OLD TOMB: „Chceli sme hrať špinavú hudbu založenú na heavy riffoch.“

OLD TOMB – Heir to the Cosmic Throne

Ťaživé doom metalové vody sú v našej scéne málo zastúpené a preto ma vždy poteší každý jeden nový kúsok. Nedávno som narazil na kapelu OLD TOMB, ktorá vypustila do sveta debutové EP s názvom „Heir to the Cosmic Throne“, ktoré je plné masívnych ťažkých riffov, hutného zvuku, psychedelickej atmosféry a šialených vokálov. Na moje zvedavé otázky odpovedal Andrej (spev a gitara).

OLD TOMB – Heir to the Cosmic Throne

OLD TOMB – Heir to the Cosmic Throne

Ako sa dala dokopy kapela OLD TOMB a aké boli jej prvé kroky?

Prvé kroky začali niekedy na jar 2018, keď sme spolu s Maťom (v súčasnosti gitara, v začiatkoch bicie) začali skúšať prvé nápady. Hrali sme spolu už vo viacerých kapelách predtým, takže to išlo celkom dobre aj napriek tomu, že Maťo nie je bubeník. Medzičasom sme sa postupne obidvaja dostali do kapely Damato, kde sme spoznali Tomiho (bicie). Tomi mal záujem hrať podobnú hudbu, takže Maťo prešiel na gitaru a zostava bola kompletná.

Hudobne mi pripomínate klasikov žánru ako ELECTRIC WIZARD či SLEEP len s temnejším a jemne blackovým vokálom. Prečo práve tento žáner a takáto kombinácia?

Ďakujeme. K tomuto žánru nás to tiahlo už dlhšie, s Maťom sme do neho zabrdli aj v našej predchádzajúcej kapele Whitehorn. Chceli sme hrať špinavú hudbu založenú na heavy riffoch. Čo sa týka vokálu, ten je možno menej typický pre žáner, čo vychádza aj z toho, že nie som žiadny spevák ale takisto si aj myslím, že to dopĺňa hudbu a celkovú atmosféru kapely.

OLD TOMB – starý hrob – viac doomový názov si ani neviem predstaviť. Ako vznikol?

Viac-menej náhodne – hľadali sme niečo čo by znelo dobre a hodilo sa k žánru.

Do sveta ste vypustili EP s názvom „Heir to the Cosmic Throne“- čiže „dedič kozmického trónu“. Kto je tým dedičom a zaoberá sa celá vaša lyrická stránka vesmírom?

Lyrická stránka sa zaoberá tvorbou H.P. Lovecrafta, čiže áno, vesmír a miesto človeka v ňom je jeho podstatnou časťou. Nahrávka opisuje jeho život pomocou jeho diela a tým dedičom je myslený práve on.

Máte pekne hutný, jemne špinavý a masívny sound so špinavým vokálom. Kde ste bol nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Nahrávali sme v skúšobni u Jakuba Spizsáka, ktorý pôsobí v kapelách Small Town Life, Our Stories alebo Genuine Jacks a v súčasnosti ho už môžete nájsť nahrávať v PULP štúdiu. So zvukom sme maximálne spokojní, presne niečo takéto sme chceli dosiahnuť. Svoju predstavu sme predostreli Jakubovi a on už sa postaral o zvyšok.

V akom formáte vyšlo EP?

EP vyšlo digitálne na všetkých možných platformách – Bandcamp, Spotify, YouTube, a tak ďalej. Fyzicky sme si ho sami vydali na CD a koncom roka by malo vyjsť na LP vo forme splitka s mexickou kapelou Terror Cósmico.

Cover EP zdobí psychedelický fialový dom. Pripomína mi to nejaký americký dom z nejakého 80-tkového hororu. Čo je ten dom vlastne zač?

Je to dom na Angell Street v meste Providence, kde časť svojho života prežil H.P. Lovecraft. Originál fotku som spravil asi v roku 2015, keď som tam bol a keďže nahrávka sa zaoberá práve ním, tak nám prišlo vhodné dať ju na obal, samozrejme mierne upravenú.

EP je vonku, už sa tvoria piesne aj na plnohodnotný album?

Nechceme prezrádzať veľa, ale momentálne chystáme druhé EP. Po ňom príde rada aj na plnohodnotný album. Ale detaily si ešte necháme pre seba.

Plánujete v blízkej dobe koncerty?

Máme teraz celkom čerstvo za sebou FFUD v Seredi a počas augusta nás ešte môžete vidieť v Martine a Trnave s kapelami Ničiteľ a Cameleon. Koncert v Martine nás, rovnako ako FFUD, čaká vo dvojici, keďže náš gitarista Maťo sa chystá privítať na svet potomka. Už v plnej zostave nás budete môcť vidieť začiatkom septembra v Košiciach a Poprade a keď situácia dovolí, tak nás niečo čaká aj na jeseň.

Linky na kapelu:
https://oldtomb.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/oldtombdoom

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.