MORHÖRR – thrasheri, ktorým učaroval „Pach krvi“

Morhorr - Pach krvi

Bratislavčania MORHÖRR vypustili na vírusom zasiahnutý svet debutové EP s názvom „Pach krvi“. Chalani drtia thrash metal, ale neboja sa do svojho diela zapojiť aj prvky čierneho kovu. Výsledok môžete posúdiť sami. Mňa pri počúvaní hneď začínali napadať otázky. Milé dámy a páni, spolu s Pištom Vám predstavujeme „Pach krvi“ od kapely MORHÖRR.

Morhorr - Pach krvi

Morhorr – Pach krvi

Do sveta ste vypustili EP „Pach krvi“, názov mi hneď evokuje horor s mutantmi v lese (pôvodný názov Wrong Turn). Má to s tým niečo spoločné? Ak nie – čo predstavuje tento názov?

Ahoj, hneď na úvod by som sa ti chcel za celú kapelu poďakovať za túto príležitosť bližšie predstaviť Morhorr.

Čo sa týka daného názvu. Musím povedať, že samotný text piesne nie je inšpirovaný daným filmom (aj keď ho mám rád a dodnes ma táto asociácia nenapadla 😊). Text samotný pojednáva o tom, čo by sa mohlo stať, ak v pomätenej mysli dôjde k degradácii morálnych hodnôt. V podstate taká naša predstava o tom, čo sa môže odohrávať v mysli masového vraha, ktorému učaroval “pach krvi”. Samozrejme, jedná sa o nadsádzku, ale mám pocit, že je potrebné poukazovať aj na veci nie príliš príjemné.

Postava na coveri mi pripomína niečo post-apo/steampunkové. Čo prezentuje? Kto je autorom coveru?

Autorom grafiky “Morového Doktora” je David Luknár a o výslednú podobu coveru sa postaral “Pišta”. V podstate už od vzniku kapely (2016) sa v našej tvorbe odzrkadľuje aj fascinácia históriou. Jedna z udalostí, ktoré nás inšpirovali bolo aj temné obdobie 14-teho storočia, a to morová epidémia. Dá sa teda povedať, že inšpirácia na cover pochádza práve z tohto obdobia.

Kde ste boli nahrávať a akú ste mali predstavu o zvuku?

EP sa nahrávalo svojpomocne. Bicie sme natočili s dnes už bývalým bubeníkom Marekom v skúšobni. Ostatné nástroje sa neskôr nahrávali doma. Vokálne linky sme si rovnako odbehli natočiť do skúšobne. Čo sa týka zvuku, veľmi obdivujem prácu producenta Andyho Sneapa, a teda o výzvu bolo postarané. Snažili sme sa z toho dostať, čo najviac, na čo teda stačili naše schopnosti a možnosti.

V akom formáte vyšlo EP?

EP sme zatiaľ vypustili do sveta len v elektronickej forme (bandzone, bandcamp). To, či uzrie svetlo sveta aj vo fyzickej forme zatiaľ nevieme povedať. Všetko asi ukáže čas.

O čom vraví lyrická stránka EP?

Lyrický obsah EP vyjadruje našu predstavu kam sa asi rúti tento svet. Aj súčasná nelichotivá situácia nám, čiastočne, dáva za pravdu. Rovnako v našich textoch nájdeš súčasne aj nádej, že všetko zlé je na niečo dobré. Potom už bude záležať len na každom z nás, čo si z toho do života odnesieme.

Na EP používate slovenský jazyk. Prečo ste dali prednosť nášmu rodnému jazyku pred anglickým, ako to robí tona iných thrashových kapiel?

Slovenčina nám prišla ako najprirodzenejší komunikačný prostriedok. Radi by sme ľuďom podali naše myšlienky a emócie v tej, pre nás najčistejšej a najprirodzenejšej forme. Preto sme zvolili práve náš rodný jazyk.

MORHÖRR

MORHÖRR

Prečo práve EP a nepočkali ste, kým budete mať viac piesní a vydáte full album?

Nebol to ani tak problém s materiálom, kedže ho bolo dosť aj na album. Išlo skôr o to skúsiť si nahrávanie v “menšom”, keďže pre niektorých členov to bola prvá skúsenosť. Išlo teda o takú predprípravu pred tým, ako sa vrhneme na nahrávanie regulárneho albumu.

Ako by ste popísali svoju víziu thrash metalu?

Osobne nemám veľmi rád nejaké to škatuľkovanie sa do žánrov. V našej tvorbe sa odzrkadľuje určite viacero prvkov z rôznych žánrov. Je preto pomerne ťažké sa uniformovať pod presnú hlavičku, aj keď ten „Thrash“ je nám asi najbližší.

Používate dva typy vokálu – jeden hrubý a druhý uvrieskaný. Ide o jedného človeka? Prečo práve takáto kombinácia?

Áno, jedná sa o jednú a tú istú osobu. Náš spevák Flavio to všetko zvláda ľavou zadnou. Samozrejme v niektorých pasážach mu sekunduje aj druhý vokalista a na EP sme dokonca nahrali aj ženský vokál (schválne, či ho tam niekto identifikuje).

Vždy ma zaujímalo, čo znamená váš názov – MORHÖRR?

Úprimne povedané, zámer bol taký aby názov nemal nejaký konkrétny význam. Trošku sme sa nechali inšpirovať českým Debustrolom, kde význam toho názvu vymysleli až spätne fanúšikovia. Takže v tomto smere budeme radi za každý podobný nápad.

Na konci by som sa rád spýtal na vaše začiatky – ako ste sa dali dokopy?

Ako som spomenul vyššie, začiatky Morhorr-u siahajú do roku 2016. Vtedy sme sa ja (Pišta) a Flavio rozhodli, po rozpade kapely, kde sme obaja pôsobili, nezanevrieť na muziku a pokračovať na niečom novom. Takto v podstate sa dá zhrnúť ten úplný začiatok. Tak ako každá kapela aj my sme si prešli personálnymi zmenami, no stále sme tu, a už sa nevieme dočkať, až sa opäť dostaneme na koncertné pódiá.

Na záver by som sa ti opätovne rád poďakoval za túto príležitosť. Zároveň ďakujem všetkým ľudom za podporu. Vy ste tým našim hnacím motorom, ktorý nás ženie v pred…
Ďakujeme

Linky na kapelu:
FB: Link
Istagram: Link
Bandcamp: Link
Bandzone: Link

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.