O deviatom Gothoome, časť druhá.

ZHRINE

Ako vyzeral piatok na Gothoome?

PERVERSITY

PERVERSITY

Začiatok dňa vyzeral nádejne, nikto nemohol tušiť, aká apokalypsa príde. O tom, za chvíľu. Po povinnej prechádzke na hrad Revište, kde je fakt krásny výhľad na celý areál nášho Gothoomu (silno odporúčam), prichádzam na set kapely ELYSIUM. Moderná verzia metalcore-u, občas deathcore-u, ktorá mala živočíšny náboj. Dávali do toho celkom dosť na pódiu, až kým im elektrika nezačala odporovať a mohli jedine začať hrať akustický set. To sa našťastie dalo dokopy a následne jazda pokračovala.

Viac som sa však tešil na PERVERSITY. Nový album „Idolatry“ posunul death metal na Slovensku o stupienok vyššie. Je to monumentálne dielo plné temných tónov a zlovestných postupov! Nemohol som sa dočkať ako skladby vyznajú naživo. Ako som to teda vnímal? Bolo to viac nadupané, agresívnejšie, možno kus menej temné (za takej horúčavy to moc temné ani nemôže byť), s poriadnym ťahom na bránu a dávkou zla. Nové skladby majú v sebe niečo tajuplné a zlé, čím sa dajú ľahko rozpoznať oproti staršej tvorbe. V Kazateľovom hrdle sídli zrejme Baal-zebúb, pretože keď vychrlí zo seba growl, znie to ako hlas z pekla. Namakaná kapela, akurát, by som si ich radšej kukol cez noc. To by malo hneď inú atmosféru!

Po nich nastúpili MELANCHOLY PESSIMISM, no tí nestihli dať ani dve piesne a nad celým Gothoomom sa zatiahla obloha a začala sa diať hotová apokalypsa. Silný vietor všetko váľal, začali padať krúpy (od vtedy som vedel, že môj stan sa mení na bazén a zvyšné dve noci spím v aute), rýchlo sa skrývala aparatúra (i keď dostala väčšina riadne zabrať) a každý len dúfal, že to čím skôr skončí. No, nič také sa nedialo a búrka trvala dobré tri hodiny, vďaka čomu prišli kapely o svoje sety (BRUTE, RAMCHAT, TORTHARRY). Každý len dúfal, že sa dnes bude ešte hrať. Špekulácie boli rôzne, od optimistických vízií až po hororové scenáre. Nakoniec sa vyčasilo a na pódiu sa niečo začalo diať.

JUST BEFORE DAWN

JUST BEFORE DAWN

Počujem staroškolské riffy, kopáky a nejaké výkriky. Začínam sa pod fúzy usmievať, pretože začínam tušiť niečo fajné. Kuknem sa na program a moja nádej bola splnená. Na pódium sa postavil Dave Ingram a jeho JUST BEFORE DAWN. Jeho charizmatický prejav doslova všetko valcoval a jeho vokál je pravoverná ukážka výdychu poriadne prehnitej mŕtvoly. Riffy padali na úrodnú pôdu, drvilo sa v stredných tempách a vplyvy boli ľahko rozpoznateľné vďaka jeho minulosti. Cez BOLT THROWER a BENEDICTION, až ďalej. Nadupané a fakt masívne vystúpenie, keď ku tomu pridáme pocit, že sa znova hrá po troch hodinách, tak len tak srdce bilo od radosti.

Málo kapiel vie zapojiť určitú „kultúrnu“ tému do svojej hudby, aby nevyznela trápne, lacne a nevznikol pocit – „aby sa nepovedalo“. MAAT to majú celkom premakané. Po imidžovej stránke, ale aj po hudobnej. Máme tu dočinenia s riadne dravým death metalom, v ktorom objavíme kopec egyptských motívov, ktoré vôbec nerušia, ale naopak, obdaria ho o nové prvky. Naživo šli ako dobre namazaný stroj. Energia, aká šla z pódia, by sa dala krájať a krky pod pódiom len tak lietali. Živelné vystúpenie!

EXODUS

EXODUS

Kvôli meškaniu SEPTICFLESH prichádzajú na stage v podstate headlineri celého festivalu. Takúto kapelu s presahom k úplným koreňom žánru ešte Gothoom nikdy nehostil. EXODUS je legenda sama o sebe a ich koncerty sú neskutočná dávka thrashovej extáze. Riffy rezali neskutočne, tempá boli dravé a kotol sa točil v takých veľkých obrátkach, aké sme ešte nezažili. Zetrov vokál je ako hrdzavá cirkulárka, ktoré je hnaná vo vysokých otáčkach. Neuveriteľne drie ušné bubienky, doslova ich píli a pritom dodáva ich thrash metalu tú správnu ostrosť. Je to až neuveriteľné, koľko toho dokáže zo seba dať bez toho aby mu pukli hlasivky. Niektorým ľuďom sa môže zdať smiešny, no mne to tam sedí neskutočne. Paradoxné na tejto kapele je fakt, že s nimi nevystupuje pôvodný člen, pretože má veľa povinností ako náhradník v inej kapele. Vravím o Gary Holtovi, ktorý brázdi pódia so SLAYER a v EXODUS miesto neho musia mať náhradníka. Mne to príde „antisrdcové“ a „peniazechtivé“ konanie. Každopádne EXODUS poriadne nakopal Gothoomskú riť!

SEPTICFLESH

SEPTICFLESH

SEPTICFLESH nám konečne docestovali, pódium si rýchlo pripravili (jednoznačný top, čo sa týka obrazového okrášlenia pódia) a mohli ísť na to. Ešte by som sa vrátil k tomu coveru. Plod dieťaťa zobrazený v industriálnom duchu vyvoláva vo mne až mrazivú atmosféru a za poklonu stojí fakt, že si to robí sám Seth. Čo sa týka hudobnej stránky, musím povedať, že mi ich skladby vôbec neprídu slabé. Majú v sebe patričnú temnotu a svojskú starobylú atmosféru (albumy „Communion“ a „The Great Mass“ mám veľmi rád), no čo s nimi stvára naživo, to je des. Možno si ani neuvedomuje, čo svojimi neustálymi predslovmi („ladies and gentlemans“, „okey, my friends“, „hej-hej-hej“) robí. Doslova pochováva atmosféru skladieb a zhadzuje ich na úroveň nejakých hitových skladieb. Boha, dokonca ani IRON MAIDEN nemá toľko hecovačiek. Nebolo jedinej skladby, ktorá by šla bez prerušenia celá. Kde sú tie zlaté časy roku 2011, keď som ich videl na Brutal Assaulte, a ich vystúpenie bola hotová temná omša?

ZHRINE

ZHRINE

Na tom Islande musí tiecť nejaká zázračná voda. Okolo 350 tisíc obyvateľov, no toľko originálnych a parádnych kapiel má máloktorá zem. Či už SVARTIDAUDI (o ktorých bola reč minulý článok – TU, SÓLSTAFIR (o nich bude reč budúci článok), SIGUR RÓS (tí tu ešte nehrali, žeby tip?) alebo ZHRINE. Práve ich koncert bol na rade. Hudobne neskutočné prepojenie temnej a valivej zložky s atmosferickou až post-rockovou tvárou. Naživo vynikli obidve tváre rovnako mocne, no pritom každá v inom smere. Death/black metalová tvár mala naživo neskutočnú silu, ako keby sa z pódia na nás vrhla tmavá hmota nepoznaného skupenstva. Malo to až omračujúci efekt a podlamovalo to kolená. Atmosferické pasáže zase mali neuveriteľnú silu ťa hneď vcucnúť a celého pohltiť, až si obrazy v hlave robili, čo chceli (o nič svetlé však nešlo). Počas intier si pomáhal aj sláčikom o gitaru (pozdravujem ich krajanov), čím vytvorili fakt mimoriadne záhadný zvuk, ktorý skvelo podporoval atmosféru vystúpenia. Nebolo treba žiadne reči, úplne stačilo poďakovať po každej skladbe a veľký koncert bol na svete. Pre mňa osobne úplný vrchol celého festivalu a koncert, ktorý musím vidieť znova!

Prišla hlboká noc a s ňou potrebná dávka temnoty. O kapele MORD’A’STIGMATA som pred Gothoom-om nepočul ani pol slova. Prvý posluch albumu „Hope“ vo mne vyvolal pocit eufórie a vedel som, že som objavil niečo silné. Veru, koncert ma v tom len pritvrdil. Disharmonické riffy, black metalová atmosféra, celková majestátnosť aká z tohto vystúpenia vychádzala mala na mňa silný dopad. Vyvolávalo to pocity nervozity a zdesenia a ku tomu som bol zároveň paralyzovaný atmosférou. Práve tá kombinácia nepokoja a nervných tónov spolu s temnou až mysterióznou atmosférou dokázala toto vystúpenie posunúť na vysokú úroveň. Opäť raz som bol pohltený a do reálneho sveta som sa dostal až po poslednom tóne. Ďalší vrchol festivalu! A na dnes aj stačilo.

Video PERVERSITY nájdete TU.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Lady mObscene (Valhalla.sk)

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.