Metalový budík prebudil považský underground!


Plagát

Plagát

Poznáte ten pocit, keď by ste sa najradšej rozdvojili? Ja som takúto situáciu zažil nedávno – 17.09.2016. V Považskej Bystrici, akcia s názvom Budík (o ktorej bude reč) a o pár kilometrov vedľa – Miňova UG Party v Žiline. Čo teraz? Dlho som špekuloval, nakoniec som sa rozhodol, že podporím akciu v meste, v ktorom žijem a navyše tu máme metalovú akciu, tak raz za rok, doslova. Na Miňa a jeho UG Day si posvietim nabudúce, už 26. novembra. Takže, ako to vyzeralo u nás?

Začalo to s problémami. Tie si hlavne užili AGRESIA zo Žiliny. Kopec času ich stáli technické nezhody, škoda, lebo našliapnuté mali poriadne. Svižný a celkom aj ako názov hovorí – agresívny thrash metal, ktorý výrazne koketuje aj s death metalom (na starší spôsob), ale aj s HC/groove prvkami. Trochu skákania, štipka nakopania do zadnice, alebo nájazd s mocným riffom. Veľa ľudí síce ešte pred pódiom nemali, no na úvod príjemne naladili.

Najviac som bol zvedavý na Banskobystričanov GAZDASGRIND. Jednak z dôvodu, že zmenili speváka. Odišiel Pajko a nahradil ho Falusoid (PSEUDOSAPIENS), ktorý sa mi na novom albume „Zlo“ páčil o veľa viac ako jeho predchodca. Taktiež z dôvodu, ako sa popasovali so žánrovým odbočením do death metalu. Môj rozsudok im oddialil zvuk. Gitary boli také vlažné a do pozadia, čím sa vytrácala ich dravosť a energia. Zato Falusoida bolo počuť dobre. Jeho hĺbkovejší growling spolu s ukričanými pasážami (až do blacku) náramne pasujú do ich novej tváre a dodávajú hudbe tú pravú šťavu a mäso. Rozhodne pozitívna zmena, škoda, že som si ich nemohol naplno užiť. Veď, bude ešte príležitostí.

Jediná zahraničná kapela, aj keď len z Česka – MEAN MESSIAH sa pustila do toho riadne masívne. Bicie so zvukom ako poriadne namastená strojárska mašina, industriálna pachuť na každom tóne a mohutná rytmika. Malo to riadnu gradáciu a poriadnu silu aj na publikum, ktoré sa pomaly začalo chytať. Škoda až jedného faktu. Silno to zaváňalo vôňou FEAR FACTORY. Niektoré postupy až nimi nadmieru páchli. Nehovorím, že všetko doslova, niektoré odbočenia boli už na vlastnej pôde. Každopádne, veľmi vydarený a mocný set.

Záver patril najčernejším. Nemyslím tým farbu pleti, ale farbu žánru. Black metalové tóny nám prišli predstaviť DOWN TO HELL. Ja som s nimi už mal tú česť, tak som vedel do čoho idem, resp. som sa na nich mimoriadne tešil a to z niekoľkých dôvodov. Hlavne kvôli spevákovi. Jeho prednes je ako keby sme donútila Abbatha, aby svoje grimasy, postoje a hlavne oči a ústa (tie oči a ústa!) preháňal a doťahoval všetko na maximum. Čo jednak pôsobí komicky, ale zároveň to patrí k tomuto žánru. Niekedy nie je nad poriadne pregýčované predstavenie, ktoré vyvolá potešenie nie len pre uši, ale aj pre oči. Zároveň hrajú asi najmelodickejšiu podobu black metalu s akou som sa stretol. Ako som spomínal v inom reporte, ide o black metal pre power metalistov, poprípade pre ľudí, ktorí chcú začať s týmto žánrom a nechcú sa vrhnúť hneď na najväčšie temnoty. Kvitujem im taktiež, že vynechali ženský vokál. S ním to jednak pôsobilo náramne rušivo a prednes naberal trápny dojem. Veď, ako by to vyzeralo, kebyže začne s Abbathom vystupovať Darinka Rolincová? Takto je to o level vyššie a ľudia to tiež ocenili masívnou podporou pred pódiom.

Nazbieralo sa nakoniec okolo 100 ľudí, ktorí sa pri poslednom vystúpení poriadne odtrhli z reťaze a vytvorili parádnu atmosféru. Konečne metalový underground ožil aj u nás v Považskej Bystrici, škoda, že len raz za rok.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.