O čom je debut od LABURNUM DIVER?

LABURNUM DIVER

Na svet sa dostal debutový album „The Hard Journey Back“ od LABURNUM DIVER. Ide o atmosferické dielo, ktorému sú žánrové hranice priúzke. Môžete si položiť otázky – Kto sú zač? O čom je album? Kde nahrávali? Na všetky otázky odpovedala samotná kapela.

LABURNUM DIVER

Aké boli začiatky kapely LABURNUM DIVER?

Raz dávno v lese sme najebali na strom obrátený kríž, že Reflection of Torment! OK, vážne – začínali sme ako štrnásťroční, boli sme traja spolužiaci a niekoľko rokov sme po jednom zbierali ostatných členov, s ktorými sme sa poznali z rôznych krúžkov, zo školskej kapely (kde nás trénoval Luboš Kubiš z Mäsa) a podobne. V tej dobe sme boli nadšení black metalom a nejak sme si ani nevedeli predstaviť, že by sme mali hrať niečo iné. Ale ako vidíš, hráme. Každý priniesol do tvorby kúsok nejakého štýlu a po tých deviatich rokoch sa to vykryštalizovalo do albumu „The Hard Journey Back“. Samozrejme najprv bolo treba naučiť sa hrať na nástroje, pozháňať si aparatúru, zariadiť skúšobňu, pochopiť ako sa vlastne hudba tvorí.

Čím všetkým ste si museli prejsť aby ste sa dostali k albumu?

Museli sme si prejsť pubertou, získať občianske preukazy a potom volebné právo. Prvé demo (4 pesničky) k tomuto albumu sme nahrávali v 2010 a potom znovu v 2012. Koncept albumu, tak ako ho počujete teraz, bol hotový už v roku 2013. Rok na to, leto 2014, sme ho už nahrávali. Boli sme čerstvo zmaturovaní a plní energie. Nahrávali sme dňom i nocou. Trpeli sme, pretože sme postupne zisťovali, že sme do tých pesničiek ešte stále nedorástli. Sem-tam sa nám nejaké nahrávky stratili alebo zmazali. Popri tom sa nám kazili aparáty a medziľudské vzťahy. Polka kapely po tomto lete išla na vysoké školy do ČR a tieto nahraté veci zapadli prachom. Neskôr sme usúdili, že to je nedostatočné a nehodné tohto sveta. Vtedy sme rozbehli projekt PLASTERY a LD ustúpilo do pozadia. Hľadali sme vhodný moment na to aby sme mohli znovu nahrať „The Hard Journey Back“ a popri tom sme ešte stále nemali istého vokálmana.

Najdôležitejší impulz na znovunahratie nám dal náš gitarista Ičo Kočiš, ktorý hráva aj v LUNATIC GODS. Ponúkol nás ako support na ich Smutnice-Turiec Tour 2018.

Nahrávanie bolo znovu o niečo ťažšie, pretože každý z nás študuje/pracuje na inom mieste. Znovu sa veľa vecí kazilo, od tlače až po zvuk. Stihli sme to len tak-tak, akurát na tour.

Všetko máme zdokumentované aj na našom YouTube.

Album nesie názov „The Hard Journey Back“, prečo ste si ho zvolili?

No, tak to je dobrá otázka. Rovnako ťažko by sa nám odpovedalo na to, prečo sme LABURNUM DIVER. Nevieme, proste pre ten pocit ukrytý v tej kombinácie slov. „The Hard Journey Back“ je zároveň názov jednej zo skladieb, tá však nie je na albume nijak nosná a nie je to ani typická ukážka našej tvorby. Ale akosi nám to prišlo ako názov, ktorý napriek tomu zastrešuje celý tento album a jeho atmosféru. Tých 51 minút je pre poslucháča ťažká cesta, z ktorej sa ešte ťažšie vráti. Ale mimochodom, ľudia, nikdy si do názvu svojho diela nedávajte slová ako „hard journey“ a podobné, lebo na ňom budete robiť 9 rokov ako my.

Kde ste nahrávali a kto sa postaral o zvuk?

Každý nahrával sám kde mohol, na najlepších zariadeniach akých mohol. Zvuk robil Domino Šandor (CableNest Studio), náš bubeník, ktorý sa už dlhšie venuje audio inžinierstvu.

Kto robil cover a aká je jeho myšlienka?

Cover, pochopiteľne na našu objednávku, namaľoval taliansky maliar Andrea Mantegna okolo roku 1470. Je súčasťou veľkej fresky vo Vojvodskom paláci v Mantove, ako sme popravde zistili len teraz, keď sme spisovali odpovede na tvoje otázky. My sme použili len malý detail z nej, ktorý sme náhodne objavili v jednej knihe o umení a jednoducho sa nám zapáčil. A opäť musím povedať, že žiadnu hlbšiu myšlienku nemá, ale má tajomnú atmošku, ktorá nás oslovila. Robíme to tak často. Sme proste atmospheric, chceme byť atmospheric. Ak cítime pri pohľade na cover to, čo cítime z celého albumu, berieme ho. Rovnako postupujeme aj keď treba priradiť nepoužité riffy k textu alebo naopak.

V akom formáte vyšlo CD?

CD je v krásnom štíhlom digipacku aj so všetkými textami a perfektnou grafikou od Mareka a Jakuba Krátkeho.

O čom je lyrická stránka albumu?

Je dosť ťažké to takto zhrnúť. Pri písaní textov sa striedame dvaja, miestami aj spolupracujeme, ale nikdy sme nenašli nejakú tému okolo ktorej by sme sa točili opakovane. Často sa odvolávame na prírodu, príbehy fiktívnych postáv alebo vnútorné vyrovnávanie sa človeka s rôznymi otázkami, ktoré ho večne trápia. Okrem vlastných textov často skladáme inštrumentálky a zhudobňujeme aj diela známych literárnych autorov. Na debute to bol Shakespeare a švajčiarsky spisovateľ Hermann Hesse.

Čo chcete stihnúť v roku 2019?

Chceme promovať album, kde to pôjde, koncertovať a rozšíriť obsah na našom YouTube. Taktiež materiál na druhé CD je „quite ready“… (ale to ešte nejaký čas potrvá).

Kde najbližšie hráte?

Najbližšie je to až február, kedy spoločne s kapelou MARTUROS, ktorá tiež bude promovať svoj nový album, navštívime zopár slovenských miest.

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/LaburnumDiver/
http://bandzone.cz/laburnumdiver

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.