O deviatom Gothoome, časť tretia.

SOLSTAFIR

Tretia a záverečná časť reportu z Gothoom 2018

ACID FORCE

ACID FORCE

Keď spíš v aute, budík nepotrebuješ. 06:00 – kvapka potu, ktorá ti steká z čela na nos, ťa prebudí. V tom okamihu zistíš, že spotený si úplne celý a je čas opustiť auto. Počasie sa tretí deň zlepšilo. Už o desiatej bola pekná horúčava.

Posledný deň prišli otvoriť thrasheri z Banskej Bystrice – ACID FORCE (navštívili sme ich aj v skúšobni, songy môžeš kuknúť TU a rozhovor TU). O gule vrúci zážitok nebola núdza. Chalani do nás nahádzali v neskutočne dravom tempe riffy ako z 80-tych rokov, drvili tempá akoby ich posadli čerti a vlasy lietali ako z reklamy na Head & Shoulders. Poctivá thrashová jazda bez chvíle na vydýchnutie. Rezalo sa non-stop. Každé ranné vtáča skončilo naporciované!

LUNATIC GODS

LUNATIC GODS

Keď som kukal na fotky LUNATIC GODS, postrehol som (okrem toho, že ich je ako hadov), že s nimi hráva Marthus, bubeník CRADLE OF FILTH. Sprvoti som neveril, že príde odbubnovať set na Gothoom, možno s nimi nahrá len štúdiovku a hotovo. Keď som ho zbadal na pódiu, moje obavy opadli. Nepovažujem sa za vyznávača melodických spevov, no pri tejto kapele mi Emilov melodický vokál sedí. Celý čas som sa tešil kedy spustí melodickú linku. Nieže by bol Emilov growl zlý, no jeho čistý vokál je zaujímavo sfarbený a príjemne sa počúva. Do ich hudby padne ako uliaty. Problém nastáva so ženským vokálom, ktorý pri niektorých pasážach slušne píli uši. Keby to bolo na mne, prenechám celú vokálnu sekciu Emilovi. Každopádne šlo o veľmi vydarené vystúpenie so svojskou atmosférou.

Nastal čas preorientovať sa z black metalu (pagan? folk?) od Lunatic Gods na death metal. DEMENTOR je nestarnúca legenda, ktorú sme s kamerou tento rok navštívili osobne (nové skladby zo skúšobne nájdete TU a rozhovor TU). Vydanie nového albumu sa už blíži. Na basu sa ku kapele pridal Ondrej z Oravy, zvyšok zostavy je stabilný. Chalani spustili svoj tradične agresívny death metal s pekelným revom v podaní Rasťa. Zahrali aj nové skladby, ktoré naživo slušne kopú do zadnice a ponúkajú zaujímavo vrstvenú dávku riffov. Negatívny moment nastal, keď po približne piatich skladbách ohlásili, že nasleduje posledná pieseň. Po pätnástich minútach hrania! Nakoniec neodohrali ani tú poslednú a pobrali sa z pódia. Celkom bieda. Viac sme od tejto legendy nedostali.

DEFEATED SANITY

DEFEATED SANITY

Poriadna dávka brutality prišla s príchodom DEFEATED SANITY. Nemci sa s tým neserú. Preplieskali uši každému. Vyznávači jemných a melodických tónov sa rovno mohli ísť utopiť do Hronu. Čistokrvný, ofenzívny a technicky zahratý brutal death s vokálom z pekelného kanála. Neskutočný nápor dávky šťavnatej brutality zaplavil bubienky sťa prílivová vlna. Devastácia! Pre množstvo ľudí je tento žáner iba obrovský chaos a myslia si, že na gitary hrajú „hoc čo sa im zachce“, no keby videli podobný koncert, tak si uvedomia, že celé je to technicky vyšperkovaná a náročná hra, ktorá má hlavu a pätu. Parádny nájeb!

BRUJERIA

BRUJERIA

Mexičania BRUJERIA pribudli na súpisku kapiel tesne pred začatím festivalu. Nikto nečakal žiadnu novú kapelu a bum! Dostali sme ďalšieho headlinera. Popravde, doma si ich nikdy nepustím, no koncerty Brujerie sú známe ako divoké „mejdany“. Juan Brujo a El Sangrón nasadili šatky na tvár (s komickými otvormi, aby sa im dobre nôtilo) a zobrali nás do drogového kartelového prostredia, kde miesto tradičných (akustických) gitár preferujú grindové (hopsavé) tempá. Iná šťava! Z pódia vychádzala taká dávka energie, že som sa vrhol do kotla. Náramne to tam žilo. Zaujali ma aj predslovy piesní v španielčine – na jednej strane výborne dopĺňali atmosféru koncertu, na strane druhej pochybujem, že im niekto rozumel. Mexičania nezabudli ani mačety, ktoré vytiahli na záver vystúpenia. Po odohratí posledných tónov si nechali pustiť svojskú verziu španielskeho hitu „Macarena“ („Heeej marihuana!“), spopod pódia sa k nim pridali teletubbies a show nemala konca. (Teda kým ich vypol zvukár.)

Death metalové peklo priniesli VADER z Poľska. Táto kapela je na Slovensku už pomaly doma. Opäť predviedli v čom tkvie ich sila- pekne krvavé riffy a agresívny nápor v duchu death/thrash metalu, ktorý má naživo buldozérový efekt. Drví všetko! Obzvlášť keď odzneli „Wings“ a „Silent Empire“, ktoré nasadili tak vražedné tempo, že máloktorá hlava zostala na svojom mieste. Peter má napriek svojmu veku v hrdle poriadne ostne a bodá nimi naše uši do hĺbky. Death metalové srdcia plesali blahom.

SOLSTAFIR

SOLSTAFIR

Keď SÓLSTAFIR spustili svoj set, ocitol som sa na úplne inom festivale. Zrazu zmizli všetky nekompromisné tempá a dravé riffy a nastúpila jemná atmosférická rocková hudba s mimoriadnou dávkou emócií. Vystúpenie týchto Islanďanov bolo tak krehké, až som sa bál vystrčiť paroháča. Podanie emócií bolo mimoriadne expresívne hlavne vďaka vokalistovi, ktorý dohnal svoj výkon takmer k slzám. SÓLSTAFIR sa hudobne oddelili od svojich black metalových koreňov smerom k atmosférického rocku s prvkami postu. Ich hudba nabrala väčšiu hĺbku a stala sa intímnejšou – ako keby sme vstúpili do ich kuchyne a prežili s nimi všetky hádky a problémy schovaní niekde pod stolom. Skvelé vystúpenie, ktoré ozvláštnilo večer.

Dosť bolo oddychu! Opäť nastal čas na poriadnu dávku death metalu. Keď počujete spojenie old school death metal a Švédsko, tak vám napadne špinavý zvuk (až crustovo chrapľavý), zabijacke riffy, vražedná atmosféra a diabolský vokál. Všetko toto prezentujú ENTRAILS. Ich koncert mal gule. Opäť šla gumička dole z vlasov a headbangy boli nevyhnutnosťou. Miestami som mal pocit, že celý set stojí výlučne na riffoch. Nie preto, že by ostatné prvky reálne zaostávali, ale preto, lebo gitarové bombardovanie má takú silu, že na nič iné nemôžete upriamiť sluch. Musím priznať, že u mňa zatienili aj VADER. Mimoriadne vystúpenie!

Pred nami ostali posledné dve vystúpenia. Keďže už bola hlboká noc, bolo jasné, že pôjde o hudobnú temnotu. Poliaci OBSCURE SPHINX už na Gothoome hrali. My, pravidelní návštevníci, sme vedeli, že nás čaká bomba natlakovaná temnou atmosférou a post-metalovým naliehaním ústrednej speváčky. Tá ženská má v sebe démona. Niekedy som mal pocit, že ušla zo psychiatrie, inokedy, že od vyčerpania odpadne. Ich vystúpenia majú v sebe pohlcujúcu silu. Záver festivalu patril kapele CTULU. Očakával som, že pôjde o avantgardu spojenú s black metalom, no mýlil som sa. Oblečení ako temní mnísi na nás spustili severský black metal. Toto žánrové peklo nám pripravilo príjemne temné zakončenie festivalu.

Gothoom opäť dopadol na jedničku! Okrem piva nemám čo vytknúť. Možno len toľko, že mi to tam už teraz chýba. Netreba však smútiť, o rok je Gothoom späť. Peťo nelení a už zverejňuje prvé kapely, ktoré riadne zabíjajú. Posúďte sami: DARK FUNERAL, BELPHEGOR, VOMITORY, NECROPHOBIC, BENIGHTED, HATE, CLOUDS, REVEL IN FLESH a UERBEROS. Neviem sa dočkať!

FB event na Gothoom 2019: https://www.facebook.com/events/545186199210127/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Lady mObscene (Valhalla.sk)

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.