INPROBUS: „Radi by sme boli tvrdí, rýchli a agresívni!“

INPROBUS - logo

Moderne znejúcej metalovej hudbe sa na našej scéne začalo dariť. Jednou z nich je aj čerstvá kapela INPROBUS, ktorá znie moderne, ale jej vplyvy siahajú až do 90-tych rokov. Týmto rozhovorom sa Vám ju pokúsim predstaviť.

INPROBUS - členovia

INPROBUS – členovia

Ako sa začal písať príbeh kapely INPROBUS?

Kapelu sme založili na troskách tej predchádzajúcej. Pod názvom DESOLATE sme sa začiatkom 90-tych rokov snažili hrať thrash metal v zložení Maco (basa), Fusti (bicie), Béla (gitara) a Veme (spev). Chodilo sa na koncerty v okolí Štúrova, nahralo sa jedno nepodarené demo a celkom nás to bavilo. No v r. 2001 sme po nezhodách a ťažkej ponorkovej chorobe vypísali úmrtný list a pochovali kapelu. Potom uplynulo hádam aj 10 či 12 rokov a Bélovi dospel syn Richard. Prišiel nápad na oživenie kapely a v pôvodnej zostave + Riči (gitara) sme začali od nuly. Postupne došiel dych bubeníkovi a následne aj spevákovi. Oslovili sme starého parťáka Sziliho, či by nechcel trochu búchať do bicích…vraj že áno. Takže teraz sme quartet a Maco chrčí do mikráku popri base akoby to robil odjakživa.

Ako by ste popísali svoju hudbu?

Zaradiť  hudbu, hmm, to bude zaujímavé. Juro Haríň sa vyjadril, že je to zmes power – thrash – death metalu. My menej skúsení si myslíme, že je to asi zmes tvrdých a dynamických riffov,  štýlovo od 90-tych rokov až po dnešok len v trochu novšom kabáte. Záleží na tom ako sa to raz nahrá a kto to bude mastrovať. Dúfame, že niekto kto to vie a dá nám výsledný zvuk kapely. Každý z nás počúva inú hudbu (od funky cez old school death, grind až po modern metal…). Vplyvy je určite počuť, ale snažíme sa nekopírovať určitý štýl či kapelu. Radi by sme boli tvrdí, rýchli a agresívni….thats all.

Čo znamená váš názov – INPROBUS?

Inprobus – starý latinský výraz pre skazený, nehanebný, zlý, nemorálny čiže všetky tie zabavné veci, ktorými bežní ľudia definujú ľudí, ktorí počuvajú metal. Či sme aj my takí, to posúdi história a naše ženy. Tie v tom majú jasno už dávno.

INPROBUS - logo

INPROBUS – logo

Kto Vám robil logo?

Logo kapely robil Maco, ktorý ako jediný má asi štipku talentu a trochu fantázie. Nechceli sme logo v starom štýle – hektoliter krvi a trochu kostí či konárov, ktoré sa nedajú prečítať. Teraz sme zvolili ladnejšie tvary v podobe hlavy démona či diabla s textom, ktorý sa zase nedá prečítať. A je nám strašne jedno, čo si o tom niekto myslí. V podstate máme dve logá, jedno jednoduchšie –  symbol a druhé s menom kapely priamo v logu.

Čím sa zaoberáte v textoch?

Texty sú ako u väčšiny metalových kapiel anti – koncepčné.

Napr. skladba „Just suffer“ je o tom ako diabol popisuje pocity človeka, ktorý sa dostal do pekla za všetko zlé čo spáchal počas života. Prial by si zomrieť, ale v pekle sa neumiera – bude len trpieť za svoje činy naveky.

„History replay“ je o politikoch, ktorí okrádajú národ a hoci napokon im to ľudia spočítajú. História sa opakuje, ľudia rýchlo zabúdajú a zase si zvolia za vládcu parchanta. čo ich bude znovu okrádať a zneužívať a tak sa nám to pekne točí v kruhu.

„Torment and sorrow“ – Diabol komentuje, čo všetko dokázalo spraviť ľudstvo so svetom a ako sa mu páči, že ho zhumpľovali podľa jeho plánov kradnutím, vojnami, zabíjaním či zneužívaním detí a za to, že sú ľuďmi si zaslúžia hniť v pekle.

„Just push me more“ – je viac menej o aktuálnom probléme s tými, čo nám večne brnkajú na nervy, keď kritizujú náš spôsob života a snažia sa moralizovať a pri tom sú ešte horší ako my a keď neprestanú, tak sa to bude riešiť tvrdo. Ty do mňa kameňom, ja do teba olovom. Chlieb už došiel. Sorry.

„Possessed“ – je o pocitoch človeka, ktorý má v hlave dve vedomia – jedno zlé a jedno dobré. Je to o tom ako tie medzi sebou bojujú a ovplyvňujú jeho konanie a nakoniec to zlé zvíťazí. Lebo schíza nie je zlá, len nikdy nie si sám.

„Sucker“ – o manipulátoroch,  ktorí sa v živote často vyskytujú, zneužívajú ľudí okolo seba, či už v práci alebo bežnom živote a myslia si o sebe akí sú super a cool, a vlastne aj lepší ako my všetci a mýlia si toleranciu iných so slabosťou.

„Savior“ – je o stave a pocitoch človeka, ktorý padá do pekla a ako sa mu počas pádu diabol prihovára s tým, že ho zničí, ale v podstate ho zachraňuje pred sebou samým.

Toľko k textom a hlbokým myšlienkam Maca o živote. V jednej vete povedané – vezmeme si na mušku všetkých, čo nás štvú a lezú nám na nervy. Napíšeme strašne drsný song a vytmavíme im to!

Aké máte plány do budúcnosti?

Plány, hmmm. Nahrať demo a spáchať nejaké koncerty, vypredať Strahov a stáť na jednom pódiu s veľkým Kájom G.  To by bola fakt haluz. Teraz vážne. Ak to, čo robíme je aspoň trochu počúvateľné, tak by sme radi zatrsali do tanca pár metlákom.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/inprobusSVK/
https://bandzone.cz/inprobus

Autor: Lukáš “Bukáčo” Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.