MARDUK uzavrel koncertnú sezónu 2021

MARDUK

MARDUK, VALKYRJA, DOODSWENS, 23, november 2021, Randal, Bratislava

DOODSWENS

DOODSWENS

Bolo to tesné. Chýbali len dva dni a švédsky buldozér MARDUK s posádkou VALKYRJA a DOODSWENS by nemohli vystúpiť v bratislavskom Randali. Nikto nečakal, že sa to tak rýchlo spustí a zavrú nás doma. Na druhú stranu bolo práve vystúpenie MARDUK krásna bodka za koncertami v roku 2021 (aj keď ich veľa nebolo, stihol som asi sedem) a rovno vám poviem prečo.

Úvodné slovo a tóny mali na starosti holandskí DOODSWENS. Randal bol na takýto koncert celkom vyľudnený, tipol by som si tak 150 hláv. Zvuk od začiatku prekvapil, aj keď šlo o old schoolovo ladený black metal, tak nástroje boli pekne vyvážené a pritom tajomne zahmlené. Musím povedať na rovinu, že ma prekvapili. Malo to atmosféru, ale aj grády a pódium si zahalili do rituálnych sfér čím vytvorili aj temnú atmosféru. Kapela, ktorá bola niečo viac ako len predskokan.

VALKYRJA

VALKYRJA

Druhou kapelou, ktorá mala pripraviť pôdou pred black metalovou mašinériou, boli VALKYRJA. Tieto dve kapely sa zrejme budú mať radi, alebo sa im len dobre pije spolu, pretože v rovnakej zostave vystúpili v Randali aj v roku 2019. Vtedy mali hmlistý zvuk a vystúpenie bolo ako keby celé zahalené v tme. Tentokrát mali zvuk lepší a black metalové riffy sa pekne zasekávali a tempá rezali ako mali. Temnému vyzneniu ostali verní aj tentokrát a preto ich vystúpenie malo patričnú atmosféru. Síce znova, no opäť kvalitne, pripravili pôdu pred black metalovým guľometom večera.

MARDUK

MARDUK

MARDUK už exituje 30 rokov. Aj vy sa pri tejto informácii cítite starí? Ja totálne. Pozitívne na tom je, že za sebou majú kopec skvelých albumov, tak bolo čo vyberať. Tipoval som, že najväčšie pecky prídu až na záver, o tom neskôr, no o kvalitné veci nebola núdza. Koncert otvorili s „Werwolf“ z posledného albumu „Viktoria“. Zvuk rezal do uší, tak ako to mám rád pri tejto kapele. Dravosť nastúpila od začiatku a black metalový tank devastoval všetko zaradom. Jediná vec, čo mi pri nich nesedí, je neustále hecovanie publika. Viem, že sú veľká kapela, ale pri tomto nenávistnom black metale mi to príde úsmevné. Koncert pokračoval so staršími peckami ako „Seven Angels, Seven Trumpets“, „Those of the Unlight“ či pochodová „Frontschwein“ alebo „World Funeral“. Nasadenie bolo nekompromisné, riffy ostré ako žiletky a energia vychádzajúca z pódia mala likvidačný charakter. Na záver sa nenechali dlho vyprosovať a spustili rovno dve pecky z ich opus magnum albumu „Panzer Division Marduk“ a to titulnú skladbu a pieseň, ktorá naháňať strach všetkým kresťanom – „Christraping Black Metal“. Totálna kanonáda na záver a zároveň skvelá, aj keď predčasná, bodka za koncertami v roku 2021.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power

Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.