OBŠAR: „Rusínsky black metal!“


V ďalekých rusínskych kopcov sa na svet dostala nová kapela s názvom OBŠAR. Ide o melodickejší black metal so silnou dávkou atmosféry. Majú svoje čaro, ktoré vás okamžite pohltí. Reč som hodil s Jančom a Bubom, aby nám svoj nový projekt priblížili. Ak vám je ľúto za ANCESTRAL VOLKHVES, tak pre vás máme dobrú správu, pretože za mikrofónom nájdete práve Černoroga.

Bez slov ste sa vynorili na našu scénu. Mňa by zaujímalo, ako ste sa dali dokopy?

J: Peťo, Bubo a ja sa dlhodobo poznáme z rôznych iných hudobných projektov, kde sme spolu hrávali. Pred pár rokmi sa ale naše cesty rozišli, keď sme sa museli pohnúť mimo nášho rodiska za prácou. Ja som ale doma stále aktívne hral a tvoril a keďže sa mi vždy dobre spolupracovalo s Peťom, tak som ho oslovil ako prvého. Samozrejme súhlasil, a tak sme spolu začali tvoriť na diaľku, on z Prahy a ja z Bratislavy. Keď sme už začali uvažovať nad nejakou serióznou nahrávkou, tak som oslovil Černoroga, ktorému som predstavil našu víziu a s radosťou sa k nám pridal. Posledným členom bol Bubo, ktorého úlohou bolo vymyslieť bicie.

Čo vlastne znamená váš názov – OBŠAR?

J: Je to názov kopca, ktorý sa nachádza v Nižnom Komárniku neďaleko Svidníka. Jeho názov sme si vybrali preto, lebo pre nás, a nie len pre nás, je symbolom slobody a sily zároveň, pretože v roku 1944 sa tu počas Karpatsko-duklianskej operácie odohrali kruté boje, po ktorých došlo k oslobodeniu Svidníka a po následnom postupe vojsk aj k oslobodeniu celého Slovenska spod nacistickej okupácie. Mimochodom, slovo obšar znamená rozhľad, no jeho význam sme museli hľadať cez ukrajinčinu.

Texty máte v rusínskom nárečí, v čom vidíte jeho krásu?

J: Je to náš rodný jazyk, to snáď nepotrebuje ďalšie vysvetlenie. Okrem toho si myslím, že je v dnešnej dobe veľmi málo hudobníkov rusínskeho pôvodu, ktorí by produkovali hudbu práve v tomto jazyku, keď sa teda nebavíme o ľudovej hudbe.

Vidím, že vrcholia aj práce na debute. Ako sa bude volať a koľko nájdeme na ňom piesní?

J: Bude sa volať R.U.N.E, čo znamená Rusínske umiňa novoj ery a bude na ňom 8 skladieb.

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli docieliť?

J: Nahrávali sme v podstate všetko doma (len bicie v skúšobni a vokály na chate). Za pomoc pri nahrávaní bicích veľmi pekne ďakujeme Peťovi z „MrECCOsounds“ a za mix a mastering, teda za finálny zvuk, Mirovi z „SPK audio“, ktorý odviedol skvelú prácu. Cieľom celej nahrávky po zvukovej stránke bola všeobecná vyváženosť nástrojov s dôrazom na gitary, melodiku a atmosféru vyvolávajúcu emócie, ktoré možno zažiť pri putovaní prírodou.

B: Ja týmto chcem poďakovať za možnosť podieľať sa. Dobrá partia sa zišla… aj keď sa vlastne nezišla.

O čom pojednáva lyrická stránka albumu?

J: Texty majú 3 roviny. Prvá je osobná, tu riešiť nebudeme, tú si musí poslucháč vytvoriť sám. Druhá je filozofická, týka sa tradičných hodnôt (rodina, priateľstvo) konfrontovaných s masážou médií (propagácia konzumu, peňazí), idolov (falošných internetových hrdinov, „celebrít“ a pod.) atď. A tá tretia je kultúrno-národnostná, týka sa obrodenia, znovuzrodenia človeka. Celý album je proste jeden veľký príbeh, ktorý opisuje putovanie človeka cez rôzne kopce a lesy. Tento človek opúšťa všetko, čo dovtedy poznal, aby našiel nový zmysel života. Každý kopec a prejdené miesto predstavuje akúsi prekážku v hľadaní tohto nového života. Prejdené kopce sú názvy pesničiek a väčšina z nich reálne existuje.

B: Keď bude vonku všetko, daj si to do uší a choď niekde do lesa, do kopca, do neviem kde… a uvidíš. Ak Ťa to kopne, účel je splněn, ak nie… tak nie. U mňa to fungovalo už s verziami bez vokálov, následne s nimi sa to len umocnilo.

Máte pre album vydavateľa?
J: Vydavateľ sa zatiaľ hľadá, takže bližšie info bude neskôr.

Chystáte po vydaní aj nejaké koncerty?
J: Zatiaľ nie, a to z rodinných a pracovných dôvodov, ale do budúcna to nevylučujeme.

Bubo, organizoval si dávnejšie akciu Svidník v Ohňu, nechystáš nejaké pokračovanie?
B: Akcie robievam stále i keď už o trošku menej, čo sa týka Svidníka v Ohňu… uvidíme.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Ob%C5%A1ar-1149435175196832/
https://obshar.bandcamp.com/
http://bandzone.cz/obshar

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.