ORIGIN LOST: „Baví nás rôznorodosť a miešanie štýlov.“

ORIGIN LOST - Thirtyseven

Dnes vám predstavím kapelu, ktorá nie je žiadnym nováčikom, no predsa vydáva svoj debutový album. Hudobne sa nesie na vodách moderného metalu s prvkami djentu, metalcoru či progresu. Na otázky odpovedali až traja členovia – Fredo, Miso a Martin. Nech sa páči – ORIGIN LOST.

ORIGIN LOST - Thirtyseven

ORIGIN LOST – Thirtyseven

Ahojte, poďme od začiatku. Ako ste sa dali dokopy a aké boli prvé kroky kapely?

Fredo: Ahoj. ORIGIN LOST vznikol nejakú dobu po tom, ako sa rozpadla kapela ARCHEA DROWNING, kde sme všetci traja zakladajúci členovia hrali. Boli sme z jedného mesta a stále sme mali v sebe chuť tvoriť hudbu, len iným štýlom ako to bolo predtým. Prvé kroky – zložili sme pár skladieb, z ktorých jednu sme aj dali von, a krátko nato sme si zriadili vlastné štúdio, kde sme mohli sami nahrávať a produkovať hudbu, grafiku, videá, všetko čo taká kapela potrebuje.

Hráte dosť modernú verziu metalu – počujem prvky djentu, metalcoru a progresu. Prečo takáto kombinácia a čo vás baví na moderných vodách metalu?

Miso: Každý z nás počúva metal už nejakú dobu. Ja osobne som mal prvé strety s týmto žánrom ešte na základnej škole. Postupom času ma začali omrzievať kapely ako KORN, AC/DC a podobne. Bola to akási prirodzená cesta, kedy počúvanie žánrovo a zvukovo nových kapiel mi vždy nakoplo chuť v metal a prinieslo do tohto žánru nový čerstvý vzduch. Myslím si, že tieto žánre našu metalovú generáciu najviac zasiahli. Či už ide o album „Horizons“ od PARKWAY DRIVE alebo druhý album PERIPHERY, určite je to pre nás inšpirácia. Za seba môžem povedať, že teraz ma bavia veci ako LOATHE, VILDHJARTA, ALLUVIAL alebo THE CONTORTIONIST.

Vaša hudbu vnímam ako progresívnu a vrstevnatú, no má aj drsnú tvár či atmosferickú. Ako vy by ste opísali svoju hudbu?

Martin: Myslím si, že nás baví práve rôznorodosť a miešanie štýlov. Každý z nás má svoj hudobný vkus, ktorý sa časom mení. Vždy sa snažíme zakomponovať do našej hudby to, čo sa nám v daný moment páči, nezávisle od žánru.

Najprv ste začali vypúšťať single – „Recollect“ alebo „Lilith“. Prečo práve single a nie EP alebo demo, ako to robia iné kapely?

Fredo: Brali sme ORIGIN LOST ako štúdiový projekt, ktorý nás zdokonaľoval v tvorbe a produkcii hudby, kde každý z nás mohol zložiť nejakú kompozíciu a proste sme ju dali von. Nebol tam nejaký koncept, nejaký plán ako “preraziť”.

Do sveta ste vypustili rovno album, pritom skladby znejú dospelo a je počuť, že sa na nich už niečo odmakalo. To ste rovno šli do toho, že vytvoríme album a zverejníme niečo, až keď to bude dokonale spravené podľa vašich predstáv?

Martin: Ďakujeme. Všeobecne hudbu už nejaký čas všetci robíme a ORIGIN LOST nie je náš prvý počin. Každým singlom sme sa snažili posúvať laťku vyššie po produkčnej aj zvukovej stránke. Vydávaním singlov sme sa zabávali až kým neprišiel nápad a chuť zložiť niečo súdržnejšie. V tom momente sme mali rozrobený ešte posledný singel, ktorého vydaním sme chceli ukončiť túto etapu. Zhodli sme sa, že štýlovo a zvukovo sú si skladby dosť podobné a bola by škoda keby sme to neuzavreli albumom.

Album ste pomenovali číslicou v slovnom podaní – „Thirtyseven“. Prečo 37? Čo to číslo pre vás znamená?

Fredo: Thirtyseven je prebraté z názvu songu, ktorý je na albume. Napísal som ho vo svojom živote ako tridsiaty siedmy, a zároveň posledný z tohto albumu. Ďalej som kompozície nechal už na chalanov. Je to aj taká symbolická bodka za tým ako sme brali ORIGIN LOST doteraz, uzavretie kapitoly.

O čom sa zaoberá vaša lyrická stránka?

Fredo: Lyrika sa na tomto albume pohybuje okolo osobných problémov, retrospektívneho pohľadu na doterajší osobný život, pohľadu do seba samého, spoločenskej situácie, politiky.

Zvuk máte na profi úrovni, je hutnú, moderný, čistý a pritom má gule. Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Martin: Ďakujem, veľmi si to vážim. Zvuk je kompletne v mojej réžii. To znamená, že všetko od nahrávania po mastering si robíme sami v našom štúdiu. Pri skupinách podobných ORIGIN LOST mám rád “in your face”, moderný, čistý zvuk za predpokladu, že výsledný produkt stále znie, že je hraný človekom, nie robotom. Čím som starší, tým viac v nahrávkach oceňujem „nedokonalosti“, ktoré im dodávajú charakter. Všimol som si tiež že za posledné roky mi utkveli v pamäti hlavne albumy s výraznou témou a atmosférou, čo plánujeme odzrkadliť v budúcej produkcii.

Máte zaujímavý cover – v pozadí je znak, ktorý mi pripomína Dary Smrti z Harryho Pottera a na ňom sú poukladané akési vyschnuté konáre. Tipol som niečo dobre? Čo reálne zobrazuje?

Fredo: Tipol si dobre, znak vychádza z darov smrti. Je to v podstate referencia na niečo čo mám/máme radi. Chceli sme ako logo jednoduchý symbol, s ktorým by si nás ľudia vedeli spojiť. Zbytok album coveru sa mi podarilo odfotiť pri prechádzke v lese, páčilo sa mi ako boli vetvy prepletené, nejaký hlbší význam by som v tom nehľadal, proste príroda. Graficky som to upratal a bol z toho fajn album cover.

Chystáte koncerty na podporu albumu?

Fredo: Momentálne pracujeme na novom EP, koncerty plánujeme až na budúci rok.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/originlost
https://originlost.bandcamp.com/
https://fanlink.to/originlost

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.