MENZES: „Zaoberáme sa smrťou, krvou, brutalitou, prostitúciou, pokrytectvom…“

MENZES - Vražda

Kedysi bohatá scéna v Moldave na Bodvou, pre pripomienku spomeniem TRIBE, PISSED OFF či PUNKREAS, opäť vypustila do sveta nový živel! Keď vravím o živly, nespomínam to nadarmo, pretože kapela MENZES je zhudobnená dravosť a energia. Nebolo na výber, musím Vám ju predstaviť. Na moje otázky odpovedali všetci traja členovia.

MENZES

MENZES

Ako a kedy vznikla kapela MENZES?

Paradoxom je, že sa poznáme od čias, keď sme ani len netušili, že niekedy založíme spoločnú kapelu. Zvykli sme si spolu len tak „nezáväzne“ zahrať. Všetci traja sme mali vlastné projekty. Postupom času toto nevinné „jamovanie“ prerástlo do písania skladieb. Tešili sme sa z nových nápadov a samotnej hudby.

Prečo ste sa rozhodli pre názov MENZES?

Prišlo to akosi samo. No, teraz spätne môžeme samotnú menštruáciu prirovnať k našej kapele. Dlho o nás nikto nič nevedel, driemalo to pod povrchom. A zrazu je to tu. Nahrali sme album plný krvi a bolesti. Túto personifikáciu môžeme preniesť na všetky aspekty života. Je to cyklus. Ako život a smrť. Samozrejme, že to bolo aj trochu účelové, takýto názov určite zaujme. No, nie je to prvoradé. Chceme aby sa naši poslucháči zamerali hlavne na našu hudbu.

Opisujete sa ako grind-punk. Čo je vo vašej hudbe viac zastúpené a čo je vám bližšie?

Nikto z kapely o tom neuvažuje. Ani o tom nediskutujeme. Hráme len to, čo cítime. Ide to z nás samo. Ak nás niekto nazve viac „grind“ a niekto „punk“ je nám to viac menej jedno. Nemáme radi škatuľkovanie.

Nový album nesie názov „Vražda“. Máte na mysli nejakú konkrétnu vraždu?

V našom okolí sa zhodou náhod v krátkom čase udiali dve po sebe idúce vraždy. Možno aj to bolo inšpiráciou. Samozrejme nie v pozitívnom zmysle. Chceme poukázať na tie zvrátené a temné zákutia človečiny.

Kde ste boli nahrávať? Mali ste predstavu ako by mala znieť vaša nahrávka?

Surovú nahrávku sme nahrávali u nášho kamoša Peťa Héczeyho u nás v Moldave nad Bodvou a mix/master nám robil Peter z Tretradrot štúdia vo Vranove nad Topľou.
Nemali sme v podstate žiadnu predstavu o nahrávke, ani sme to nejak extra neriešili, nechali sme to na Petra a myslíme si, že spravil asi maximum, čo sa dalo, za čo mu patrí veľká vďaka.

MENZES - Vražda

MENZES – Vražda

Máte jednoduchý cover ku albumu. Kto vám ho robil? Prečo práve mäsiarsky sekáč na mäso?

V jednoduchosti je krása. Robil nám ho kamarát Roland Szabo alias Sári. Myslíme si, že obal vystihuje atmosféru našej hudby. Je to primitívny nástroj, ktorý nemusí nutne použiť len mäsiar, ak nám rozumiete.

Čím všetkým sa zaoberáte v textoch?

Smrťou, krvou, brutalitou, prostitúciou, pokrytectvom… vecami, ktoré sú tu bohužiaľ s nami a sú staré ako ľudstvo samo. Dotýkame sa aj tém okultizmu a zároveň aj prozaickejších vecí. Samozrejme niektoré naše texty treba brať s nadhľadom. Je to umelecká licencia. Nikoho na nič nenavádzame. Snažíme sa všetky negatívne aspekty našej osobnosti vložiť do hudby a neprenášať ich do bežného života.

Prvá skladba „Menzes“ začína celkom vtipným introm o tampóne. Kde sa ho zobrali?

Je to nejaké dievčatko, ktoré na videu na internete rozpráva o svojom prvom menzese. Dáva rady a pod. Určite o tom nevie. A toto je takisto náš prvý album, tak to prišlo vhod. Veríme, že sa nenahnevá. Ani netuší ako nám svojou menštruáciou pomohla.

Plánujete vydať album aj fyzicky?

Áno, plánujeme vo forme lisovaných CD-čiek, zatiaľ iba v limitovanom počte a keby bol veľký záujem tak sa vyrobí ďalšia várka. LP neplánujeme.

Myslíte, že má ešte zmysel vydávať v takom hlbokom UG fyzické nosiče?

Určite to má zmysel už len preto, že nie je to žiadna virtuálna vec, ktorá nemusí trvať večne.

Čo sa stalo s bohatou moldavskou scénou? Fungujú okrem vás aj iné kapely?

Naša scéna bola fakt bohatá, ale žiaľ to pomaly vymiera. Momentálne máme dve aktívne kapely a to PUNKREAS (kde je náš gitarista aj členom) a po novom aj my MENZES.
Mladšou generáciou sa necháme prekvapiť.

Chystáte svoju dravú hudbu odpáliť aj na koncertoch?

Samozrejme, sme pripravení na koncertovanie aj keď zatiaľ iba s 15-20min. setom, ale s maximálnou energiou, takže čakáme na ponuky.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/menzes.official/
https://bandzone.cz/menzesofficial

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.