O letnej fleshke, časť druhá.

Spasm

Spasm

Spasm

Hlásim sa celkom pozde s druhou časťou, festivaly mi dali zabrať. Keďže, ja som už skončil pre tento rok s festivalmi (ak nerátam Fekal Party na konci augusta), tak je to aj pekná pripomienka toho, ako začalo gore(le)to. Tak sa poďme kuknúť ako vyzerali zvyšné dni (sobota a nedeľa) na fleshke.

Skoré ráno hneď patrilo poriadnej prasačine. Goregrind spojený s predstavením a keďže mali názov MENSTRUAL COCKTAIL, tak nám mohlo byť jasné, o čo pôjde. Počas setu sa okolo kapely točila víla, ktorá zažíva akurát svoje dni. Miesto zmien nálad či nezmyselných požiadaviek si svoj krvavý poklad poroztierala po celom tele, do publika pohádzala tampóny a náramne si to užívala. Hudobne to bol klasický hopsavý goregrind, ale divadelným vystúpením tomu pridali „niečo“ navyše.

Späť k hudbe, späť ku death metalu a ďaleko od divadelných vystúpení. CEREBRAL EXTINCTION nám prišli nakopať rite s poriadne dravým brutal death metalom, ktorému nechýbali melodické vsuvky a technické vychytávky. Bicie nastavili rýchlosť torpéda, riffy sa na nás valili v nekompromisných tempách a tak nám prevetrali hlavy ako sa patrí.

Astarot

Astarot

Iný pohľad na brutal death metal nám prišli predviesť ASTAROT. Slamming ako riť na šerbeľ! Circlepit sa hneď vytvoril a nedokázal som mu odolať ani ja. Malo to šťavnatý zvuk, slammingy nadmieru rezali až dostávali uši do varu. Bol to nadmieru výdatný obed. Späť do goregrindových vôd nás vcucli BRUTAL SPHINCTER. Vokalistov mali až dvoch, jeden dával tomu viac škrekotu, druhý zase bravčovín a spolu to príjemne rezalo uši. Občas si odbočili aj do brutal death metalu a na záver si pre nás pripravili aj cover od klasikov žánru – TORSOFUCK – „Raped By Elephants“.

Basement Torture KiIllings

Basement Torture KiIllings

Opäť pekná „nechutnáreň“ pred nami – BASEMENT TORTURE KILLINGS. Čistý doktor (zrejme len nastupujúci na službu), poriadne zajebaný doktor (ten si už šichtu odkrútil) a v strede dredatá slečna v šatôčkach, tiež slušne zadrbané od krvi. Najväčšiu pozornosť však brala jej tvár. Nemôžem si pomôcť, ale vyhrala by prvé miesto v miss antisympatia. Neviem, či mi vlastne prišla zaujímavá alebo odporná. Hudobne šlo o pokus napodobiť pathologický death/grind, no nestíhali to ani riffovo, ani vokálovo a ani rozrezanie plyšového medveďa im nepomohlo.

FLESHLESS nám opäť vrátili roky 90-te. Death metal najklasickejšieho podania, ktorý v sebe prelínal prvky európskeho aj amerického kontinentu. Smrtonosné riffy, našlapané tempá, hlboký growling a neskutočná dravosť v podaní celku. Títo klasici vedia, ako sa to robí, vedia si to aj užiť na pódiu a preto ma ich vystúpenia berú!

Čas si pripraviť hlasivky, nastaviť si to správne „na-na-na“ a hurá na set EXCREMENTORY GRINDFUCKERS. Viac sa tu spievalo a menej grindovalo, občas som si prišiel, že sa nachádzam na nejakej zvrátenej svadobnej párty. Zábava to bola fakt vydarená, hlavne ak druhý vokalista buchol palcami do svojich klávesov a pomocou svojho „ultrapritepleného“ vokálu spustil nejaký kravál. Nafukovačky už začali hrať svoju rolu, občas to pre kapelu bolo až nepríjemné, keď dostali pár faciek od ananásu. Došlo aj na kopec coverov prerobených do grindu.

Analepsy

Analepsy

Z Portugalcov ANALEPSY sa stal celkom hit. Základ to má v novom vydarenom albume „Atrocities from Beyond“, čo je vlastne aj ich debut. Nedávno hrali v Košiciach, teraz sme ich videli na fleshke a v októbri sa na nás chystajú na BelUSA feste. Takzvaný CYTOTOXIN syndróm. Opäť sa bojím presýtenia. Naživo im to však ide náramne. Stíhajú to po technickej stránke, má to celkom náboj a ťah na bránu. Jediné, čo by som kus na ich mieste upravil je moc veľká statická prezentácia na pódiu. Môže za to aj jeden fakt, že spevák je zároveň aj gitarista, čo v tomto remesle nie je moc najšťastnejšie riešenie. Kebyže je tam nejaký akčný vokalista, tak by to bolo aspoň o triedu lepšie.

Pri vystúpení SPASM si prišli na svoje aj milovníci plynových masiek. Uprostred setu, niekto odpálil takú dymovnicu, že som si nevidel nos pred sebou a pritom sa kotol vôbec nespomaľoval, nebolo vôbec ťažké skončiť na zemi. Ešteže vždy bola po ruke protichemická pomoc, ktorá ťa dostala na nohy. Čo pri SPASM nové? Asi, že Rudo vytiahol klobúčik v tvare dáždnika a to, že kuká na porno, už vieme všetci. Chalani podali opäť stabilný výkon pri ktorom, žiadna goregrindová riť nezostala suchá. Kotol mali zrejme najväčší z celého festivalu a to právom.

Fleshcrawl

Fleshcrawl

Súťaž o najlepšiu slamovicu festivalu vyhrali WITHIN DESTRUCTION. Títo Slovinci napumpovali do svojho vystúpenia poriadnu dávku mladíckej eufórie, energia z nich úplne sršala a celé to malo nadrozmerné gule. Hudobne nejde o nejaký originálny zázrak, pokračujú v dobre našlapanom trende mladých slamming kapiel, ktorých je čím ďalej tým viac. Vedia to však zahrať tak, že máš chuť sa ísť vyblázniť v kotli. Nemeckí klasici FLESHCRAWL, ktorí milujú švédsky zvuk gitár parádne namiešali kokteil toho pravoverného death metalu so všetkým, čo k tomu patrí. Poriadne škrípavé riffy, maximálna údernosť, nabitie a celé to podané s maximálnou charizmou a nasadení. Pre mňa jeden z vrcholov celej flesh party. Takúto kultovicu je dosť ťažké si pozrieť, o to viac poteší, ak si ju kukneme na domácej pôde. Naživo doslova vraždili riffami!

Sobotu som už toho viac nezvládol, ale za to som si ešte počkal na nedeľnú afterku. Tú na obed otvoril hudobník, ktorý ma v repertoári viac hitov ako Stašák s Danom Nekonečným dokopy. JOZEF ŽEMLA je mydlo! Ten bol až tak dobrý, že sa na jeho set musel prísť pozrieť aj kôň. Keď spustil „Kavárna“, tak som myslel, že mu príde samotný satan podať ruku. Neuveriteľne infernálny hit! Každá pieseň mala duchaplný predslov, také múdrosti nám pred piesňou ani Barney z NAPALM DEATH alebo Phil Anselmo (ex-PANTERA, DOWN…) neporozprávajú. Nabudúce poprosím mu zdať skutočný hold a dať ho ako headlinera festivalu, kde právom patrí!

Nový album sa už pomaly začína chladiť na okne. Tak som sa tešil, čo EMBOLISM predvedú. Svoj grindcore od podlahy opäť zahrali so zvieracím nasadením, až mi bolo ľúto, že hrajú v nedeľu, kde už nikto nemal energiu a tým pádom sa toho pred pódiom veľa nedialo. Na nový album sa však mimoriadne teším. Darmo ak existuje grind, tak existuje aj láska!

To prekvapenie som úplne nepochopil. Asi si típek z THORNAFIRE chcel prísť obhájiť meno, keď sme ho v piatok označili ako death metal s dabingom. Tentokrát už šlo pekne všetko z jeho úst, malo to aj grády, celkom aj techniku, ale či šlo opäť o kapelu THORNAFIRE alebo niečo iné, to vám už neprezradím.

Úplný záver patril českým klasikom PURULENT SPERMCANAL. Na scéne sú už viac ako 20 rokov, radi miešajú grind s death metalom a na masky si moc nepotrpia. Občas sa pýtam, či má nedeľná afterparty vôbec zmysel. Každý už umiera a sedí, kotol už sa nemá ani kým vytvoriť, či by nestálo za zamyslenie, radšej pridať štvrtok večerný program s pár kapelami ako nedeľu. Každopádne Česi sa svojou prehliadkou nechutných tónov krásne rozlúčili s týmto ročníkom, ktorý bol mimoriadne vydarený. Teším sa na budúci, čoskoro sa aj prvé kapely ukážu. Tak poctivo sledujte udalosť!
FB event Flesh Party Open Air 2019: https://www.facebook.com/events/259035694662359/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Martin Mayer
Celú galériu nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.