O letnej fleshke, časť prvá.

KANDAR

Čo má nové fleshka opäť po roku? Kopec vecí by sa hneď našlo – pridanie stánku s jedlom, zmena čapovaného piva (pozitívna), no čo hneď bilo do očí bolo pódium. To sa nám akosi scvrklo, až som si myslel, že sa tam početnejšie kapely nezmestia. Premiestnili nám aj tobogán, asi majiteľov omrzeli nudisticki ladení pretekári. Premiestnili ho na voľnú plochu a spravili z neho tunel. Ten zas lákal na iné kulinárske aktivity. Ako to však vyzeralo na pódiu a pod ním? To si hneď rozoberieme.

Otvorenie festivalu padlo na Košičanov THORWALD. Ako to býva zvykom na festivaloch, prvé kapely si odnesú status kapely – dolaďovačky pre zvukárov. Občas sa strácali gitary a potom spev, no čím čas plynul, tým to bolo lepšie a lepšie. Dôležité však bolo, že sa chalani neserú ani s takýmto zvukom a naložili do nás poriadny tlak. To je to, čo definuje ich grind. Poriadny útok na bránu s plným nasadením, drvivé riffy a nepríčetné vokály – Mikiho (prevažne poriadne uškriekané) a Bindyho (hlbšie ladený growl a vresk), toho všetkého sme sa dočkali a ako prvá kapela nás poriadne nakopala do zadnice.

ANIME TORMENT

Trochu uvoľnenia od brutalít nás ANIME TORMENT zaviedli do modernejších sfér death metalu. Ak Vám chutí THE BLACK DAHLIA MURDER a podobné kapely, tak títo Česi vám budú tiež po chuti. Svieža dávka melódii v smrtiacom kabáte doslova sršala energiou a nasadením. I napriek tomu, že patrili k tým „jemnejším“ kapelám festivalu, tak predviedli dosť slušný nášup, ktorý rozhýbal aj pár účastníkov pod pódiom. Pravý hudobný obraz Flesh Party nám hneď ukázali INFESTATION. Tí, čo sa už nemohli dočkať hopsavých témp, bravčových vokálov či tanečných vystúpení, dostali konečne svoje. To však nebolo všetko, občas sa zakúsli do aj death metalových riffov a nájazdov, čím to skvelo ozvláštňovalo ich goregrindové ťaženie.

Vďaka meškaniam nasledujúcich kapiel sa kapela THORNAFIRE presunula zo soboty večera na piatkový podvečer. Celkom rázny brutal death metal vo dvojici. Akurát, keď som sa zapozeral viac na speváka/gitaristu niečo nesedelo. Na tak hlboký growl akosi slabo otvára ústa, potom si všimnem, že vokál pokračuje a pritom ústa má už dávno mimo mikrofónu. Nedalo mi, musel som ísť bližšie. Zisťujem, že moje obavy boli pravdivé, celý vokál šiel na playback. Ach jááj, toto som ešte nevidel. Radšej by som si to priznal a nepokúšal sa o „herecký“ výkon pred mikrofónom. Darmo, aspoň sme videli premiéru death metalového koncertu s dabingom.

GODLESS TRUTH

Teraz nás čakala živočíšna jazda. GODLESS TRUTH vynovili zostavu, Zdenka za mikrofónom už nenájdeme, keďže sa venuje len svojmu vydavateľstvu (občas si zahosťuje so svojimi VULVODYNIA) LACERATED ENEMY records a na post speváka prišiel Adam. Nový album začína už klopať na dvere a ako to s nimi vyzerá naživo? Technicky zdatný a progresívne ladený death metal stále valí. Nápadmi presýtený kolotoč smrtiacich tónov dodával naším ušiam pocit eufórie, živé vystúpenie tomu pridávalo poriadne grády. Chémia mezdi nimi funguje parádne, spolu to ladí ako dobre „nařhavený“ stroj, ostáva sa len tešiť na nový album!

SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION

SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION

Pomyslený headliner piatkového večera SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION vytiahol na ľudí svoje esá. Dravosť, nespútanosť, výbušnosť a drzosť. Masakrálne tempá nedali nikomu vydýchnúť a tak sa kotol počas celého vystúpenia vôbec nezastavil. Nebolo ani kedy, hádzali do nás jednu skladbu za druhou. Ich grindcore výrazne nasiaknutý death metalom mal silu leva súperiaceho sa s potravou. Francúzi vo svojich radoch majú aj černocha za bicou zostavou, ktorému to náramne šlapalo a tak posúval svoju mašinériu dopredu. Prvotriedny náklad.

TYPHOID

Ja som sa najviac tešil, čo sa týka piatkového programu, na záverečnú trojicu. Druhým zástupcom našich radov na tohtoročnej fleshke boli TYPHOID. Chalani pridali do svojho mančaftu druhého gitaristu Rada (PERFROMED, ex-DEVOID), ktorý výrazne posilnil družinu o väčšiu kompaktnosť celku a pridal do ich hudby ešte väčšiu brutalitu. Celé to šlo spolu ako poriadne rozbehnutý kamión dole kopcom (samozrejme s vyhodenými brzdami). Technická stránka tiež fičala na plné obrátky a čo môže byť lepšie, ak sa zmiešajú technicky vyspelé pasáže s neskutočným tlakom a agresivitou. Radosť počúvať a prevetrať sluchovody.

KANDAR

KANDAR

Príchodom kapely KANDAR na pódiom sa nezačala tiahnuť temnota z druhých dimenzií len pomocou hudby, ale aj pomocou okolitého počasia. Blesky začali všade lietať, hromy duneli „ostodušu“, pustil sa aj jemný dážď. To (zatiaľ) neodhovorilo chalanov aby nerozpútali na pódiu poriadne peklo. Grindcore nasiaknutý krvilačnosťou a nespútanou dávkou agresivity sa do nás valil vo vysokých obrátkach s dávkou útočných tónov, ktoré nám doslova premleli ušné bubienky. Tak má vyzerať grindcore, žiadne tanečné a uskákané tempá, ale vražedný kúpeľ tónov. Vokalista tomu pridával ešte vyšší level, či už bol v sede, na zemi alebo stál dával zo seba zvuky nezhodujúce sa s chápaním tohto sveta, niektoré až industriálne zvuky a zvrátené pískačky ako keby prešli portálom z inej dimenzie. Škoda, že už šlo o záver dňa, no o to bol vydarenejší.

Búrka sa nezatavila, prišiel aj dážď, tak sa prvý deň skončil. MINCING FURY and G.C.o.Q.D. žiaľ už kvôli počasiu nemohli vystúpiť. Nabitá sobota nás však čakala!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Martin Mayer
Celú galériu nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.