MINOR: „Klip pojednáva o modernom učení Thelemizmu.“

MINOR - N.O.X

Death metalisti zo Žiliny – MINOR predstavujú nový videoklip k čerstvej skladbe „N.O.X“. Čo skrýva táto tajomná skratka? Čo zosobňuje príbeh v klipe? Môžeme sa tešiť na nový album? Všetko som sa popýtal samotného MINORa.

MINOR - N.O.X

MINOR – N.O.X

Klip je rozdelený na dve časti – koncertnú a príbehovú. Poďme najprv na koncertnú. Kde sa nahrávala táto časť? Nevyzerá to ako vaša skúšobňa.

MINOR: Áno, není to naša skúšobňa. Je to podnik jedného môjho kamaráta. Možno poznáš v ZA Meštiansku piváreň. Pivničný priestor úplne vyhovoval kapelovým snímkam.

Klip naznačuje príbeh ženy, ktorá sa dostala k tajuplnému rituálu a stala sa jeho súčasťou. Aspoň ja to tak vnímam. Môžeš to podrobnejšie popísať?

MINOR: V podstate si to trafil až na ten rituál. Oná holka počas jazdy v aute zaspí (mikrospánok napríklad). Samozrejme sa jej prisní sen, v ktorom sa vlastne uvidí ako osobnosť na vrchole všetkého. Na začiatku klipu vidno jej ležérny pohľad. Je to jednoducho pohŕdanie nudou, mainstreamom, ovládanou spoločnosťou v reálnom živote. V podstate sen je o tom aby sa chopila vlastnej vôle a nebála sa prekročiť svoj tieň. Nastavila v živote level, kde není miesto pre stádo, ktoré ide so systémom konzumom, psychologickým mainstreamom. Klip pojednáva o modernom učení Thelemizmu sťa pokroku a vlastných cieľov a neprispôsobovaní sa okoliu. Na konci je reál Hexagram, ktorý jej ukázal, že všetko je reálne možné, keď človek chce!

Daný rituál sa odohráva v rozpadnutom kostole, kde sa nachádza táto temná ruina?

MINOR: Ono to vypadá ako rituál. Ale není tomu tak. Je to len zobrazenie jej potlačovanej vôle. Celkom sa vymykáme starej škole okultizmu. Thelemizmus je napredovanie v každom smere či extrémnom, ezoterickom, duchovnom, temnom. Rituály zomreli s Aleisterom Crowleym. Bolo to aktuálne koncom 19.storočia a začiatkom 20.storočia. Dnes je Thelemizmus o individualite a osobnosti jednej ako predstaviteľa všetkého. V podstate dva zábery sú z Mariánskej čelade sťa najviac okultného miesta na SK, keď nerátam Hrad Sklabiňa. Zábery vo vnútri sú točené na mieste, ktoré si necháme pre seba…

Zároveň dostala náhrdelník so znakom, ktorý aj vy často používate. Čo je to zač?

MINOR: Určite myslíš Hexagram. Je to symbol mužskej a ženskej energie. Sexualita hrá medzi mužom a ženou vždy veľkú rolu – napätie, orgazmus je šialená energia! Veľa mužov a žien to vníma ako potrebu uspokojenia, ale v určitom momente, ak začneš počas orgazmu ovládať svoje myšlienky a určovať svoj smer mysle. V tvojom živote to zmení veľa vnímania, rozhodovania sa a napredovania. Ovládanie najväčšieho ľudského vrcholu je napredovanie pred ostatnými. Keď si ten znak rozdelíš na dva trojuholníky, uvidíš geometrické tvary mužskej a ženskej podstaty. A. Crowley je tvorcom a Osman Spare ho uzavrel. Základný znak Thelemizmu, ktorý není ani prastarý ani nový. Je ako Leviathanová ležatá 8 – nekonečný. Veľa ľudí si to mýli s Dávidovou hviezdou. Toto je pravý opak. Židovská hviezda hlása Kabalizmus ako skupinové náboženstvo a otrockú poslušnosť. Crowley bol opakom tohoto a hlavne sekta, ktorá neskôr vznikla a dodnes má verejné označenie Kresťanstvo. Baránok boží a jeho otrocké ovečky…V našich čiernych srdciach není miesto na zaradenie sa do stáda….práve ideme extrémne naopak. Tento náš názor sa týka všetkých ovca náboženstiev na svete!

Kto to celé točil a zastrešil po technickej stránke?

MINOR: V podstate sme si to celé točili sami. O hlavnú kameru a strih sa postaral náš mega kámoš Tom Brighter (ex. Revenge Division, Nahum), fest nám pomohol, je to šikovniak. Na kameru mu sekundoval náš vocalista Peťo a tiež sa podielal na nejakých strihoch titulkoch atď. Dali si obaja do tela a majú moje riadne obrovské ďakujem. Pre nich oboch!!! Nahrávku sme poriešili u nášho kamaráta a hlavného zvukára Minor ug day – Michala Beniača z Bober štúdia. Výborná spolupráca! Mišiak išiel a pomohol na 100 percent! Sound ako hrom! Samotná skladba bude samozrejme nahratá nanovo na celom novom albume. Toto je čisto singel verzia pre klip „N.O.X“. O zvyšok technickej výpomoce sa postarali naši kámoši z MINOR CREW: Verča, Herr Surofka, Nikolka a samozrejme aj hlavná protagonistka Lilith/entity Kaža. Všetci pomáhali ako len mohli. Obrovské ďakujeme!!! Ja osobne som mega spokojný, lebo scénar a réžia bola moja parketa. Takže zhmotnenie mojej predstavy sa splnilo do bodky!

Skladba má názov „N.O.X“, čoho je to skratka?

MINOR: V systéme Thelema je Night of Pan alebo N.O.X mystickým stavom, ktorý predstavuje štádium ego-smrti v procese duchovného dosiahnutia maxima svojej osobnosti.

Prečo padla voľba na tento song? Čím je reprezentatívny pre celý nový album?

MINOR: Nooo, už keď growlista Peťo prišiel na skúšku s týmto songom (celá produkcia a arange je 90 percent jeho práca, včetne riffs textu a nafrázovania). Už keď sme to skúšali hrať v surovom stave, som mal hneď vizuál predstavu. Jednoducho ma trafila okamžite múza. Ďalšia vec je taká, že rytmicky je tento song dosť pomalé tempo na náš vkus. Je to viac také ťažkotonážne doom/death tempo. Má to svoju atmosféru a je iná ako ostatné new songy. Takže voľba bola jasná.

Píšete, že pieseň bude súčasťou nového albumu „Book Of Shadows“, čo mi môžeš k tomu prezradiť?

MINOR: Skôr ako prišla táto vírus sračka, sme mali v pláne zatiaľ len jeden koncert pre rok 2020. Priorita už koncom roka bola po koncerte v Revúcej, že sa zameriame na new album. Stačí sledovať náš Facebook a YT kanál. Momentálne nahrávame v plnom prúde. Na albume bude 10 vecí a názov je „Book of Shadows“. Veľa ľudí/okultistov hľadá v symbolickej knihe tieňov niečo veľkolepé (Moc, čary, uplatnenie ega atď.), ale aj tak nakoniec zistia, že je to hlavne o nich a ich vôli niečo zmeniť ukázať a dokázať. Všetko ostatné zodpoviem neskôr, keď bude album vonku. Nateraz v tomto rozhovore zatváram Leviathanovu noru…Ďakujeme Hlukoskopu za priestor na promo k nášmu klipu „N.O.X“ sťa singlu k pripravovanému druhému albumu „Book of Shadows“. –MINOR-

Linky na kapelu:
FB: https://www.facebook.com/MINOR-1485956561692016/
YT: https://www.youtube.com/user/milanmachac4

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.