My sme PLEBS a máme vonku debutové EP „24/7“

PLEBS - 24/7

Z Kysúc sa vyrútili PLEBS! Hrajú kombináciu hardcore, punku a metalu a na svet vypustili čerstvé a hlavne dravé EP „24/7“. Poďme sa s nimi porozprávať.

PLEBS - 24/7

PLEBS – 24/7

Ako ste sa ako kapela PLEBS dali dokopy? Aké boli Vaše prvé kroky?

Úplne prvá myšlienka vznikla na konci roku 2019 za Tescom pod mostom s fľašou borky (Plebsuhodné).

Keďže v Čadci je dosť kapiel, čo hrá podobné žánre, nebol problém zohnať už skúsenejších členov.
Dali sme pár skúšiek v trojici gitara, basa – vokál, bicie – vokál, vyzeralo to celkom fajn, ale chcelo to niekoho na bicie s dvoj šľapkou a nech je hlavný vokál iba na mikrofóne bez nástroja, nakoniec sa to podarilo a bum prišla korona. Takže sme mali veľa času na tvorbu a nebolo sa kam ponáhľať.

Hráte niečo ako Hardcore Punk, prečo práve tento žáner? Aké sú Vaše vzory?

Doplnil by som hardcore, punk, metal. Hlavný vplyv na to má asi aj miesto kde vyrastáš, žiješ.
My sme z Kysúc, tu sú len kopce, v zemi kamene, 2 ročné obdobia (zima a skurvená zima), desiatky krčiem atď. no hraj potom FUNKY.

Vzory ako kapely je pre nás asi príliš silné slovo, skôr nás baví z každého subžánru metalu pár kapiel, i keď bubeník nás trochu vydesil, keď skúšal nejaké ľudovky naposledy v skúšobni.

PLEBS – prostý ľud, prečo ste si zvolili tento názov?

Plebs ako prostý ľud alebo ako aj vrstva/trieda, tá stredná sa údajne vytráca, čiže ako spoločnosť smerujeme k vysokej vrstve a tej nízkej, teda Plebsu, no a s nami to zatiaľ na vysokú vrstvu nevyzerá.

A ešte sa to dobre používa ako výhovorka keď niečo pokazíš, meškáš alebo nevieš, proste kývneš ramenami a s povzdychom povieš: PLEBS…

Povodne sa Vaše EP malo volať „15 minút praudy o živote na Slovensku“, prečo ste to zmenili?

Pretože je to moc dlhé a praudivé.

Nové EP nesie názov 24/7, prečo práve takýto názov?

No pokiaľ si Plebs, nevyhráš jackpot alebo nezačneš tvrdo a ÚSPEŠNE makať tak, tým Plebsom ostaneš 24/7.

O čom vraví Vaša lyrická stránka?

Snaha bola napísať to vtipne s dávkou sarkazmu, hovoriť o bežných veciach, ktoré trápia ba až „ohrozujú“ snáď každého Slováka, no po vypočutí s odstupom času to v niektorých miestach znie celkom vážne. Ale v prvom rade to má byť sranda.

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Nahrávali sme v Žiline u Briana Bajaka, tento multitalentovaný čávo je skvelý gitarista a producent, ktorý si s našimi predstavami poradil na výbornú, v metal/hardcore vodách je ako ryba vo vode, sme maximálne spokojní. Čo sa zvuku týka, mali sme iba jeden cieľ, nech to neznie ako dnes vydávané moderné metalcore/HC kapely, taký ten univerzálny distortion, že tie gitary znejú všetkým podobne skoro až rovnako. Máme pocit, že sa nám to podarilo, ale môže to byť len subjektívny názor.

EP ma zaujímavý farebný cover – muž medzi automatmi, čo predstavuje táto ilustrácia?

Plebs má väčší predpoklad, že automatom podľahne, prišlo nám to autentické aj s celkovou tematikou EPčka. O grafiku sa nám postarala mladá umelkyňa z Brna blu_dryad.

A teraz vážne:
Automaty sú metla ľudstva, a človek čo to vymyslel si zaslúži kopanec na solar, je až neuveriteľné ako pár svetielok, farebnej grafiky a vidina výhry dokáže človeka pohltiť. Ak ťa to chytí, časom tam nahádžeš pár výplat, potom si napožičiavaš a vyhrabať sa je pomaly nemožné. Je mnoho variácií kam to dokáže zájsť ako depresie, drogy, domáce násilie, atď. Vôbec by nevadilo keby to zakázali úplne.

Chystáte EP podporiť aj na pódiách?

Samozrejme chystáme sa na pódiá, hneď ako bude lepšia situácia. Do vtedy nás ľudia môžu sledovať na sociálnych sieťach, kde to zatiaľ zahrievame memečkami, videami s naším milovaným plytkým humorom a sem tam aj nejakou novinkou, čo sa práve okolo kapely deje.

Linky na kapelu:

https://www.facebook.com/mysmeplebs
https://www.instagram.com/mysmeplebs/
https://mysmeplebs.bandcamp.com/releases

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.