MALOKARPATAN nám predstavia krupinské čarodejnícke procesy

MALOKARPATAN - Krupinské Ohne

MALOKARPATAN - Krupinské Ohne

MALOKARPATAN – Krupinské Ohne

Black metalisti MALOKARPATAN vypustili do sveta prvú skladbu “Filipojakubská noc na Štangarígelských skalách” z chystaného albumu “Krupinské Ohne”, ktorý vyjde 20. marca 2020. Po vypočutí skladby ma hneď napadlo pár otázok a rovno som ich adresoval kapele. Poďme sa spolu dozvedieť viac o novom albume.

Po vypočutí zverejnenej piesne “Filipojakubská noc na Štangarígelských skalách” mám dojem, že ste opustili heavy metalové sklony a vrhli ste sa viac do black metalu. Prečo prišla takáto zmena?

MALOKARPATAN hral aj stále hrá black metal, akurát pôsobíme v jeho menej prebádaných zákutiach. Primnoho ľudí má zafixovanú mylnú predstavu, že black metal ako žáner rovná sa nórska scéna začiatku 90. rokov a kapely z nej vychádzajúce – táto scéna žáner najviac spopularizovala a je aj najviac napodobňovaná kapelami z celého sveta, ale ani zďaleka ho nevytvorila, je len jedným z odvetví. Niekdajšie Československo takisto malo svoj vlastný black metalový zvuk prezentovaný kapelami ako Torr, Master’s Hammer, Necrotos, Tudor… My iba pokračujeme v tejto pozabudnutej tradícii – z širšieho stredoeurópskeho pohľadu tam patria napr. tiež Tormentor z Maďarska alebo Kat z Poľska (ak si vypočuješ ich nahrávky “Seventh Day of Doom” a “666”, je to presne štýl, v ktorom sa pohybujeme aj my). Každý náš album má však trochu iné vyznenie, pretože nemám rád stagnáciu a opakovanie rovnakých nápadov. Výnimkou nie je ani novinka a prezradím len toľko, že každá skladba sa nesie v odlišnej nálade – teda by som určite album ako celok nesúdil podľa jednej zverejnenej skladby…

Úvod skladby mi pripomína hudbu z rozprávky Popolvár, najväčší na svete. Má to niečo s tým spoločné?

Správny postreh, úvod bol naozaj inšpirovaný hudbou Svetozára Stračinu pre rozprávkovú klasiku Popolvár. Týmto filmom som sa v minulosti inšpiroval v už dvoch skladbách, takže sa jedná o určitú obsesiu. Jednoducho milujem Stračinovu filmovú hudbu, mala v sebe niečo veľmi špecifické pre Slovensko a rád sa ňou nechávam inšpirovať do sveta MALOKARPATAN.

Cover albumu Vám robil Svjatogor a musím uznať, že je to skvelá záležitosť. Mňa však zaujíma – koho zobrazuje postava na coveri?

Keďže album sa zaoberá krupinskými čarodejníckymi procesmi, na jeho obal som sa rozhodol bez nejakého príliš komplikovaného symbolizmu umiestniť priamo entitu, s ktorou podľa dobových výpovedí tieto čarodejnice prichádzali do styku a slúžili jej – vtedajšou cirkvou chápaný ako Diabol. Osobne za touto postavou a celkovo čarodejníckymi sabatmi vidím tajné pokračovanie európskeho predkresťanského duchovna – viac sa tým vo svojich knihách zaoberajú autori ako napr. Margaret Murray alebo Carlo Ginzburg. Postava v ruke zviera lampáš obletovaný svätojánskymi muškami – neskôr po zverejnení textov by si mal poslucháč relatívne jednoducho domyslieť túto symboliku.

Prečo ste sa rozhodli venovať sa na albume práve krupinským ohnom?

Snažím sa v našej tvorbe venovať vždy miestnym slovenským tradíciám a histórii, nuž a krupinské čarodejnícke procesy zo 17. storočia sú ideálnym námetom pre náš žáner. Po zopár neúspešných pokusoch sa mi podarilo zohnať pomerne vzácnu knihu Krupinské prísne právo (vyšla iba v jednej edícii koncom 70. rokov) od M. Majtánovej, ktorá sa touto málo známou časťou našej histórie zaoberá a obsahuje priame prepisy z vtedajších súdnych záznamov. Na viacerých miestach som ponechal takmer presné slová vypočúvaných čarodejníc, pre celkovo väčšiu autenticitu. Vždy som miloval koncepčné albumy a konečne sa mi podarilo urobiť svoj vlastný. Nemalou inšpiráciou bola aj klasika “The Eye” od KINGa DIAMONDa.

Koľko bude piesní na albume a aké ponesú názvy?

Album obsahuje päť piesní v dĺžke od 7 do 13 minút, dokopy niečo málo pod 50 minút hudby. Zoznam skladieb:
1 – “V brezových hájech pobíž Babinej zjavoval sa nám podsvetný velmož”
2 – “Ze semena viselcuov čarovný koren povstáva”
3 – “Na černém kuoni sme lítali firmamentem”
4 – “Filipojakubská noc na Štangarígelských skalách”
5 – “Krupinské ohne poštyrikráte teho roku vzplanuli”

Kde ste boli nahrávať a kto sa Vám postaral o zvuk?

Boli sme v už osvedčenom štúdiu Hostivař v Prahe so Zdeňkom Šikýřom, kde sme robili aj predošlý album “Nordkarpatenland”. So Zdeňkom je extrémne ľahká spolupráca, lebo oplýva zenovým kľudom budhistického mnícha – čo výrazne pomáha najmä ak sú nejaké konflikty ohľadom nahrávania. Štúdio je známe najmä tým, že tam počas pádu bývalého režimu robili MASTER´S HAMMER svoje kultové demo “The Mass”, z novších kapiel sa tam objavili napr. CULT OF FIRE. Mix a mastering prebiehal v švédskom Necromorbus štúdiu (najznámejšie asi cez WATAIN) a postaral sa oň Marco z Demonomancy/Flamekeeper.

V akom formáte vyjde album a pod akým vydavateľstvom?

Album vyjde už tradične v spolupráci Invictus Productions z Írska a The Ajna Offensive z USA a to na všetkých formátoch od digitálneho až po LP.

Pieseň si môžete vypočuť na tomto linku.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/malokarpatan/
https://malokarpatan.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.