KARPATHIA: „To, čo sme chceli povedať v rámci Pagan Black Metalu sme s Karpathiou povedali…“

KARPATHIA - Spomienky Hôr Karpatských

Pagan black metalová kapela, ktorá už dlhšie nefunguje – KARPATHIA, plánuje vydať bohatú kompiláciu, kde nájdeme celú ich tvorbu a pár bonusových skladieb. Ponesie názov „Spomienky Hôr Karpatských“ a vyjde na jeseň. Na pár otázok odpovedali Svarthen & Odolen.

KARPATHIA - Spomienky Hôr Karpatských

KARPATHIA – Spomienky Hôr Karpatských

Nedávno sa dostala vonku kompilácia kapely KARPATHIA s názvom „Spomienky Hôr Karpatských“ (zatiaľ digitálne). Prečo ste sa rozhodli dať dokopy takúto „výberovku“?

Zdravíme ťa. Myšlienka spomienkovej kompilácie vznikla niekoľko rokov dozadu a kým sa dotiahla do úspešného konca nadišiel rok 2021. Dôvod bol jednoduchý, absencia akýchkoľvek CD spojených s Karpathiou a určitá nostalgia dať všetky oficiálne vydania a pár bonusových skladieb na jeden spomienkový nosič.

Čo všetko nájdeme na tejto nahrávke? Nachádzajú sa tam aj nevydané skladby?

Kompletnú diskografiu skupiny z rokov 2007 až 2013 v počte 25 skladieb z čoho sú dve bonusové, nevydané skladby. Kompilácia bude vydaná ako digipak dvoj-CD pod poľským vydavateľstvom Werewolf Promotion na jeseň tohto roku. Okrem celej tvorby sa v booklete nachádzajú texty a zatiaľ nepublikované fotografie z aktívnych rokov skupiny. Materiál sme aktuálne sprístupnili na Aeon Winds bandcampe. Za posledný rok máme snahu digitálne sprístupniť všetky naše nahrávky v najlepšej kvalite, v prípade starších nahrávok aj v remastrovanej podobe. Nedávno sme nahodili popri kompletnej Aeon Winds diskografii aj celú tvorbu Distant Shapes, Dissvarth, Concubia Nocte, a Karpathia. Do budúcna sa dúfam podarí pridať jediný album od Evil Dead „Spomienky na Predkov“ a kompletnú tvorbu projektu Ritual Spell. Takže pre tých čo sledujú našu tvorbu: https://aeonwinds.bandcamp.com/.

Prešli aj zvukovou úpravou staré skladby?

Samozrejme všetky skladby prešli remastrom v našom domácom Tryzna štúdiu.

S kapelou ste vydali jeden plnohodnotný album „Urheimat – volanie havranov“, tri splitká a jedno EP. S ktorou nahrávkou ste najviac spokojní?

Každé vydanie odzrkadľovalo náš postupný vývoj od prvého EP „Brieždenie nad Striebornou Zemou“ až po náš jediný album „Urheimat Volanie Havranov“. Urheimat obsahoval celú našu vtedajšiu tvorbu a spolu s naozaj vydarenou grafikou predstavuje tvorivý vrchol Karpathie.

Kapela viac-menej utrpela smrť v roku 2012/2013. Čo sa stalo?

To čo sme chceli povedať v rámci Pagan Black Metalu sme s Karpathiou povedali na Urheimate a preto transformovať túto skupinu na niečo iné nemalo zmysel. Ja som spolu s Askoldom pokračoval v tvorbe v Aeon Winds, Odolen sa venoval Tryzna Production a Nocturnal pokračoval v Concubia Nocte. V oboch skupinách Karpathia „pokračovala“ či už tematicky alebo v riffoch z pripravovaného materiálu na druhý album.

Už nie je šanca, že ešte niečo KARPATHIA vypustí? Prípadne neostali v šuflíku niektoré skladby?

Myslím, že nie. Všetko čo Karpathia nahrala sa dostalo na túto kompiláciu.

Kompilácia má parádny cover. Kto je jeho autorom a prečo vás stále fascinuje havran?

Grafika z kompilácie pochádza od nášho zosnulého kamaráta Wolkogniva z Folkingrimm Art, ktorý mal ku Karpathii veľmi blízko. Ide o podklady z debutového albumu Urheimat.

V predkresťanskom období existovala viera, že sú havrany poslovia, že sa spájajú s dušami mŕtvych. My sme toto spojenie chápali metaforicky ako spojenie nás s našou históriou, mytológiou, prírodou, návrat k dávno zabudnutým hodnotám a tradíciám našich predkov. To bola podstata Karpathie a odkaz, ktorý chcela zachovať.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.