ORIGIN zbombardoval banskobystrický Tartaros!


ORIGIN, RINGS OF SATURN, HIDEOUS DIVINITY, GRAVESLAVE, 20. apríl 2018, Tartaros Rock Klub, Banská Bystrica

V Banskej Bystrici sa metalu začína viac dariť. Nemyslím len naše kapely ako GAZDASGRIND, ABSTRACT, GUZZLE BOOZE, ACID FORCE, BRAINSCAN, REALMS OF CHAOS, časť TRACRIOMY a ešte jedna veľká udalosť sa blíži, ale o tom inokedy. Myslím skôr koncertnú aktivitu, prevažne v Tartarose dominoval len black metal na rôzne spôsoby, ale už sa to začína meniť. Svoju moc prišli ukázať ORIGIN spolu s RINGS OF SATURN a HIDEOUS DIVINITY (o tom si hneď povieme viac), no čoskoro zavítajú SUFFOCATION s PROFANITY (15. jún) a následne CANNIBAL CORPSE (tú plnku si veľmi neviem predstaviť) – 9. júl. Poďme sa pozrieť na návštevu technickej BDM legendy ORIGIN v Banskej Bystrici.

Trojlístok, ktorý sa vybral na tour bol silným lákadlom, no celé to prišli otvoriť neznámi GRAVESLAVE. Moderná jazda smrtiacimi tónmi zrovna nevychytala ideálny zvuk, občas to bolo ťažko zrozumiteľné, no nosná časť vystúpenia bola jasná. Death metal založený na osvedčených postupov, občas nádych technicky náročnejších postupov (síce keď si to porovnáme s kapelami po nich, tak to bola priamočiara jazda), niekedy to zašlo do „core“ vôd, no celkovo dominovala energia a nasadenie. Popravde, vystúpenie neprinieslo nič nové alebo záchytný bod, vďaka čomu by som si ich vyhľadal po vystúpení. Zrejme zostanú zatiaľ stratení v zabudnutí. Musíme si však aj povedať, že to mali aj náročné, bo to čo prišlo po nich je vysoká extratrieda.

Každá z nasledujúcich kapiel by mohla spraviť turné ako headliner. HIDEOUS DIVINITY už vidím naživo asi po 4x, no stále je to neskutočná jazda. Nie len vďaka ich technickej zdatnosti či rýchlosti, ale zásluhou temperamentu, ktorý dávajú do piesní (pôsobia neskutočne živým a dravým dojmom), a hlavne kvôli talentu vytvoriť fakt komplexné piesne s vlastnou tvárou a dušou. Je to typ kapely, ktorú keď ste nepoznali, tak si ju určite budete chcieť vypočuť znova. Škoda, že zvuk nebol úplne „eňo-ňuňo“, občas sa gitarová linka, či melódia vytratila, no stále to bežalo na plné obrátky s parádnym ťahom na bránu. Z Talianov je cítiť, že to vychádza z ich sŕdc a je to úprimná drviaca jazda. Ľudia sa už začali prebúdzať a kývanie hláv sa pomaly menilo aj na pohyb pomocou celého tela. Po 4x a stále prvotriedny death metalový zážitok.

Na vystúpenie RINGS OF SATURN som bol mimoriadne zvedavý. Nevedel som si predstaviť akým smerom sa vyberú „mimozemšťania s gitarami“. Zvolia cestu šialenosti a neuchopiteľných gitarových liniek, ktoré zachádzajú do takých dimenzií ako „Super Mario“? Či zvolia cestu drviaceho deathcoru na moderný spôsob? Keď som ich videl prichádzať na pódium v trojici, tak mi odpoveď bola jasná. Absencia druhej gitary bola dosť citeľná, keďže sa nemohlo ísť naplno do všetkých „vesmírnych úletov“, čo sa len dá z gitary dostať. Skôr to hrali do deathcorových pasáží, kde dominovala drvivosť a občas sa aj zašlo so „madness“ liniek, ktoré ozvláštnili stereotyp žánru. Čakal som však viac šialenosti, no ľudí to bavilo celkom slušne. Pre mňa menšie sklamanie, ale asi som bol sám.

Záver večera – najväčšia nálož. Ak ste niekedy nevideli naživo ORIGIN, tak neviete ako znie death metalový guľomet. Žiadne ucho či hlava neostala v statickom stave a všetko sa dynamicky rozhýbalo. Prvé tóny hneď vybili dych a zvyšok vám spravil taký preplesk, že som sa nestihol čudovať. Neskutočný nápor! Ťah na bránu by som v tomto prípade premenoval na devastáciu celého pola so stíhačkovým nájazdom a s guľami, na ktoré by aj King Kong bol hrdý. Občas som až nechápal, ako môžu v takejto rýchlosti zvládať tie technické variácie, napr. keď spustili „The Aftermath“, tak som nevedel, či mám z kože vyskočiť z tej dravosti, alebo mám obdivovať technickú zručnosť. Takúto drvivosť som už dlho nezažil a tak ma už dlho žiadne vystúpenie neprevialo ako chalani z poza rieky. Nemilosrdné a zároveň po technickej stránke mimoriadne nadupané vystúpenie, ktoré nemá konkurenciu. Chcem repete!

V Tartarose aj 100 ľudí spôsobí plnku, ako bolo na tejto akcii. Vďaka tomu sa vytvorí atmosféra, ktorá ťa pohltí, horšie je to už pre organizátora, ktorý si za to nekúpi teplé rožky. Tak podporte blížiace sa akcie, bo čo koncert, to neuveriteľný zážitok!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.