Koncerty sú späť: SURGERY a MINOR to odpálili v Rožňave!

SURGERY

SURGERY, MINOR, 31. júla 2020, Rakwa Music Club, Rožňava

Korona nám toho veľa vzala. Kedy sa vrátime späť do normálneho režimu? To nikto nevie. Na druhú stranu si viac vážime veci, ktoré sme počas „normálneho chodu“ ignorovali. Spoznávame okolie (sám som absolvoval asi 20 turistík po okolí) a sme sami prekvapení, aké tu máme krásne okolie, ktoré sme ignorovali. Tešíme sa, že môžeme ísť do kina na nejakú starú pecku (v mojom prípade 2001: Vesmírna odysea), kým žiadne novinky neprichádzajú. Pre nás, metalovo pozitívnych ľudí, je teraz každý koncert vykúpením. Úplne stačí, že zahrajú dve slovenské (death metalové) kapely a už som utekal do Rožňavy. Svoju rolu hralo aj to, že v Bratislave sa žiadny podobný koncert nechystá. Snáď až VADER v septembri. Akurát včera potešil Roman Halmo, že bude v septembri česko-slovenská fleshka. Hneď je dôvod na veľkú radosť. Poďme však k veci. SURGERYMINOR sa dotrepali do môjho rodného mesta a ja Vám o tom niečo napíšem.

SURGERY

SURGERY

V Rožňave začinajú koncerty až o deviatej. Zrejme si miestni potrebujú nabiť alko-baterky na plné obrátky a potom sa ide na vec. Niečo na tom bude, keďže, keď som došiel do Rakwy, bolo 21:10, koncert bol v plnom prúde a dvaja ľudia pred stage-om a traja za stolom. Aj to jedna bola organizátorka a druhý Palo, ktorý natáčal naše nové video (čoskoro sa dostane na našu stránku). „Kde sú všetci?“ Rečnícky sa pýtam. Odpoveď je neznáma. Pripojím sa k dvom kolegom a začnem si vychnutnávať prvý death metalový koncert po piatich mesiacoch. Bol to neskutočne dobrý pocit – opäť počuť tú energiu, tie drvivé riffy a celkovú krvilačnosť naživo. Albumy sú albumy, ale naživo je to iný svet. Ako prvá vec, ktorá ma na koncerte SURGERY zaujala, bola, že došlo k zmene speváka. Zrejme nesledujem poctivo novinky z pod Tatier. Nový spevák mi výzorom a akčnosťou pripadal ako Grimo z CYTOTOXIN. Vysoký a dravý mladík bol všade. Na pódiu, pod ním, medzi nami. Hneď mal koncert väčšie obrátky.

V Rakwe som zvyknutý na dosť zlý zvuk, no tento večer, neviem čo sa stalo, ale obidve sety boli fantasticky nazvučené. U Popradčanov mali gitary drvivý tlak, rezali do uší a celkovo ich zvuk bol hotový buldozér.

Pred koncom setu sa obraciam do zadu a vidím, že počet ľudí narástol. Aj deviata hodina bola zrejme príliš skorá. Chalani sa však ničím nedali odradiť a predviedli vydarený koncert. Zvuk im zahral do struny a preto malo ich vystúpenie totálne grády, krutý ťah na bránu a tóny doslova vraždili. Takýto koncert mi už pár mesiacov chýbal!

MINOR

MINOR

MINOR mali lepšiu pozíciu. Darmo, začínali až o desiatej, čo je zrejme v Rožňave to pravé orechové. Hneď od prvých tónov sa mi predpoveď potvrdila – pred pódiom nás zrejme bolo aj trojnásobne viac ako pri SURGERY. Zvuk prekvapil aj pri sete Žilinčanov – drvivosť a šťavnatosť riffov hrala prvé husle a zvyšok šiel v tesnom závese. Celé vystúpenie bol jeden veľký kamión, ktorý, doslova, valcoval všetko, čo mu stálo v ceste. To si presne moje uši žiadali.

Chalani propragovali nový album „Book Of Shadows“, ktorý vyšiel ako súčasť časopisu Pařát (viac sa o ňom môžete dozviedieť v článku TU). Už na nahrávke majú skladby viacej štavy, ako staršie veci, no na koncerte to bola hotová munícia, ktorá zanechávala hlboké rany. Približne v polke setu som si s kamošom povedal, že je časť roztočiť „nejaké“ kolečko, pár ľudí sa pridalo a tak vznikol celkom slušný kotol. Popravde, chýbalo mi to. Jediná vec, čo mi prišla čudná, bola, že som videl Miňa iba hrať – žiadne predslovy a komentáre. Viem, túto rolu kompletne prevzal spevák, ktorý to zvláda s prehľadom, ale keď viem, aké dával pecky, tak mi to prišlo aj ľúto. Každopádne som sa zabavil nadmieru a odchádzal som z koncertu šťastný.

Po vystúpeniach som zistil ďalšiu vec – tešilo ma, že mi píska v ušiach. Neznášal som tento pocit, no teraz som bol za neho vďačný. Čo tá korona so mnou urobila?

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Fotky: Andrea Gašparová

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.