MYSTERIOUS ECLIPSE predstavujú „Iný svet“

MYSTERIOUS ECLIPSE - Iný svet

Chalani a slečna z MYSTERIOUS ECLIPSE dotiahli práce na novom albume „Iný svet“ do konca a čoskoro sa dočkáme jeho privítania na svet. To automaticky pre mňa znamená, aby som oslovil kapelu a dozvedel sa viacej. Do mojich zvedavých otázok sa pustila Petra (vokál).

MYSTERIOUS ECLIPSE - Iný svet

MYSTERIOUS ECLIPSE – Iný svet

Nový album ste pomenovali „Iný svet“. Ide o koncepčný námet lyrickej stránky albumu?

Petra: Veľmi dlho sa pohrávam s ideami o iných svetoch a posledné roky je to pre mňa viac aktuálne. Chápem, že pre niektorých existuje len jeden svet tu na Zemi. Ale pojem iný svet v tomto prípade môže znamenať aj to, že pri počúvaní hudby alebo pri spoznaní nejakého zaujímavého človeka, použijeme termín, že to je iný svet. Ale ja to myslím aj na širší koncept ako o posmrtnom živote, paralelných svetoch…čomu, samozrejme, nie každý verí.

Album sa tak volá preto, lebo každá skladba je iná hudobne aj textovo. Samozrejme, sú tam nejaké styčné body. Napríklad text o Šintavskej bosorke hovorí o historickej postave Anne Rosine Listiusovej, čím sa úplne odlišuje od ostatných skladieb na albume.

V čom bude iný nový album oproti vašej minulej tvorbe?

Petra: V prvom rade v to, že je kompletne celý v slovenčine. Príprava trvala niekoľko rokov. Je za tým veľa práce a nervov. Prvýkrát som v ME použila aj celú svoju pesničku „Keď príde noc…“, ktorú som zložila pred mnohými rokmi, pretože som váhala, či ju nenechám pre svoje vedľajšie hudobné projekty. Celkovo mi „Iný svet“ príde rôznorodejší, keď ho porovnávam s predchádzajúcou tvorbou ME. A to po hudobnej i textovej stránke.

Cover albumu robila Alexandra Power, pozornosť hneď zaujme červená rieka, modré rastlínstvo, tajomná žena a portál v pozadí. Čo je hlavná myšlienka tohto diela?

Petra: Chcela som sa pri vyjadrení termínu „Iný svet“ držať viac nohami pri zemi a preto obrázok nie je až tak uletený ako som pôvodne zamýšľala. Prostredníctvom titulky albumu si môžeme v predstavách sami zamieňať farebné vyjadrenie a byť každý v inom svete.

Okrem tohto obrázku na obale, bude v bookolete viacej obrázkov – aj od Lukáša Plaštiaka a od teba. Prečo toľko obrázkov?

Petra: Chceli sme na každú skladbu iný obrázok, prípadne foto. Každá pesnička z albumu má aj grafické vyjadrenie. Je samostatne na každej strane bookletu. Každá dvojstránka obsahuje grafické i textové vyjadrenie jednotlivej pesničky. Čiže, na jednej strane je obraz alebo foto a na druhej strane je slovenské znenie aj anglický preklad textu s pozadím grafickej textúry. Každá dvojstrana spolu ladí. Booklet bude mať 16 strán.

Koľko bude piesní na albume a aké budú mať názvy?

1. Dualita
2. Dcéry búrky
3. Samo Vražda (Tŕne ruže už nebodajú)
4. Čierny pasažier
5. Keď príde noc…
6. Šintavská bosorka (Anna Rosina Listiusová)
7. Rakovina duše pri mojej kolíske

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Petra: Nahrávali sme si to sami s vlastnou technikou. Dnes je omnoho viac možností, než keď sme sa nahrávali na audiokazety. Ja stále túžim po sepulturovskom zvuku z 80tych rokov, ale nie je to možné.

V akom formáte vyjde CD a kedy sa ho dočkáme?

Petra: Album je zatiaľ k dispozícii digitálne na deezer, reverbnation, bandzone aj našej oficiálnej stránke. Fyzicky by mal vyjsť asi koncom apríla.

Natočili ste videoklip k „Samo Vražda (Tŕne ruže už nebodajú)“, prečo ste rozdelili slovo samovražda na 2 slová?

Petra: Je to slovná hračka. Prišlo mi to zaujímavé nepomenovať narovinu pesničku„samovražda,“ ale Samo Vražda.

Kto Vám robil klip a aké myšlienky skrýva?

Petra: Klip točil bývalý člen Mišo Hrabovský. Obsahuje zábery z pripravovaného filmu Iný svet, ktoré točili ďalší ľudia. Zo samostatného pozretia klipu to nie je zrejmé, ale skrýva sa v ňom hlbšie posolstvo. Dej filmu Iný svet dotvárajú okrem dialógov hlavne texty piesní alebo klipy. Klip Samo Vražda tvorí vlastne záver filmu. Nechcem príliš prezrádzať dej alebo konkrétne myšlienky, nech si divák utvorí názor sám.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/mysteriouseclipse.sk
http://mysteriouseclipse.com/
twitter
https://www.reverbnation.com/mysteriouseclipse
https://bandzone.cz/mysteriouseclipse

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.