Noc Besov XV. – Spoločne na pomoc Ukrajine

Noc Besov - Bratislava

Pagan black/folk metalová akcia Noc Besov sa vracia po dvoch rokoch na scénu. V časoch invázie Ruska na Ukrajinu, sme sa rozhodli podporiť náš susedný štát a zorganizovať koncert, z ktorého vyzbieranú čiastku venujeme na pomoc ukrajinským rodinám utekajúcim pred vojnou. Na koncerte sa predstavia dve domáce a dve zahraničné kapely v duchu tradície žánrov charakteristických pre koncert Noc Besov.

Noc Besov - Bratislava

Noc Besov – Bratislava

KRAJINY HMLY (pagan black metal)
Domáca kapela zo severného a východného Slovenska, zložená zo skúsených hudobníkov sa uchytila na scéne od prvého split albumu z roku 2012. V súčasnosti vyšla „Krajinám“ už druhá plnohodnotná nahrávka, ktorú vydalo poľské vydavateľstvo Werewolf productions. Album nesie názov Poza čierne hory a niekoľko skladieb z neho zaznie aj na našom koncerte.
https://www.facebook.com/krajinyhmlysk/
https://krajinyhmly.bandcamp.com

SOLIPSISM (atmosferický black metal)
Mladá stredoslovenská kapela, ktorá svoju prvú nahrávku (recenzia tu) vydala hneď pod rumunským vydavateľstvom Sun and Moon records si na domácej scéne buduje dobré meno svojím atmosferickým black metalom. Práve v čase koncertu vychádza kapele novinka, debutový album s názvom Our Night Never Ends.
https://www.facebook.com/solipsismband
https://solipsismband.bandcamp.com/releases

MERKFOLK (pagan folk metal)
Na koncerte Noc Besov, tiež nesmie chýbať pagan/folk metalový žáner, ktorý je od počiatkov jeho súčasťou. Poľská kapela Mekrfolk je známa slovenským fanúšikom už vystúpenia na Noci Besov v roku 2018, kedy sa predstavili v legendárnom klube Tartaros (fotogaléria tu). Od tej doby už prešlo veľa času a medzitým kapele vyšiel v roku 2020 ďalší album s názvom Echo. Pohanský folk metal s ženským growlom je na Slovensku vyhľadávaným žánrom, o čom svedčil aj kotol pod pódiom pred štyrmi rokmi.
https://www.facebook.com/Merkfolk
https://merkfolkofficial.bandcamp.com

TANKUOJIS (paritzánske a tradičné piesne)
Špeciálnym hosťom akcie bude akustická zostava z Litvy s názvom Tankuojis. V našich končinách neznáme, avšak zaujímavé zoskupenie typických viachlasných spevov, ktoré sú v príznačné pre litovskú kultúru. Tankuojis spievajú prevažne staré piesne z vojnových časov. Tie sa venujú litovskému odboju, ktorý až do roku 1956 bojoval proti sovietskej okupácii. Zážitok z koncertu Tankuojis si môžete prečítať v reportáži (odkaz tu) šéfredaktora webu Bes a zároveň aj organizátora akcie.

Okrem tradičných piesní sa môžete tešiť aj na krátku prednášku a predstavenie témy litovského partizánskeho odboja, ktorý sa nazýval „miško broliai“ (v preklade lesní bratia).
https://www.facebook.com/Tankuojis

Kedy: 16. 4. 2022
Kde: Bratislava, Randal club
Vstupné: 12€ (benefičná akcia)
Facebook event
Kontakt: thunderartbooking@gmail.com

Tlačová správa

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.