O deviatom Gothoome, časť prvá.

BLAZE OF PERDITION

Gothoom festival je od začiatku spätý s rodinnou atmosférou, ktorá sa tvorí už deväť rokov. Tí, čo tam chodia od začiatku sa už poznajú s každým (patrím k nim) a stále noví pribúdajú, ktorí poznajú opäť ďalších nových. Občas si tam pripadám ako na veľkom metalovom sneme. Akurát miesto rokovania sa tam beží v kruhoch, vrieska do mikrofónov, pije a zabáva. Netreba však zabudnúť ani na spôsob, ako Peťo tvorí festival. Každý deň hádže na sociálne siete kapely, ktoré by teoreticky mohli zahrať na festivale, nechá si poradiť a podľa toho tvorí súpisku kapiel. Gothoom vlastne tvoríme my všetci. Ku tomu sa na festivale vždy ocitnú aj dosť fajnšmekerské veci, ktoré sa fakt ťažko dajú vidieť niekde v okolí. Napríklad tento rok – ZHRINE či SVARTIDAUDI. Poďme si jeho deviate pokračovanie rozobrať mojim okom.

IN TWILIGHT´S EMBRACE

IN TWILIGHT´S EMBRACE

Do areálu prichádzam za tónov PROCH, dosť nadupaný a poriadne uškriekaný black metal s pekelnou atmosférou, ako sme na Poľsko zvyknutí. Aj som dosť ľutoval, že som ich set len počul a nevidel. Nabudúce si ich už vychutnám, ak prídu niekde blízko. Po dostavaní stanu prichádzam na set IN TWILIGHT´S EMBRACE, ktorých som videl v decembri vo Varšave. Temnejšie podanie death metalu s blackovou pachuťou, ktorá skrýva v sebe atmosféru. Malo to jednak slušné grády a zároveň to príjemne pohlcovalo. Škoda, že akurát pomaly začalo pršať a ľudia postupne ubúdali. Počas setu ROOT sa počasie už ukľudnilo a tak starý pánko mohol predviesť svoje teatrálne vystúpenie. Ja som popravde touto kapelou presýtený a ich koncerty mi prídu bezduché a občas až komické. Každopádne mu vzdávam hold, že ešte v tých rokoch sa dokáže postaviť na pódium a predviesť svoje piesne, bo následne po koncerte som ho videl opretého o paličku. Je dosť možné, že práve tie koncerty sú pre neho živá voda.

SCHAMMASCH

SCHAMMASCH

Skutočná temnota nastáva pri príchode SCHAMMASCH. Hlavný protagonista sa obliekol do masky a obleku, ktorý pripomínal nejakú starobylú postavu, ktorá povstala zo svojho hrobu, kde odpočívala tisícročia. Vystúpila na pódium majestátne a spustila do nás disharmonicky ladený black metal s archaickou atmosférou z pradávnych dôb. Ako keby z pódia vyleteli hudobné chápadlá, zovreli celé moje telo a vypustili až po ukončení vystúpenia. Mimoriadne kúzelný zážitok. Keď spustili pieseň staršieho dáta, ktorá mala v sebe aj melodické spevy, tak mi to pripomenulo tvorbu ENSLAVED. Oficiálne mohol temný večer začať!

INFERNO

INFERNO

Pokračovať mali Islanďania SVARTIDAUDI, no keď som sa šiel prejsť okolo, tak vidím, že na pódiu bola vystavená plachta posledného albumu „Gnosis Kardias (Of Transcension and Involution)“ od INFERNO. Pár ľudí mi dokonca ani počas prvej piesne neverili, že hrajú Česi. Povinne napočúvať, bo to je hudba z úplnej inej dimenzie. Koncert hneď otvorili prvou piesňou z albumu – „The Innermost Disillusion“, kde som hneď zaznamenal výraznú odlišnosť od albumu. Bicie boli postavené veľmi dopredu a celé to nabralo akýsi mocný náboj, čím sa však akosi vytratila tá tajuplnosť. Keď si pustíte album, tak zistíte, že tie bicie vyznievajú až ambientne a tu rezali neskutočne, čím sa občas stratili aj gitary. Získali tým blackovú nakladačku, ale stratili výraznejšiu časť psychedelickej atmosféry. Pri starších skladbách mi to až tak nevadilo, ako pri veciach z posledného albumu. Údernosť ako remeň! Do teraz sa neviem rozhodnúť, či ma ten koncert prekvapil alebo sklamal. Uvidím opäť v Nitre, v októbri, na ktorú stranu sa to zvalí.

DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT

DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT

Zo začiatku som bol pri vystúpení DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT sklamaný, keď som nevidel ten obrovský obrátený kríž, aký mali na brutali pred 2 rokmi. Lenže, keď prišla Onielar oblečená celá v bielom ako pochmúrna a mŕtva nevesta, tak sa mi všetky rozpaky rozpadli. Hudobne sa hneď vrhli do čierneho a poriadne smrtonosného black metalu, ktorý je nadmieru nakopaný a nie je tam priestor na kompromisy alebo zjemnenie tempa. Proste neskutočná rezačka od začiatku až po koniec bez vydýchnutia. Zo začiatku sa ešte strácali gitary, no zvuk sa od takej tretej piesne doladil a potom to rezalo na 666%. Onielar nezostala svojmu statusu nič dlžná a poriadne prvé rady popľúvala krvou (istotne z panien), čím sa jej krv roztiekla po celkom odeve. Vyzeralo to mimoriadne parádne na tej bielej farbe. Temné a agresívne vystúpenie ako lusk!

BLAZE OF PERDITION

BLAZE OF PERDITION

Na BLAZE OF PERDITION som sa obzvlášť tešil. Videl som ich nedávno v Banskej Bystrici, kde mali až žalostne málo ľudí. Dúfal som v magický set, dostal som mysteriózne peklo! Jednoznačne najlepší zvuk dňa, atmosféra bola tak silná, že sa nedalo nikam utiecť, len byť obarený tou masou temnoty a rituálnosti ich tónov. Prvé dve piesne dali ešte staršieho dáta, no ak spustili intro z nového albumu s prvou piesňou „A Glimpse of God“, tak som zostal zamrazený a úplne teleportovaný do dimenzie, kde každá budova má ostré hrany, všade vôkol veje tmavý prach a na zemi tečie hmota pripomínajúca smolu. Neskutočnú obrazotvornosť spôsobovala ich hudba. Jednoznačný vrchol dňa!

SVARTIDAUDI

SVARTIDAUDI

Konečne sme sa na záver dočkali aj Islanďanov SVARTIDAUDI. Ostalo už len pár ľudí s vyšperkovanými chuťami, pretože, čo sa začalo diať na pódiu, to bola disharmonická apokalypsa! Temné, nestále a neskutočne neuchopiteľné. Mal som pocit, že počúvam hudbu z úplne iného vesmíru a tie tóny ako keby vychádzali z nástrojov, ktoré tento svet ešte nezačul. Bol to až sci-fi zážitok. Toľká nesúrodosť tónov a pritom sa tak brilantne spájali do seba, až som nechápal. Mrazivé a znepokojivé vystúpenie, ktoré mi až bralo dych. Takýto masívny záver som fakt nečakal!

Dokonca sa aj HORRORCINEMA zmenila na GIPSYCOMEDYCINEMA, keď spustili „Černá kočka, bílý kocour“, aspoň sa pri tých hláškach dobre zaspávalo…

Videá kapiel SCHAMMASCH a INFERNO nájdete TU.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Lady mObscene (Valhalla.sk)

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.