MINOR spája myšlienky Thelemizmu a death metal! Ako to znie?

Minor

Minor

Minor

Death metalisti MINOR predstavujú prvú pieseň s názvom „Aiwass“ z chystaného debutového albumu „Hidden God“. Povolal som ikonickú postavu – Miňa (bicie), aby nám priblížil novú skladbu, chystaný debut, ale aj myšlienky Thelemizmu!

O čom pojednáva pieseň „Aiwass“?

Skladba „Aiwass“ je promo song k nášmu debut albumu – „Hidden God“. Samotný song pojednáva o entite Aiwass, ktorá sa zjavila Alesterovi Crowleymu v roku 1904 v Káhire. Aiwass nadiktoval Crowleymu knihu zákona, ktorá pojednáva o myšlienkach Thelemizmu.

Bude celý debutový album „Hidden God“ vsadený do týchto myšlienok?

Áno, debut sa ponesie v duchu tejto myšlienky (nie náboženstva). Skladby sú koncipované na historických faktoch doložených v knihách. Celkovo ich bude desať. Každá jedna sa zaoberá myšlienkou Thelemizmu. V kapele všetci fungujeme na Thelemizme, ale okultne a myšlienkovo sme v dnešnej dobe. Uplatňujeme vlastnú vôľu v každom smere. Osobne si stojím za názorom, že bohom môžem byť ja sám. Aby som to upresnil. V dobe Aleystera Crowleyho bola prísna etika v spoločnosti, ľudia boli dosť odkázaní na kresťanské hodnoty. Keby Crowley, Spare, Blavacka, Grant atď. žili v dnešnej dobe boli by to mediálne hviezdy. Thelemizmus upevňuje v človeku vieru, že to čo koná je jeho vôľa a nie vôľa nejakého boha, politika, proroka atď. V podstate to je voľnomyšlienkarstvo bez anarchistického podnetu. Históriu Thelemizmu radi ospevujeme ako progres doby. V reálnom čase si každý jeden z nás uplatňuje svoje myšlienky a plány podľa svojho uváženia. Mimo celý duchovný dogmatický svet okolo nás. Od kresťanstva až po Islam! Takže šéfujeme, bavíme sa, ovplyvňujeme, fuckujeme ako my chceme! To je moderný okultizmus! Takže ak si niekto myslí, že sedíme pri pentagrame v župane je na omyle! Máme radi moderní okultizmus. Nie šaškárne!

Kde ste boli nahrávať?

Bicie sme nahrali v štúdiu Maťa Barlu (Astarot). Maťo je strašne šikovný, spracoval podklad ako som si predstavoval. Vie ako bubnujem, tak nebol problém a zvyšok bol o mojej príprave. Gitary a basu nahral náš Lukáš „princezná“ vo svojom štúdiu doma a voc/growl zase Peťo vo svojom štúdiu. Mix/master sme dali Maťovi nech z toho pekelného kotla navarí čo najlepšie. A veru navaril a osobne si myslím, že bude sa z čoho najesť!

Minor

Minor

Mali ste zmeny v zostave, mohol by si nám to priblížiť?

Koncom roka nás opustila naša bas gitaristka Moňa. Súkromné dôvody. Ťahali sme to v trojke aby sme dohrali koncerty. Basáka nie a nie nájsť. Každý mal plnú hubu v krčme a potom „skutek utek“. Môj kamoš Miro Fedor (bass gitarista Arzénu) mi na jednej akcoške spomínal, že jeho synátor mastí death metal doma na gitaru, či by som ho nechcel testnúť. Tak sme Kuba testli a aj hneď zobrali. Je to mladý sopliak, energie za troch, takže keď nie basa, aspoň dve gitarky. Doma má silné hudobné zázemie a celkovo sa vo voľnom čase venuje iba gitare. Na to že nikdy nehral v kapele má feeling ako boh! Verím tomu, že bude s nami na veky! Veľa cvičí a o tom to je keď chceš hrať. Po čase som kontaktoval môjho kamoša Martina (ex.Invard, Vendeta) či by nezaskočil s nami na basu, aspoň na koncíky. Takže do konca roka s nami bude hrať, kým sa Vendeta rozbehne, bo momentálne stagnujú. Takže klasické patálie na SK spôsob v kapele. Dôležité ale je, že debut bude vonku a stihneme tento rok zahrať päť koncertov na podporu albumu. Plus sa budú hrať naživo štyri nové songy chystané na ďalší album v roku 2019.

MINOR - koncerty

MINOR – koncerty

Ako to bude s coverom na album?

Ako k nám pribudol Kubo na gitaru, potrebovali sme nové promo fotky, o ktoré sa postarala naša kamarátka a skvelá baba Didka Ponechalová (odporúčam kapelám na spoluprácu je to profesionálka). Klasicky som už dopredu uvažoval niektoré použiť na CD formu a promo albumu. Osobne sa mi páči koncept celistvosti. Graficky upravoval foto na Aiwass a celkovo na debut upravuje môj brat Lucky. Lucky robil aj grafiku na prvé EP 666. Spojil som fotku s digitál grafikou. Skúšali sme hľadať aj nejakého cover maliara (ako sme mali napríklad na druhom EP MUTO), ale celkovo nebol záujem alebo klíše alebo big money. Tak sme pojali vlastnú cestu na ktorej sa momentálne ešte stále pracuje a dorábame celkovo cover a banners okolo debutu. Furt sa nám dajaké polená hádžu pod nohy, ale ja to beriem tak, že najviac pozitíva sa dá načerpať z negatíva. Takže je to v pohode a isto dokončíme všetko tak ako chceme my.

Ako by si opísal vašu hudbu?

Na prvom EP „666“ som vlastne experimentoval s metalom ako takým a ambientom až alternatívou. Na EP „MUTO“ sme sa zhodli, že chceme hrať death metal na groove spôsob. Páčia sa nám stále spolky ako DECAPITATED, ale na druhej strane aj taký BLOODBATH a DEMONICAL nás dokážu motivovať. Takže mixujeme starú školu s novou, ale motor je death metal. Nikdy neskĺzneme do melodickej štruktúry alebo black metalovej, prípadne progresívnej. V tejto forme death metalu sa nám páči ako napredujeme a tak to aj ostane, len rýchlosť/spomalenie, agresivita a sound budú naberať na progrese. Pokiaľ bude u nás žiť myšlienka Thelemizmu, tak MINOR bude šliapať po všetkých problémoch sveta sťa nový Aeon!

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/MINOR-1485956561692016/
https://www.youtube.com/channel/UCz5epHO0NYj1TDe5xz9RpFA
https://www.instagram.com/minor.thelemic.deathmetal/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.