Mindshifter X – Jubilejná UG party nabitá energiou!

Dehydrated

Mindshifter X, 28. január 2017, Frankie Rock Club, Nitra

Desiate pokračovanie Mindshifter festu zavelilo v sobotu 28. januára smer Nitra na už tradičné miesto do Frankie Rock Club-u. Elegantný plagát lákal nabitým programom, tento raz až šesticou smrtonosných zoskupení z domácich a susedných českých undergroundových močiarov. Mindshifter fest už definitívne vyrástol z detských rokov a smelo sa prehupol cez desiatku, za ten čas na ňom stihli vystúpiť domáce i zahraničné kapely, spomenieme ako príklad len zopár: Welicoruss, Čad, Doomas, Depressy, Tortharry, Craniotomy, Obliterate, konečný počet sa momentálne pohybuje okolo tridsiatky.

Avizovaný čas odpálenia okrúhleho festu sa o hodnú chvíľu posunul, takže som aspoň, dokonca s rezervou na pivo, stihol prvú z kapiel.

Modern Age Dying

Modern Age Dying

Otváračkou boli domáci Modern Age Dying, ktorí sa zrodili z experimentálnych, folkom šmrncnutých Apothecy. Sympatickí chalani, ktorí sa ochotne pomkli, aby sme sa zmestili k vedľajšiemu stolu, vtedy ešte nevediac, že sú z kapely – aj v tom spočíva čaro menších akcií. Zostava vydala po zhruba roku spoločného hoblovania demo s názvom The Age Of Regression (video k rovnomennej skladbe bolo natočené v ten večer) a v tomto roku sa už vrhli aj na živé hranie pred obecenstvom. Na to, že v tejto zostave odohrali len svoj druhý koncert, pôsobili zohrato a suverénne, koncert by poľahky zvládli aj so zatvorenými očami, čo aj potvrdili počas krátkeho výpadku osvetľovacej techniky. Sami sa kdesi charakterizovali ako melodický death metal, no v skladbách možno počuť viacero žánrových odtieňov, death metalový základ je jasný, plus som zachytil blackové a deathcorové prímesy. Všetky nástroje šlapali na jednotku a veľkým plusom bol spevák, ktorého azbestové hlasivky dostali poriadne zabrať, lebo ich nešetril v žiadnej z chroptiacich polôh. Modern Age Dying predviedli chytľavé a energické skladby, z ktorých bolo cítiť srdce. Ich plné nasadenie bolo pôsobivým otvorením večera.

Elysium

Elysium

Pod kotlom bolo zakúrené a mladú nitriansku krv vystriedali ostrielaní Elysium, hrajúci od roku 2003. V Nitre naservírovali poriadny „týnecký mazec“, čo je zároveň i názov festivalu organizovaného kapelou. Žánrovo i zostavou mi prišli príbuzní úvodnej kapele, podobne sú u nich cítiť viaceré žánrové odtiene od death metalu po metalcore. Oceniť okrem skvelých inštrumentálnych výkonov treba priam gymnastické výkony člena s mikrofónom, krorý prekonal všetky výškové bariéry pred i na pódiu a svoju živelnosť predviedol nielen do mikrofónu, čím celkovo dodáva zoskupeniu istú dávku modernosti.

Ramchat

Ramchat

Ako tretí vystúpili na pódium bosou nohou v ľanových? konopných? košeliach slovenskí, či presnejšie slovanskí Ramchat. Túto svorku som mal možnosť vypočuť si naživo po prvýkrát a musím skonštatovať, že v porovnaní s nahrávkami znejú naživo omnoho živelnejšie, surovšie, blackovejšie. Bez intier, hovoreného slova, ozdôbok a ženských vokálov režú nekompromisne ako reťazová píla na plných obrátkach. Mal som pocit, akoby bola ich silná melodika skrotená a osekaná brutálnou priamočiarosťou. To, čo predviedli títo statní junáci, bola čistá sekanica sekerami a valaškami s ničivou dravosťou a magickou divokosťou, no zo skladieb sa pritom nevytratila hymnickosť. Pokojnejších rozjazdov bolo pomenej a väčšinou nasledovala divoká, blackom nasiaknutá rúbanica, čo pridalo skladbám na ostrosti, no zároveň trochu ubralo na zrozumiteľnosti textom, čo považujem za mierne mínus, pretože tie sú silnou stránkou a dôležitým prvkom, ktorý dáva Ramchatu osobitú tvár. Zábery z tohto vystúpenia sú zvečnené vo videu k skladbe „Už nebudeme otroci“. Vlna energie zvalcovala všetko, čo jej stálo v ceste, tu sa už nedalo nemetať hrivou a nehroziť päsťami, Ramchat svojím nábojom strhol každého. Z mojej strany v každom prípade veľká spokojnosť a nadmieru naplnené očakávania.

Dehydrated

Dehydrated

Po pohanskom besnení sa svojich nástrojov chopil slovenský Dehydrated (rozhovor s kapelou nájdete aj na Hlukoskope, EP 24), ktorí na rozdiel od ich sibírskych menovcov nemajú za mikrofónom pôvabnú speváčku, ale zato potešili každého priaznivca old schol death metalu, aspoň teda z prítomných kapiel boli naj oldschoolovejší. Na Mindshifteri sa predviedli opäť s plným nasadením. O svojich kvalitách presvedčili pomalejšími, plazivými deathovými štandardmi i rýchlymi hoblovačkami. Growling bol pohladením pre zvukovody zvyknuté na prísun kvalitného murmuru. Chalani síce pôsobili trošku unavene, ale v skladbách zo seba vydali to najlepšie a užívali si to spoločne s publikom.

Liquid Space 9

Liquid Space 9

Predposledná kapela pricestovala pod Zobor z Prahy. Z ich technického death metalu/coru takisto s mnohými ďalšími žánrovými prímesami, musela každému padnúť sánka – čo aj bolo vopred avizované organizátorom Radom. Inštrumentálna ekvilibristika Liquid Space 9 je naozaj obdivuhodná, keď ich človek počúva, musí mu byť ihneď jasné, že má tú česť s progresívne naladenými a cítiacimi muzikantmi, ktorí majú pred sebou veľmi sľubnú hudobnú budúcnosť. Zo skladieb cítiť húževnatú potrebu prebádavať nové cesty, hľadať nové možnosti a zároveň je očividné veľké nadšenie z experimentovania. Energia, ktorou disponovali, musela nakopnúť každého, napriek už relatívne neskorej nočnej dobe. Myslím si, že o Liquid Space 9 ešte určite budeme počuť a majú šancu preraziť okrem Slovenska aj k ďalším zahraničným poslucháčom.

New Hate Form

New Hate Form

Záver patril death metalovým New Hate Form. Priam zázrakom sa im podarilo prebrať všetkých vrátane mňa opäť k životu, takže som sa ani neviem ako ocitol vo wall of death a riadnom mosh pite, a to už muselo byť okolo jednej hodiny rannej. New Hate Form si síce trošku počkali, kým sa dostali k slovu, ale chuť porcovať rezké a nadupané vypaľovačky ich neopustila ani náhodou. Spevák strhol charizmou a nasadením spoluhráčov aj ľudí pod pódiom, čím bola zabezpečená honosná bodka za jubilejným Mindshifterom.

Ak by sme to celé chceli zhrnúť, táto „párty“, ktorá zhodou okolností vyšla na deň Radových narodenín – ešte raz želáme všetko najlepšie a najmä veľa vydarených akcií, ktoré toto mesto potrebuje ako soľ – sa vydarila v každom smere: zvuk bol vynikajúci pri každej z kapiel, čo vo Frankiem nebývalo až takou samozrejmosťou, ale hádam sa aj tieto veci už pohli správnym smerom. Približne 120-130 ľudí vytvorilo skvelú atmosféru a užili si komornejšie prostredie neveľkého klubu, ktoré umožňuje byť s kapelami v tesnej blízkosti a minimalizuje odstup medzi hudobníkmi a fanúšikmi.

Klub podľa všetkého prežil aj vyčíňanie ničiteľov Destruction, Nervoza a Reset hneď nasledujúci večer, takže nič nebráni ďalšiemu pokračovaniu festu. Zostavu jedenástky, ktorá sa uskutoční 28. apríla, by bolo hriechom si nechať ujsť. Vynímajú sa v nej Poliaci Banisher, Shodan a Warbell, Bielorusi Posthumous Blasphemer, zo Slovenska sa predstavia Abort To Be Born.
FB event: https://www.facebook.com/events/1716600835298336/

Rysuje sa dokonca i dvanásty Mindshifter, naplánovaný na piatok, 15. septembra, zatrepať hrivou si budeme mať možnosť pri domácich Empyrion, ktorí budú možno i krstiť, ale aj pri švédskych melodických black metalistoch Netherbird a isto aj pri ďalších kapelách, ktoré do line-up-u ešte pribudnú.

Autor: Milosláv La Haver

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.