Na Nitru padali grindové a death metalové bomby!

Abortion

ABORTION, DEHYDRATED, GRINDING JESUS BROTHERS, SEDEM MINÚT STRACHU, 11. november 2017, Mariatchi, Nitra

Sedem Minút Strachu

Sedem Minút Strachu

Slovenský UG sa celkom prebral k životu. Neviem či za to môže obdivuhodná práca Jura Haríňa, ktorý vydáva jeden slovenský metalový album za druhým, alebo sa ľudia spamätali a začali ich baviť koncerty. V tento deň sa uskutočnili dva SR UG koncerty – v Žiline pod Miňovou taktovkou, kde mu prišlo cez 100 ľudí a podobný scenár sa uskutočnil aj v Nitre, kde nový album „All You Need Is Hate“ vypustili do sveta ABORTION. Fakt som rád, že to celkom fičí, tak sa poďme pozrieť ako na Nitru zhodili pár grindových a nejaké tie death metalové bomby – ABORTION, DEHYDRATED, GRINDING JESUS BROTHERS a SEDEM MINÚT STRACHU.

Klub Mariatchi ponúkal celkom dobrý pivný výber – našli ste tam aj veci od pivovaru Karpát alebo Mazák (hlavne ak vám slinky tečú, keď ste šofér) a kapacitne je to asi na tých 100 ľudí akurát stavané, však na SR UG koncerty to úplne stačí. SEDEM MINÚT STRACHU je ti iné stvorenie na našej scéne. Basák, bubeník, akčný spevák (o ňom o chvíľu) a pilčík. Dobre čítate, štvrtý člen mal napojenú pílu na bedňu a so sláčikom na ňu drtil a ohýbal ju do rôznych rádiusov. Berte ale fakt, že hudobne ide o noise spojený s grindovými nášupmi, vlastne tá grindová tvár je zabezpečená len bicími a uškriekaným vokálom. Zvyšok je čistý noise, bordel, akokoľvek to nazvete, je to čistá vražda. Celé je to zahraté poriadne divokým spôsobom, o čo sa hlavne staral spevák, ktorý bez váhania skočil do ľudí a pováľal sa po zemi aj s pár ochotníkmi, ktorých tá hudba doslova zhltla. Nakoniec som názov kapely pochopil, pri tomto koncerte sa fakt celý čas bojíš, či na teba niekto nespadne, nedostaneš kopačku alebo päsťou a nebodaj ťa prevalcuje celá horda ľudí a poskáče po tebe. Jediné, čo mi nesedí je stopáž. Mne sa nezdalo, že to trvalo sedem minút, prišlo mi to dlhšie. Nič, nabudúce beriem stopky a ukáže sa pravda!

Grinding Jesus Brothers

Grinding Jesus Brothers

Ďalekú cestu mali za sebou GRINDING JESUS BROTHERS aby nám predstavili svoju podobu grindu. Nebola to zase taká šialenosť ako predchádzajúce vystúpenie, ale zase o veľa viac hudobné a hlavne energickejšie. Chalani drtia grindcore od podlahy s jemnou pachuťou crustu na štipke ucha. Pre lepšiu predstavu by mohol poslúžiť BRUTAL TRUTH možno aj NAPALM DEATH (nie death metalová tvár). Každopádne to chalanom mimoriadne ide, šlapú s veľkou chuťou a nasadením, až z nich ide mimoriadna dávka energie. Zároveň to má mamutie gule a valí sa to poriadnou silou. Ľudia sa tiež chytali a na malom priestore vytvorili poriadnu atmosféru a došlo aj na vytvorenia menšieho kotla, však na väčší tam ani nie je priestor, vďaka čomu ste stále v centre diania a tvoríte spolu s kapelou jeden veľký celok. Parádne vystúpenie!

Abortion

Abortion

Keďže nám maďarskí kolegovia odpadli, rýchlo na pódium naskočili hlavní iniciátori akcie ABORTION. Do zostavy zapojili nového gitaristu Ondreja, ktorý pridal ich hudbe väčšie grády a novú vrstvu, ktorá vyplňuje ešte väčší priestor a znie to masívnejšie. Keď spustili, tak som myslel, že sa na mňa zosypala lavína. Čo song, to totálna devastácia. Ich tag – stand up grind nie je vôbec od veci, keď ste zažili niektorý z ich koncertov, tak viete o čom vravím. Čo pauza medzi pesničkami, to nejaká vtipná hláška, alebo doberanie sa navzájom. Niekedy mi príde, že tie predslovy trvajú dlhšie ako samotné piesne. Asi to tiež budem musieť stopnúť. Počas ich stand up show došlo aj na pár vtipov na black metal, kde dokonca zahrali black metalovú smršť s poriadnymi imaginárnymi pomarančmi v rukách. Niekedy si myslím, že oni hranice nemajú. Živelnosť ich hudby predsa len zvíťazila nad komediálnou stránkou a tak sme sa nie len zasmiali, ale aj poriadne prevetrali hlavy.

Dehydrated

Dehydrated

Záver patril jedinej „negrindovej“ formácii večera – DEHYDRATED. Tak isto ako aj ABORTION vydal album Juro Haríň, tak nedávno vyšiel album „Resurrection“ aj death metalistom pod jeho značkou a musím povedať, že patrí do mojej TOP3 SR metalu. Krst už prebehol dávnejšie (report si môžete prečítať TU), no každý ich koncert je poctivá porcia staroškolského death metalu. Riffy naživo stále vyniknú ešte viac drtivejšie a režú do živého ako poriadne nabrúsený nôž. Vokalista Dragan ich hudbu povyšuje na vyššiu úroveň vďaka jeho hnilobnému vokálu. Jediné, na čom by ešte mohol popracovať sú predslovy medzi piesňami, bo niekedy je to až moc odfláknuté a potom to pôsobí ignorantsky. I keď mi je jasné, že ich zaujíma len hudobná výpoveď, koncerty však sú aj o tomto. Lepra by isto vedel poradiť. Odohrali celý nový album od začiatku až po koniec a keď došiel čas na prídavok v podaní piesne z „Ideas“, tak Braňo musel pomôcť Pepemu s ladením gitary, aby všetko bolo eňo-ňuňo. Nakoniec sa to zvládlo a musím uznať, že opäť nám predviedli death metal svetovej úrovne!

Akcia ako jeden lusk. Každá kapela nám natrela zadnice a sluchovody, pred pódiom to stále žilo a došlo aj cez 100 ľudí. Masaker! Takéto akcie sú ako živá voda, bez nich by bol život metalistu prázdny.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Beďo

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.