MACHINA BAPHOMETA pripravujú „Hanbu pyšného anjela“

MACHINA BAPHOMETA - Shame of the Proud Angel

Black metalisti z Kežmarku – MACHINA BAPHOMETA sa chystajú vypustiť do sveta nové EP „Shame of the Proud Angel“ a zároveň zverejnili tri nové skladby. Každá pieseň je iná a tak som bol zvedavý, ako bude znieť celok.

MACHINA BAPHOMETA

MACHINA BAPHOMETA

Do sveta ste vypustili tri nové skladby – „Antropomancy“, „Carpathian Night“ a „Wotan“. Prvá – „Antropomancy“ znie ako riadne nasratý, staroškolský black metal. Kúsok mi to pripomenulo MARDUK. Bolo to cieľom?

Zdar. Skladba „Antropomancy“ je jedna z prvých skladieb, ktoré som zložil vôbec. Bol rok 2006 a s Besom sme hrali ešte v starom zoskupení. Skladbu sme ponechali v koncertnom repertoári, pretvorili s Azazelom a znovu nahrali. Je to rýchla skladba, každý v tom môže počuť niečo iné, či Marduk, či Mayhem.

Druhá pieseň – „Carpathian Night“ je pestrejšia, atmosferickejšia a dalo by sa povedať „epickejšia“. Budú aj zvyšné dve piesne (z prvej polky EP), takéto pestré, resp. zase kus iné?

„Carpathian night“ je tak isto stará skladba. Pokus o severský hymnus? Neviem. Každý si pomenuje ako chce. Každá skladba na EP „Shame of the Proud Angel“ je iná. „Memento Mori“ je materiál, ktorý pôvodne patril k albumu „Supernova“, ale rozhodli sme sa ho nepoužiť.

Skladba „Wotan“ je akustická, zároveň uvádzate, že celá druhá polka EP bude v takomto duchu. Prečo ste sa rozhodli spraviť dvojtvárne EP?

Za tie roky, čo sa venujem hre na akustické strunové nástroje, som nazbieral už nejaké množstvo materiálu. Rozhodol som sa niečo dať na EP ako niečo nové, aby to nebola len vymlátená slama. Na to ako to kontrastuje s metalovými skladbami to myslím si vydarene pridáva atmosféru.

Celé EP sa bude volať „Shame of the Proud Angel“ – čiže „hanba pyšného anjela“. Čo sa skrýva za touto metaforou?

Hanba pyšného anjela je narážka na konkrétnu osobu ale aj na ľudí vo všeobecnosti. Ľudí, čo celý život klamú sami seba ilúziami o samých sebe. Nakoniec sa stanú všetkým čím kedysi pohŕdali. Stretol som kvantum takýchto jedincov aj v metalovej komunite. …alebo ex-metalovej?!

MACHINA BAPHOMETA - Shame of the Proud Angel

MACHINA BAPHOMETA – Shame of the Proud Angel

Kedy sa EP-čka dočkáme?

EP „Shame of the Proud Angel“ bude vydané 1.7.2021 u Mor Ho! Productions. CD/MC a v digitálnej verzii. Prezradím ešte – nový full lenght album plánujeme vydať na rok 2022. Bude sa volať „Antigenesis“.

Ako vravíte, EP vyjde pod MOR HO! Prod. ako CD a MC. Nájde sa ešte stále dosť fanúšikov fyzických nosičov? Čo myslíte?

Nemyslíme. Vydávanie hudby, obzvlášť black metalovej, undergroundovej už dávno nie je o predaji. Fyzické nosiče sa stali vecou zberateľstva pár jedincov ochotných sledovať, zháňať a kupovať. Preto si myslím, že náklad 40ks je viac ako dosť na Slovensku. Kto chce, cestu si nájde.

Album bude zdobiť vydarený a temný obrázok. Kto je jeho autorom a čo symbolizuje?

Obrázok je v skutočnosti fotografia, značne graficky spracovaná. Autorom je Bes ako všetkej grafiky Machina Baphometa. Čo je na nej? Postava s lebkou sklonenou k zemi v kňazskom rúchu. Môžeš sa považovať za čokoľvek, dať si tituly, hodnosti, koruny, vymysli si o sebe legendu…všetko je márne. Pod tým je stále len úbohá ľudská schránka podliehajúca rozkladu, ohlodaná časom na kosť.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/machinabaphometa
https://machinabaphometa1.bandcamp.com/album/shame-of-the-proud-angel
https://www.youtube.com/channel/UCPoRyJdwSc0MRsp1dVXvkzQ

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.