NYMORD: „Vychádzam z mytologických základov, ktoré si dofarbujem vlastnou fantáziou, temnotou a tajuplnosťou.“

NYMORD - Posledná búrka

Z Oščadnického lesa sa na nás vyvalila dávka atmosferického black metalu. Nesie názov NYMORD a ide o one-man projekt. Kto za tým stojí, čo charakterizuje jeho hudbu a aký nesie odkaz? Všetko sme prebrali s Felgorom.

NYMORD - Posledná búrka

NYMORD – Posledná búrka

Aký je príbeh založenia tvojho projektu?

Nymord bol v podstate založený už dosť dávno. Myslím, že to bol rok 2013. Plánoval som už vtedy, že to bude môj jednočlenný projekt. Vtedy som ešte ani nemal predstavu o presnejšom žánri. Každopádne až koncom roka 2017 som sa rozhodol, že sa naplno budem venovať NYMORDu. Vtedy som začal nahrávať prvý album. Formoval sa dlho a dosť skladieb som z neho za tie dva roky nahrávania vylúčil a nahral ďalšie nové skladby. Nakoniec album vyšiel v podobe v akej je dnes.

Aký má význam slovo NYMORD?

Nymord by mal znázorňovať pohorie plné tmavých lesov, mýtických bytosti a tajuplných zákutí v dávnych dobách. Časom mam v pláne určite robiť viac príbehové texty. Síce stále budem vychádzať z mytologických základov našej starej slovanskej kultúry, no dofarbovať ich budem vlastnou fantáziou.

Máš celkom zaujímavé logo, skrýva sa niečo za tými šípkami, alebo je tam aj hlbšia myšlienka?

Nechcel som si dávať robiť logo a tak som hľadal nejaký zaujímavý font, ktorý by sa hodil na logo. Pomáhal mi s výberom kamarát Nelrog, ktorý tie fonty vyhľadával. Ja som si potom z nich vybral, no a práve tento font ma veľmi zaujal. Tie šípky, ako si ich nazval, mi pripomínali kopiju, čo je z histórie slovanská zbraň a mne sa tiež veľmi páči. Tak som sa rozhodol, že na logu presne tento font chcem.

Ako by si charakterizoval svoju hudbu?

Moja hudba sa má niesť v temnom a tajuplnom nádychu. Postupom času chcem dbať čoraz viac na tieto dva aspekty. Príkladom toho by mohla byť napríklad moja skladba „Černoboh“. Album od albumu sa bude dosť líšiť. Napríklad v mojom plánovanom druhom albume tieto dva aspekty nebudú hrať veľkú rolu. Bude sa jednať o EP album v ktorom mám v pláne texty mieriť bližšie na spoločnosť. Je to ale len také krátke odbočenie od plánov, ktoré mám v NYMORDe ďalej do budúcna.

Mal si pred nahrávkou „Posledná búrka“ nejaké iné hudobné skúsenosti alebo si sa zúčastnil iných nahrávok?

Áno, v podstate začínal som hrávať s Nelrogom. Spolu sme chodili často do bývalej skúšobne a spolu sme sa aj zlepšovali v hraní. Už vtedy (rok 2013-2014) sme chceli spolu niečo nahrávať, mali sme už pripravený materiál na celý album. Snažili sme sa nájsť nejaké štúdio, v ktorom by sme nahrávali. Nakoniec sme sa rozhodli spraviť zatiaľ ešte iný projekt, ktorý nahráme sami a amatérskym spôsobom. Vznikla tak kapela NAGRA, ktorú sme vtedy nahrávali cez jeden mikrofón a to bolo všetko, čo sme k tomu použili. Časom však skúšobňa zanikla a tým aj šanca hrávať spolu čiže aj materiál na album, ktorý sme chceli nahrávať v štúdiu zanikol. Hrávali sme tiež s ďalšími ako je napríklad aj Wyrd z kapely FAROST. S Wyrdom sme zas skúšali jeho materiál a chceli sme aj koncertovať. Bohužiaľ, ako hovorím, zanikla skúšobňa a do dnes sa nám nedarí nič schopné na skúšanie nájsť. Takže sme sa všetci rozpadli do jednočlenných projektov.

„Posledná búrka“ je názov tvojho albumu. Čo predstavuje poslednú búrku?

Posledná búrka v mojich očiach má byť niečo blízke koncu sveta alebo skôr spôsobu života, akým žijeme teraz. Je to také apelovanie na zdravý rozum a fakt že ľudia svojou chamtivosťou spejú do záhuby. Vzal som to z pohľadu bohov, ktorí to vidia a chcú za pomoci Perunovej búrky očistiť tento svet z tej chamtivosti a bezduchej prázdnoty dnešnej spoločnosti.

Kde si bol nahrávať a mal si jasnú predstavu o výslednom zvuku už pred nahrávaním?

Nahrávať som nebol nikde, všetko si nahrávam doma sám. Väčšinu základov k domácemu nahrávaniu som dostal od ďalšieho kamaráta Volgarna. Avšak na veľa veci som prichádzal technikou pokus omyl. Mix a mastering bola teda pre mňa veľmi zložitá vec, keďže som šiel do toho ako úplný amatér. Čo sa týka výsledného zvuku, tam som mal predstavu len v gitarách, ktoré som chcel riadne rezavé. Naučiť sa určité veci pri domácom nahrávaní bola neraz aj skúška trpezlivosti. Po novom som zakomponoval do svojej hudby aj basgitaru, ktorá sa na prvom albume ešte nenachádza. Pribudla tak ďalšia nová skúsenosť, s ktorou sa musím nejak popasovať, aby všetko znelo ako má.

Názvy piesní už niečo načrtávajú, ale predsa sa spýtam, čím všetkým sa zaoberáš v textoch?

Ako som už spomínal v otázkach vyššie, tak vychádzam z mytologických základov, ktoré si dofarbujem vlastnou fantáziou, temnotou a tajuplnosťou. Texty mám v pláne do budúcna určite ešte zlepšovať a hlavne ich začať robiť aj príbehovejšie.

Cover albumu vyzerá ako maľba. Je to tomu tak? Kto je autorom?

Pri tejto otázke viacero informácií zamlčím, ale prezradiť môžem, že to je maľba z 19. storočia. Je to vystrihnutá časť obrazu s úpravami farebného spektra. K albumu sa to veľmi hodilo a s hľadaním mi opäť pomohol kamarát Nelrog.

Album vyšiel digitálne na rôznych portálov ako bandcamp, youtube… Aký máš postoj k takýmto moderným „šíriteľom“ hudby? Hlavne v kontexte s underground black metalom.

Napriek tomu, že YT je dosť veľký mainstream používa ho takmer každý z nás. Na šírenie vlastnej hudby to je fajn miesto pretože sám som veľa kapiel našiel vďaka tejto platforme. Rovnako tak ho používam aj na samotné počúvanie hudby. Z tohto hľadiska je YT užitočná vec. Na druhej strane tam častokrát vidím aj veci, ktoré mi už ako užitočné neprídu.

Čo sa týka Bandcampu, tak s touto stránkou nemám zatiaľ žiadny problém. Ľudia si tam môžu stiahnuť alebo kúpiť hudbu od kapely, ktorá sa im páči, čím podporia aj ľudí, ktorí za ňou stoja. Z môjho pohľadu teda fajn miesto na propagovanie vlastnej tvorby. Samozrejme na domovskej stránke Bandzone uvádzam väčšinu informácií, napríklad, na čom momentálne pracujem.

Neplánuješ vydať album aj fyzicky? Myslíš, že ešte má zmysel vydávať albumy vo fyzickej podobe?

Album vyjde aj fyzicky a CD si budem robiť sám na vlastne náklady. Zmysel to podľa mňa určite má, pretože pokiaľ sa vám nejaká kapela fakt páči a chcete ju podporiť, tak kúpa CD alebo napríklad trička je najlepšia voľba. Rovnako tak je aj dosť zberateľov a milovníkov black metalu.

Nepohrával si sa s myšlienkou, žeby si z projektu spravil regulárnu kapelu?

Na túto otázku je odpoveď jednoduchá. NYMORD mal byť vždy môj jednočlenný osobný projekt, v ktorom som si chcel robiť všetko sám. Ak by sa mala robiť nejaká kapela na živé vystupovanie, dali by sme dokopy niečo s Nelrogom, Wyrdom a Volgarnom.

Ďakujem pekne za tvoj čas. Chceš na záver niečo dodať?

Som vďačný za tento rozhovor a rovnako tak mám radosť, že existuje takýto portál, ktorý sa zaujíma o domácu metalovú scénu. Na záver by som chcel uviesť ešte informáciu, ktorá nie je nikde zverejnená. Chystám splitko s dvoma kapelami SVOR a NAGRA. Takže najbližšie, čo sa môže od NYMORDu očakávať sú skladby z tohto splitka.

Linky:
https://nymord.bandcamp.com/releases
https://bandzone.cz/nymord

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.