INPROBUS: „Každý dnes vydáva rovno plnohodnotný album a čaká, že mu svet okamžite padne na kolená.“


Death/thrashoví INPROBUS sa rozhodli, že vydajú ako svoj oficiálne prvý nárez „demo“ nahrávku s názvom „Retribution“. Do sveta ju vypúšťa Jurajove vydavateľstvo SLOVAK METAL ARMY. Prečo sa rozhodli pre tento krok? Ako sa dostali k Jurajovi? Čo znázorňuje temná postava na coveri albumu? Na všetko mi odpovedali Maco s Bélom.

INPROBUS – Retribution

Ako prvý počin ste sa rozhodli ísť cestou vydania „dema“, odkiaľ prišiel nápad a prečo tento krok?

Maco: V podstate sme boli rozhodnutí nejakým spôsobom to vydať, neriešili sme či demo alebo plnohodnotný album, skôr sme riešili cenu. Keďže sme nevedeli aký názor na našu hudbu majú ľudia, bolo nám ľúto vynaložiť kopu peňazí a potom zistiť, že sa to nikomu okrem nás nepáči a demo sa nám zdala schodnejšia a lacnejšia cesta.

Béla: Každý dnes vydáva rovno plnohodnotný album a čaká, že mu svet okamžite padne na kolená pred tým super dielom. To určite. My sme tento postoj k našej hudbe určite nemali. Sme ťažkí amatéri a to sa asi nikdy nezmení. Chceli sme vedieť čo to vlastne hráme a či to vôbec stojí za to ísť s tým na koncerty alebo neskôr do štúdia. Úprimne poviem za nás všetkých, že sme ani nevedeli svoj štýl hudby nejako zaškatuľkovať a z dema sme chceli zistiť „wo co tady go v týhle špinavý game.“

Vydanie má na svedomí Slovak Metal Army, ako ste sa dostali k spolupráci?

Maco: Ak si pamätáš, minulý rok v lete som aj Tebe poslal link na náš song, že aký máš na to názor. Okrem Teba sme poslali link aj Ďurovi Haríňovi z SMA, Gothoom records aj iným. Ozval si sa Ty a Juraj. Juraj sa nás hneď opýtal a či by sme to nechceli vydať, že sa mu to páči.

Béla: Jediný Maco mal aký taký prehľad o tom kto a čo plodí na našej scéne, tak sa toho ujal a rozposlal. Následne ako Juraj H. odpovedal že „chalani to by bolo fajn vydať ako demo“, tak my sme spáchali ťažkú poradu kapely a hlasovalo sa za demo nahrávku. Súčasne sme chceli mať aj nejakú pamiatku na naše pokusy v metalovej muzike.

V akom formáte vyšlo?

Maco: V podstate formáty sme veľmi neriešili, išlo nám hlavne o CD. Čiže bude to vydané ako CD – slim pack DigiPack a ďalej uvidíme ako to doriešime s Jurajom. Má oveľa väčšie skúsenosti a necháme si poradiť.

Béla: Rozhodlo sa jednoznačne pre CD, nakoľko kazety sú už dávna minulosť. Ale nechali sme si aj poradiť od Juraja, čo sa týka formátu aj počtu skladieb atď. My sme naposledy nahrávali niekedy v koncom 90-tych rokov a vtedy to bol iný svet, všetko sa zmenilo, počnúc prístupom k nahrávaniu a aj technika pokročila.

Názov dema nesnie „Retribution“, čiže odplata alebo pomsta – komu sa chcete pomstiť?

Maco: Skôr to chápeme ako odplata s tým, že ako sa hovorí, že karma je zdarma a na každého raz dôjde za jeho činy. Či tá odplata bude príjemná alebo nepríjemná, to už je na našich činoch.

Béla: Osobne s nikým nemáme vážny problém, ak nerátame skorumpovaných politikov, náboženských fanatikov, zlodejov, čo okradli nás všetkých, sviniarov v oblekoch, čo nám zamorili zem, vzduch a aj vodu, chlapíka odvedľa, čo mi poškrabal auto, babu, ktorá mi potom ušla s tým chlapíkom odvedľa. To si len robím z toho srandu. „Retribution“ chápeme skôr ako spravodlivý trest alebo možno aj odplatu tým, čo sa cítia v dnešnom svete nepostihnuteľní a myslia si, že na nich nikto nemá, že oni sú zákon.

Na coveri „dema“ nájdeme sediacu temnú postavu, ide o nejakú sochu alebo čo je to zač?

Maco: Postavu na obale som chcel zobraziť ako čakajúceho grim reapera alebo démona, ktorý rozhoduje o osude ľudí na základe ich skutkov.

Béla: Obal na demo tvoril Maco. Má talent na takéto vychytávky a s PC to vie. Najprv sme si samozrejme pozreli na internete aktuálnu tvorbu grafikov. Boli tam aj super námety, ale aj kopa balastu. Po pár týždňoch hľadania sme pochopili, že tie témy nie celkom vystihujú to, čo chceme a to, čo bolo blízko, bolo zase veľmi drahé vzhľadom k tomu, že sme chceli robiť len demo. Ako kapela sme sa zhodli, že motívy satanizmu a hlavne hektolitre krvi a vnútornosti na podlahe sú nám cudzie. Neurčitá temná postava démona, čakajúceho na každého aby obhájil svoje skutky je presne to, čo sme mali v úmysle vyjadriť. Nič nie je zabudnuté, nič nie je odpustené, ak si tak konal, tak si to teraz uži so všetkým čo k tomu patrí.

Zvuk na pomeri „dema“ je dosť dobrý, kde ste nahrávali? Pristupovali ste k nemu, že ide len o demo, nie o album?

Maco: Nahrávali sme u Vojta (Béla – lead gitarista) v obývačke takže asi tak. Mastering som robil u seba doma ja sám a možno keď tu nahrávku počuje nejaký štúdiový odborník tak sa chytá za hlavu. Spev tiež cez externú audio kartu a mikrofón z kapely len tak v obývačke. Vôbec som neriešil, že to bude „len“ demo. Urobil som to ako som najlepšie vedel v rámci našich možnosti a schopností.

Béla: Klasické nahrávanie v štúdiu neprichádzalo do úvahy už aj kvôli povahe našej práce. Každý z kapely je cez týždeň rozlietaný po celej republike. Stretávame sa len cez víkendy hlavne v nedeľu – a vtedy sa teda „nedelá“. Máme už za tie roky celkom slušné znalosti a skúsenosti čo sa techniky týka. Dnešný hardware je už pre nahrávanie celkom v pohode a tak sme si povedali, že skúsime home recording. Nahrávalo sa na etapy u mňa v doma, potom sa vždy na skúške vypočul Macov výsledný mix. Asi prvých 10 minút sme boli vždy nadšení a potom sa mazalo a nahrávalo znovu, niečo sa upravilo po opakovanom vypočutí a tiež sme si nahrali zopár nápadov do budúcnosti.

Výsledok už poznáme – Juraj Haríň nám to vydal, je to aj na youtube a my budeme teraz pár mesiacov tŕpnuť či môžeme vyliezť na ulicu aj za denného svetla. Napriek všetkým tým kecom čo som tu popísal, sme na tú nahrávku samozrejme hrdí, lebo sme sa na tom dosť nadreli a nikto pri tom neumrel. Vzájomné potľapkávanie po pleci a reči typu „chalani, super to je…“ plánujeme obstarať vo vlastnej réžii hneď ako zmizne ten blbý vírus a bude sa konečne čapovať všetok potrebný materiál. Takže borci a borky – vypočujte si to a budeme radi za každý, aj negatívny, názor, lebo aj to nás určitým spôsobom posunie vpred. Amen velebnosti, domluvil jsem.

Ak sa chcete dozvedieť viacej o kapele, prečítajte si rozhovor na tomto linku.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/inprobusSVK
https://bandzone.cz/inprobus

Linky na vydavateľa:
https://www.facebook.com/slovakmetalarmy
http://www.slovakmetalarmy.sk/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.