NEOBLIVION: „Chcel som vytvoriť niečo extrémne, špinavé a podzemné.“

NEOBLIVION - „The Ethics of the Herd-men“

Bočný projekt záhadnej osobnosti T. (0N0) s názvom NEOBLIVION vypustil na svet EP „The Ethics of Herd-men“. Ide o drastický mix žánrov – od grindu a death metalu až po noise a industrial. Čo je to vlastne zač? Odkiaľ prichádza táto skaza? Na otázky odpovedal priamo T.

NEOBLIVION - „The Ethics of the Herd-men“

NEOBLIVION – „The Ethics of the Herd-men“

Kedy sa začali tvoriť základy projektu NEOBLIVION? Prečo si dané nápady/skladby nepoužil v rámci kapely 0N0?

Projekt Neoblivion vznikol v roku 2010. Vtedy som nahral prvé trojskladbové EP, ktoré vyšlo na kompilácii Noize Konspiracy Volume 12. Kompilácia je stále dostupná. EP sa dá prípadne vypočuť na bandzone.cz.

Toto nové EP som zložil ešte v roku 2015. Kúpil som si vtedy sedemstrunovú gitaru a takto som ju otestoval. Postupne som na projekt zabúdal a vracal sa k nemu. Hotový bol v postate už v roku 2018 a áno uvažovali sme, že by sme ho vydali aj pod menom 0N0, určitá príbuznosť tam je, ale nakoniec sme túto myšlienku zavrhli, pretože sa chceme spolu radšej venovať celkom novým veciam.

Žánrový mix si si zvolil riadne pestrý – cez grind, death metal až po elektroniku až industrial. Prečo práve takýto koktail žánrov?

Zámerom bolo vytvoriť extrémnu nahrávku, rýchlu, delirickú, riadne nasratú. Niečo, čo by zatriaslo s deklom poslucháča. Žánrovú kategorizáciu som neriešil a toto zo mňa vyliezlo. Veľmi rád kombinujem metal s elektronikou, industrialom, noisom, najmä keď dodávajú hudbe ďalšiu znepokojivú a trýznivú dimenziu. S niektorými pazvukmi mi vypomohol Acidmilk, gitarista z 0N0.

Čo znamená názov NEOBLIVION? Oblivion je zabudnutie, toto môžeme chápať ako nezabudnutie?

Pokojne. Osobne sa prikláňam k interpretácii „novozabudnutie“.

EP nesie názov „The Ethics of the Herd-men“, čo vyjadruje tento pojem?

Všetky názvy pochádzajú z komentárov autora istej knihy. Pri čítaní ma oslovilo viacero fráz, začal som si ich zapisovať a niektoré som použil ako názvy pesničiek a ako východisko k textom. Väčšina sa zaoberá zákonitosťami, ktoré sú typické pre obrovské skupiny ľudí, davy a masy.

Na obale albumu máš chrobáka s ľudskou tvárou, prečo práve takýto cover?

Na obale je vyobrazené staroveké kanaánske božstvo plodnosti Baal, hlavné božstvo početného, polyteistického a konkurenčného kultu starovekého judaizmu. V rámci propagandy judaizmus prirovnával nasledovníkov Baala k muchám, ktoré v obrovských množstvách sadajú na exkrementy. Odtiaľ pochádza označenie Belzebub – Pán múch, ktoré pretrvalo dodnes a pôvodné božstvo plodnosti je vnímané ako démonická entita.

Kde si bol nahrávať a akú si mal predstavu o výslednom zvuku?

Všetko som nahral, zmixoval a zmastroval vo svojom domácom štúdiu LU69. Predstava korešpondovala s hudobnou náplňou, chcel som vytvoriť niečo extrémne, špinavé a podzemné.

Na EP nájdeme hostí ako Weget (MORTALLY INFECTED), SARKAST (0N0, HOLOTROPIC) prečo práve tieto dva vokály si zvolil ako vhodné do tohto EP?

Wegeta poznám od druhého stupňa základnej školy, je to môj bývalý spolužiak. Vyrastali sme spolu aj hudobne. Sarkast je môj spolukapelník v 0N0. Obidvaja sú výborní deathmetaloví speváci, oslovil som ich a oni súhlasili.

Nahrávku si vydal iba digitálne, plánuješ aj fyzické vydanie?

Pôvodný plán niekedy v roku 2018 bol vydať aj kazetu. Možno niekedy v budúcnosti sa niečo podobné aj udeje.

Nerozmýšľal si nad tým, že by si tento projekt v budúcnosti dostal do role kapely a nebodaj aj naplánoval koncerty?

Nemal by som na to čas. Som zamestnaný človek a mojou prioritou je 0N0. Osobne som však vždy preferoval najmä tvorivú činnosť, skladanie pesničiek, nahrávanie a hudobnú produkciu. V súčasnosti však väčšinu svojej energie vkladám práve do 0N0.

Link na kapelu:
https://neoblivion.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.