Jatka na Slaughter Farm vol. 1

GUTALAX

ABORTED FETUS, GUTALAX, BLOODTRUTH, CRANIOTOMY, CONGENITAL ANOMALIES, 21. február 2020, Randal, Bratislava

CONGENITAL ANOMALIES

CONGENITAL ANOMALIES

Január býva oddychový mesiac. Úplne to chápem. Ledva sa zmenila číslica na poradovom čísle mesiaca na „2“ a už sa s koncertmi roztrhlo vrece. Svoju koncertnú púť som začal na krste DEHYDRATED (report si môžete prečítať TU), týždeň na to sa konal Slaughter Farm v BA (o ktorom bude dnes reč), pondelok tu máme OBSCURA s GOD DETHRONED a THULCANDRA a v sobotu si odskočím do Prahy na BELPHEGOR, SUFFOCATION a HATE. Marec začne s AEON WINDS, ORKRIST a KRAJINY HMLY a asi sa to zastaví až v decembri. Poďme si posvietiť na brutal death metalovú akciu v Bratislave.

Nestáva sa často, že hneď prvá kapela, obzvlášť keď je dnes v ponuke päť chodov, má aktívnu odozvu z publika. Väčšinou sa ľudia postavia do bezpečnej vzdialenosti od pódia a pokyvkávajú hlavou. Tentokrát stačilo aby Jaro z CONGENITAL ANOMALIES vyzval ľudí k circle-pitu a tí nelenili a hneď sa točilo kolečko jedna radosť. Atmosféra koncertu nabehla od prvých kolečiek. Žánrovo tento večer nebude veľmi bohatý, buď tu budeme mať brutal death metal (s alebo bez slamu) alebo goregrind, prípade fúzia medzi nimi. Česi sa cítia doma práve v BDM so slammingovými pasážami, nezabúdajú ani na „ľahkú dávku“ melodiky a občasné technické zafarbenie. V auguste pôjdu nahrávať nový album, tak o poriadnu prasačinu budeme mať postarané. Úvod večera začal mohutne, brutálne a dravo, ako sa patrí na takýto typ akcie.

CRANIOTOMY

CRANIOTOMY

Chalanov z CRANIOTOMY som nedávno videl na krste DEHYDRATED, kde mi ich set prefrčal pred ušami ako z rýchlika, tentokrát som si ich užil viacej. Pygo je človek na svojom mieste a jeho vokál je zlatý (pardon, krvavý) poklad slamingu a na tomto koncerte ukázal, že keď on dá do mikrofónu svoj guttural, tak by aj samotný Ted Bundy skočil do náručia Johnovi Gacy-mu. V jeho hlase nie len tá brutálnosť a „bravčovina“, ale aj veľká dávka monumentálnosti. Zvuk aj pri prvej kapele, aj pri Hlohovčanoch, počas prvých 2/3 skladbách nebol ideálny, hlavne gitara sa strácala, ale našťastie sa to vyladilo a krvavé tóny sa valili z pódia jedna radosť. Set sa pomaly blížil ku koncu a Šampón stále na pódiu, až mi to prišlo čudné, no hneď ak oznámili ďalšiu skladbu, tak si v momente odskočil do „publika“ a opäť celú pieseň pretočil s nami. Takto sa to má robiť! Opäť vydarený set, pre mňa aj vrchol večera, však sa o chvíľu dozviete viacej, ale už by to chcelo aj nejakú novinku.

BLOODTRUTH

BLOODTRUTH

Prvá „naozaj“ zahraničná kapela večera BLOODTRUTH, ktorú spoluzakladali aj terajší členovia FLESHGOD APOCALYPSE (tí ešte v rok založenia zdúchli preč), no určitý opar po nich ostal. Taliani idú na to tak, ako sa po taliansky patrí hrať brutal death metal – rýchlo, agresívne, technicky a s mimoriadnym ťahom na bránu (môže nám to pripomenúť staršiu tvorbu HOUR OF PENANCE či ANTROPOFAGUS). Akurát pri týchto Talianov mi v ich hudbe chýba niečo záchytné, zaujímavé, jednoducho nejaký prvok, ktorý by ma oslovil a vyvolal pocit zaujímavosti. Koncert mal celý čas fakt mimoriadny drive (obzvlášť chválim bubeníka), no hudobne mi to prišlo nadmieru prázdne. Asi v polke setu došlo k technickému problému (niečo so snímačom basgitary), čo veľmi chalanov nepotešilo, keďže po vyriešení problému to spevák riadne „nandal“ plastovej fľaše, ktorá len-tak lietala po celom pódiu ako špinavá handra. Dokonca ani odozva nebola tak silná, ako pri predchádzajúcich kapelách. Nevadí, ide sa ďalej.

GUTALAX

GUTALAX

Neviem, či po skončení setu talianov vypísali na dvere Randalu akciu na borovičku, ale zrazu bolo pred pódiom, kde sa už chystali GUTALAX, akosi tesno. Z jednej strany tento ošiaľ vôbec nechápem – hudobne totálne „primitívna“ zlátanina na pár akordoch, ktorú síce obohatili tematikou o hovnách, áno, pred 9 rokmi to bola celkom originálna zábava, ale po toľkých rokov mi to už nepríde také zábavné. Na druhú stranu vedia urobiť show. Ale že fakt show, ktorá dokáže rozprúdiť ľudí a vyvolať široké úsmevy na tvárach. Možno je problém, že chodím často na koncerty, kde sa stretnem s ich setom (keď som ich nevidel 10x, tak ani raz) a som už GUTALAXom presýtený. Pokiaľ si odmyslím hudobnú zložku a budem si všímať čisto len show a zábavu, o čo tejto kapele ide, tak musím uznať, že aj tento koncert im nadmieru vyšiel. Pred pódiom sa spustila totálna mela. Dokonca sa našli ľudia, ktorí si tiež obliekali biele „obleky“ príznačné práve pre pódiové predstavenie kapely. Zároveň uznávam speváka nie len ako vokalistu (tie jeho až chrobáčiky sú skvostné), ale aj ako showmana, ktorý vie ako zaujať publikum. Klobúk dole, ale mne už stačilo.

ABORTED FETUS

ABORTED FETUS

Záver večera patril ruskému oddielu brutality. Hneď prvá vec, čo ma pri ABORTED FETUS zaujala, bol zvuk. Takto si predstavuje železo najvyššej akosti! Každý jeden tón bol ostrý ako čepeľ, zároveň zrozumiteľný a trhal doslova ušné bubienky. Nárez ako sa patrí! Chalani z Ruska začali svoj set inštrumentálne, až som sa zľakol, že bude celý koncert v tomto duchu (hneď mi to pripomenulo vystúpenie DEFEATED SANITY na fleshke z pred pár rokov). Našťastie sa to nekonalo, zrejme to bolo len intro a hneď po ňom vystúpil chalan v tielku a vyvalil na nás svoj „bravčák“. Neviem prečo, ale pripadal mi ako väzeň, ktorý práve ušiel z politického väzenia. Asi to bolo tým „vychudnutým“ telom a tielkom, no vokál mal kvalitný. Rusáci miešajú vo svojej tvorbe prvky jednak BDM (to je stavebný kameň) s slammingom a staroškolským goregrindom (tu mi občas pripomenuli GENERAL SURGERY). Mix to bol veru zaujímavý, no v konečnom výsledku ma až tak nezaujali a po skončení setu mi po nich ostala podobná pachuť ako po Talianoch – pachuť prázdnoty.

Sranda, ak hrali GUTALAX, tak sa Randal pekne naplnil (ľudí sa nazbieralo niečo cez 100ks), no keď nestáli na pódiu, tak pod pódiom to bolo redšie. Ľudia potrebujú zábavu a to sa chalanom darí, škoda, že aj zvyšok kapiel nedostal podobnú odozvu. Som zvedavý, ako to dopadne na dnešnom koncerte (report píšem v pondelok), ale to už je iný príbeh.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.