NILE a TERRORIZER zmasakrovali Randal!


Nile, Terrorizer, Exarsis, Veins, 27. február 2018, Randal, Bratislava

Február bol mimoriadne nabitý na koncerty, obzvlášť fanúšikovia death metalu museli donútiť svoje peňaženky plakať, ak chceli vidieť všetko podstatné. Len v Bratislave sa za 2 týždne vystriedali PESTILENCE, CANNIBAL CORPSE, THE BLACK DAHLIA MURDER, NILE a TERRORIZER. Hneď vedľa v Seredi ešte vystúpili CYTOTOXIN na povestnej fleshke (report si môžete prečítať TU). Bol to jednoducho masaker, avšak keď ti srdce bije smrtiaci rytmus, tak je to v podstate pozitívne. Toľko legiend v tak krátkom čase, čo si viac môžeš priať? Asi len zvýšenie mzdy vzhľadom na situáciu. Účet plače, ale srdce je spokojné! Tak sa poďme pozrieť ako vyzeral posledný koncert, keď NILE spolu s TERRORIZER prišli Randalu ukázať ako sa drtí death metal!

Ešte pred začatím hlavných kapiel nás na koncert mali pripraviť až dve neznáme spolky. Prví boli mladí Taliani VEINS. Celkom nenápadná hudba spájajúca death metal s groove metalom s dôrazom na riffy. Z jednej strany tie riffy mali čo povedať, melódia občas chytila správnu frekvenciu, ale na druhú stranu to pôsobilo strašne nemastným a neslaným dojmom. Doslova – do jedného ucha dnu a z druhého von. Možno za to mohlo aj publikum, stálo nás tam asi desať aj s topánkami. Hlavný „spevákogitarista“ pôsobil dosť vyklepaným dojmom a nevedel čo skorej. Chalani vlastne začali pred 4 rokmi a majú vonku len debut, tak už turné s takýmito veličinami ako NILE či TERRORIZER je úspech, no majú čo robiť, aby nejaký ten tón zostal v uchu.

Teraz je čas na jednu hádanku. Má to rifflovku, dlhé vlasy, biele botasky s veľkými jazykmi a škrieka to? Thrasher! EXARSIS nás doslova zaviedli strojom času do rokoch osemdesiatych, kedy thrash metal šiel ruka v ruke so speed metalom a kedy prebiehala neoficiálna súťaž, kto hrá najrýchlejšie. Proste rezať, rezať a ešte raz rezať! Dobre, tak aj buchnúť zbeslivé sólo a vysokým hlasom (predstavte si, že vás niekto zdrapol za gule) poriadne škriekať do mikrofónu. Gréci všetko toto spĺňali a zahrali to poriadne energickým spôsobom. Lietali po pódiu ako škrečkovia, nedali publikum vydýchnuť ani na sekundu a zastaviť headbanging bolo priam nemožné. Šťavu a nasadenie sa im nedalo uprieť, škoda, že nič nové nepriniesli, akurát zahrali už vymyslené na vysokej úrovni.

Tento koncert sa dal z časti brať aj ako prehliadka popredných death metalových bubeníkov. Či už Pete Sandoval, ktorý nabubnoval pomaly všetky albumy od MORBID ANGEL (okrem posledných dvoch) a svoje vysokorýchlostné umenie predvádza u TERRORIZER a na druhej strane George Kollias, hnací motor bájnych NILE, ktorý aj pomocou Drum Clinic predáva svoje bubenícke umenie ďalej. Taktiež sme tu mali aj bubeníka z MONSTROSITY – Lee-a Harrisona, ale ten miesto bicích drtí gitaru u TERRORIZER. Práve on s Peteom prišli prví na rad. To len bol náklad! Od prvej minúty až po poslednú totálna prílivová vlna riffov, agresie, drzosti a nasadenia. Nevedel som, kde mi hlava stojí a to sa jedno nespútané tempo striedalo s ešte dravejším. Death metal pomiešaný s grindom od podlahy vie poriadne preplieskať bubienky. Ešte ku tomu, keď to hrajú takéto stálice scény. Po vystúpení som sa musel normálne nadýchnuť, bo počas setu nebolo doslova kedy. Peteovi sa doslova ruka nezastavila a činely lietali na všetky strany. Mimoriadny zážitok!

NILE mali ťažkú úlohu minulý rok, museli sa vysporiadať s odchodom jedného z dôležitých členov kapely – Dallasom Toler-Wade. Vždy som ich bral ako svätú trojicu spolu s Karlom Sandersom a George-om. Strata je citeľná, ale treba ísť ďalej. Nabrali si neznámeho Briana Kingslanda. Ešte netreba zabudnúť, že aj na poste basgitary majú relatívne nového člena – Brada Parrisona od roku 2015. Ako im to šlo? Mimoriadne dobre! Ich hudbu beriem viac ako umenie ako prostriedok na vybitie energie. Je to na jednej strane neskutočný náklad, ktorý reže všetky žily, zároveň je to po technickej stránke vymakané do kosti a v neposlednom rade to má neskutočnú atmosféru príchodu monumentálnych egyptských bohov na povrch sveta. Zvuk bol síce zo začiatku dosť „machuľový“, no od druhej piesne sa celkom vyčistil a už bolo jasné, kto a čo hrá. Keďže väčšinu vokálov mal na starosti Dallas, teraz si to rovnomerne rozložili, aj keď predsa len Karl si zobral na seba o kúsok viac. Však aj ten jeho vokál má grády sťa Anubis pri novoročnom prípitku v podsvetí. Hrali pomerne pestrý výber, záver však patril najikonickejším skladbám – „Sarcophagus“ a „Black Seeds of Vengeance“. Koncert, ktorý ťa presvedčí, že death metal je vlastne umenie!

Zo začiatku som spomínal, že nás stálo 10 ks pred pódiom, no časom sa to naplnilo na 150 ks. Na takéto legendy sa žiada síce viac, ale vzhľadom na preplnený kalendár udalostí je to pochopiteľné. Nie však pre mňa, takéto legendy je hriech nevidieť, treba srať na peniaze a ísť si poctivo vychutnať takéto masakre, pretože death metal je tá správna cesta!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.