Nekompromisné tempá, zvrátené melódie a nespútaná zábava – FLESH PARTY v Seredi.


CYTOTOXIN, Consumed By Vultures, VxPxOxAxAxWxAxMxC, Perfecitizen, Smashing Dumplings, Human Humus, Pothead, Tracriomy, Abort To Be Born, 24. február 2018, Dom Kultúry Sereď

Tradície sa musia dodržiavať! Aspoň tie metalové. Česko má síce svoj Obscene, ale my máme Flesh Party dvakrát do roka! Line-up stále bez kompromisov. Žiadne light patoky, ale poriadne krvavé koktaily plné odrezaných ľudských častí tiel. Hudba pre skutočných fajnšmekrov – grind a brutal death, v rôznych variantách. Kto mal chuť si mohol aj svoj šatník poriadne znechutiť pred manželkou alebo rodičmi a komu bolo málo, bar stále ponúkal riešenie. Poďme sa však pozrieť na hudobnú stránku tejto jedinečnej akcie!

Fleshka je vlastne ako zimný festival, keďže na pódiu sa vystriedalo až deväť kapiel. Mali sme čo robiť, aby boli naše uši našpúlené smerom k pódiu od pol siedmej do pol tretej rána. Akciu prišli otvoriť ABORT TO BE BORN. Aby nás Roman šetril, tak zvolil najjemnejšiu vec hneď na začiatku. Moderne a progresívnejšie poňatý death metal, zameraný na osobitné postupy a svojskú dávku atmosféry. Kombinovali sa tu aj dva rôzne vokálne polohy – death metalový growl a poriadne uzjapaný scream. V celkovom podaní to pôsobilo sviežo, valivo a energicky. Ľudia ešte trpeli hanblivosťou z dôvodu nedostatku alkoholu, tak sa ešte pred pódiom veľa toho nedialo, no úvod to bol vydarený. Ak by ste mali záujem viac vedieť o kapele, kuknite si náš nedávny rozhovor TU.

Naspäť v pomyslenom hudobnom čase, viac ku práchnivým princípom grindu a ku rezačke od podlahy. Neviem síce čo Ižďo robil, ale vyzeral ako keby mu po hlave prešiel kombajn. Po tvári rôzne škrabance a chrasty, nemôžem si však pomôcť, ale celkovému vyzneniu koncertu HUMAN HUMUS to len pomohlo. Už nástup Ižďa po intre bola jasná trefa. Vyzeral ako keby práve ušiel zo psychiatrie, tie gestá, xichty, trasenie sa a náklony – totálna nepríčetnosť! Neskutočne živelná a neuchopiteľná show, ktorá doslova fackala. Pritom ich vyznenie grindu (najbližšie zrejme k ANAL CUNT) je dosť rozmanité, pestré a nápadité, nájdeme tam aj prvky stoneru či death metalu. Iždo kombinuje dve polohy – hrubší growl a totálne uziapaný škrekot (myslím, že jeho trademark), ktorý povyšuje ich hudbu ešte do väčšieho šialenstva. Podarilo sa mu aj pri škrtení samého seba odstaviť mikrofón, no našťastie hneď zobral Andrejovi jeho a lobotómia mohla pokračovať. Nesluší sa predbiehať, ale ja musím, pre mňa vrchol celej akcie. Takto ma už tento večer nerozsekalo nič! Kuknite si piesne priamo zo skúšobne TU, alebo videorozhovor TU.

Grind sa naozaj dá hrať na strašne veľa spôsobov a kombinovať s rôznymi žánrami. PERFECITIZEN na to idú výrazne moderne, technicky až progresívne, v kombinácii s moderným brutal deathom (deathcorom). Chalani hrajú tak, že Vás celý čas nechajú v strehu a neistote. Nikdy neviete aká pasáž, či riff čaká za rohom. Ich nepredvídanosť vás občas dostane do pomykova, keď sa jemná (atmosferická) pasáž zrazu zmení na brutal death metalovú sekanciu, alebo poriadny grindový nájazd na intenzívnu vyvražďovačku tónov. Títo chalani by mohli vlastné tváre rozdávať pri vstupe, toľko polôh a všetko ich vlastné. Jediná škoda, že im zvuk neprial a tak sa veľa gitarových a bicích vychytáviek nedostalo do našich uší, škoda-preškoda, každý ich tón je veľká strata.

Na pódium prichádza Jaro Stanko, aby sa nazvučil s ďalšom kapelou. Bohužiaľ nejde o CONGENITAL ANOMALIES, ale o jeho druhú nádielku – POTHEAD. Po zvučení sa rýchlo šupli do masiek, košieľ a trenírok (všetko v jamajskom štýle) a hor sa zakvíkať goregrind. Aj keď o čistokrvný goregrind nejde, silnou mierou tu vstupujú brutal death metalové vplyvy. Každopádne ide o poriadne nabrúsenú rezačku a Jarov vokál je prvotriedny kanál, ktorý má prítlačnú silu hrošieho pozadia. Ľudia sa už vo veľkom začali ozývať, tekutý kamárat už zaberal a tak vznikali prvé kotlíky. Akurát som sa celý čas pýtal – „Nemali oni dvoch vokalistov?“.

Hodina už pokročila, nadišiel čas na niečo viac zahraničné, aspoň cez dve hranice štátov. Moderne tento ročník dosť praje, tak zo Švajčiarska pricestovali CONSUMED BY VULTURES. Novodobé postupy v brutal death metalovom duchu (možno, že skôr v deathcore štýle) sa na nás vyvalili v poriadne energickom duchu. Chuť hrať a dávať nám kanonády a sekanice bola veľmi fyzická a doslova valcovala publikum. Už sa kotlíky menili na kotle. Svoju silu mali aj najmä kvôli dvom vokalistom, ktorí sa vzájomne dopĺňali a nedali nám vydýchnúť. Jedine, čo mi kus vadilo, že takýchto kapiel je ako melodických death metalov v Gothenburgu.

Niekto má tých členov v kapele na rozdávanie, niekde by sa zišiel niekto navyše. V prípade VxPxOxAxAxWxAxMxC šlo o bubeníka. Museli použiť nepindajúci a presne hrajúci automat. Akurát, že s ním to znie strašne umelo. Avšak, kto mal chuť na poriadnú bravčovú zábavu, tak mu to až tak nevadilo. Hlavný protagonista bol ako správny mäsiar odetí v plášti s plachtou od krvi, správne živený na vzor svojich obetí. Horšie to už bolo s originalitou a prevedením ich tanečného goregrindu. Keby nebolo tých intier (mal som pocit, že tie intrá zabrali väčšiu časť stopáže), tak ani neviem, že ide o nejakú inú pieseň. Všetko rovnaké a bez štipky kreativity a nejakého nápadu. Tu by sa kľudne mohli inšpirovať SPERM OF MANKIND, tiež hrajú rovnaký štýl, ale nápady im nechýbajú. Zábava síce prebiehala vo veľkom štýle, no my, kritickejší, sme šli radšej vedľa.

CYTOTOXIN sa akosi udomácnili na našom území. Najprv sa im zapáčilo na letnej fleshke, potom prišla na rad Beluša, nedávno Košice, teraz na zimnej fleshke predviedli svoje zelené umenie a v lete si ešte zahrajú na Loud Farm Feste. Darmo, vedia, čo je dobré. Chalani makajú nie len na svojej hudobnej stránke, ale aj na vizuálnej. O žltých sudoch už isto viete, okrem pódia skončili aj viackrát v dave, na rukách alebo v strede, kde sa okolo nich točilo. Taktiež mali dopravnú značku, ktorá jasne udávala smer točenia v kotli. Užitočné veci. Čo k hudbe? Najprv začali staršími vecami, kde o surovosť a poriadny slamming nebola núdza. Potom prišli novšie, technické „trillkovačky“ ala ORIGIN a tam bol (sem tam) kameň úrazu, nie všetko vyšlo ako malo a občas gitarista vybočil z cesty mimo, až to vyvolalo nepríjemný pocit a krútenie hlavy. Zase aby sme sa pochopili, väčšina bola zahratá fakt super, ale nebolo to dokonalé. Každopádne im živelnosť a nasadenie nechýba. Grimo zvláda viac polôh vokálu ako pán a ako showman by sa uplatnil aj v komediálnejšom biznise.

Čas na vydýchnutie ponúkla tombola, ktorá obdarila pár fanúšikov rôznymi merchandise vecami. SMASHING DUMPLINGS nám predviedli, že grindcore nemusí byť len o bravčovinách, fekáliách, porne a krvavých masakrov, ale aj o jedle. Však sa sami menovali do pozície – vládcov gastrogrindu! Obzvlášť milujú knedlíky na rôzne spôsoby. Hudobne je to však jazda. Rázne a priamočiare tempá v dravom duchu sa valili na ľudí, ktorí to ešte s kvapalným kamošom neprehnali. Vokálne parádna prasačina, však knedlíky chutia dobre aj s bravčovým. Vydarený náklad bez zbytočne prehnaných tanečných prvkov a s príchuťou death metalu.

TRACRIOMY to fakt nemali ľahké, ukončiť akciu a to ešte začať hrať o 2 ráno nie je vôbec motivujúce. Pozitívne na tom bolo však, že pár ľudí sa našlo a tí čo došli sa aj naplno bavili. Väčšie pódium im viac prospelo, Oliver sa dostal bližšie ku stredu, čím si viac vydobyl miesto pri akčnom Kubovi, ktorý strúha jednu gitarovú vychytávku za druhou. Taktiež má Oliver viac odvahy a prednesy medzi skladbami dáva viac uvoľnene a keď dôjde k žmýkaniu mäsa, tak je to guttural na fakt vysokej úrovni. Doslova sa vám do uší zareže a vytlačí všetok hnis. Hudobne nie sú odkázaní vyložene len na slammingy (aj keď hrajú nosnú časť), no majú v zálohe aj kopec gitarových liniek, zmien a vychytáviek, čím sa líšia od miliónu podobných kapiel. Dúfam, že nový album už klope na dvere mraziaku.

Fleshka, to je stále záruka silnej hudobnej, ale aj spoločenskej zábavy. Nazbieralo sa nás okolo 200ks a každý odchádzal (aj keď zničení) spokojní. Ostáva sa nám tešiť už na letnú fleshku – 8. až 10. júna 2018!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.