INFECTED WORDS: „Grindcore je čiara, kde si povieš, tu končia hranice hudby.“

Infected Words - Grind Or Die

Nespútaná grindová nálož po staroškolsky – INFECTED WORDS – za ktorou stojí Lepra a Miro Raučina, vypustila do sveta novinku „Grind Or Die“. Ide opäť o krátku, dravú a extrémnu dávku grindcoru a rovno som oslovil Lepru, nech nám ju predstaví.

INFECTED WORDS

INFECTED WORDS

Po roku vychádza pod projektom INFECTED WORDS nový album „Grind Or Die“. V čom sa líši oproti debutu?

Lepra: No v prvom rade je omnoho prepracovanejší. Zase sme celú hudbu niekam posunuli, pridali viac nápadov, viac zmesky z druhých štýlov. Vokál už je tiež až v troch polohách a v neposlednom rade Miro sa skvele pohral s aranžmá, čo zase len dodalo úplne inú dimenziu. Určite v tomto budeme aj viac experimentovať do budúcna.

V našom dávnejšom rozhovore si spomínal, že kapela vznikla z dôvodu nudy v karanténe. Stále sa doma nudíš, že tvoríš ďalšie nahrávky s touto kapelou? Alebo už je tento projekt niečo viac?

Lepra: Nudiť sa určite nenudíme. Tá prvá nahrávka vznikala tak, že až to bude somarina, tak to zahodíme. Netušili sme, ako to vypáli a čo vlastne z toho vznikne. Ale myslím si, kým Miro sedí za bicími, tak to nemôže zle vypáliť. Strašne sa nám tá prvá nahrávka páčila a tak bolo automatické, že budeme pokračovať a presne o rok sme zase nahrali niečo. Vyzerá to, že to bude už regulárny projekt a zvažujeme s tým aj vystupovať, ale to ešte fakt potrebuje čas.

„Grind Or Die“ – máš rád žánrovú radikálnosť ako môže vyplývať z názvu albumu?

Lepra: celý grind je radikalizmus, proti majoritnej muzike, či už metalu, alebo toho čo počuješ v rádiu. Grindcore je protest a hranica extremity v muzike. Grindcore je čiara, kde si povieš, tu končia hranice hudby.

Cover albumu je opäť veľmi zaujímavý – obrázok tanku, ktorý narazil do stromu. Vieš mi k tomu prezradiť viac?

Lepra: Zvažoval som viacej obalov, zase som chcel niečo od Medňanského, ale k názvu „Grind Or Die“ sa nič nehodilo. Ja zvyknem dlho hľadať obal na naše nahrávky, či už Abortion, alebo Infected Words. Vždy je v hre aj päť námetov. Ale tento s tým tankom mi udrel hneď do očí a tam si povieš, že toto je ono. Ten obrázok hovorí za tisíc slov. Vieš si ten obrázok vyložiť ako boj pokroku s prírodou, ale aj ako zlyhanie sily. Ale asi najviac sa hodí k bojuj do konca.

Infected Words - Grind Or Die

Infected Words – Grind Or Die

Album vyšiel na MC kazete, prečo si sa rozhodol pre toto médium?

Lepra: To je médium môjho detstva. Cez MC som spoznal všetkú tú muziku, čo ma oslovila a vypálila znak na srdci. Navyše kazety zažívajú renesanciu. Pravdaže je to skôr zberateľská raritka, veď všetkému dominuje streaming.

Nahrávku otvára a zatvára starodávna pieseň. Čo je to a kde si to vyhrabal?

Lepra: To sú swingové songy, ktoré používala Americká armáda na verbovanie vojakov a utužovanie presvedčenia, že to robia pre vlasť a podobné sračky, čo mali zvyšovať pocit nacionalizmu v mysliach obyvateľov. Klasické propaganda songy.

Podľa názvov súdim, že texty budú pestré a dosť kritické – napr. proti prehnaným biomatkám, opilcom, proti kresťanstvu, veľkým festivalom…toto všetko ťa serie?

Lepra: Je toho, neboj, viac, hahahahaha. Pravdaže ma to serie. Metalové festivaly už vyzerajú, ako keby si bol v hypermarkete. Preto ani nechodím na veľké festivaly. Jeden som absolvoval pred asi 8 rokmi, v Kodani, (Copenhell) a v polovici vystúpenia Slayer som odišiel domov. To je hovno. Prišli mi ako roboši na zmene a Arayove neustále pozeranie sa na hodinky, to ma dožralo načisto. Cavalerova nezapnutá gitara počas hrania a neustále „tlieskáme všetci“, ako Desmod na námestí. O čom je to všetko? Vieš a všetci to tolerujú, vadí im to, každému, ale chcú počuť ich obľúbený song. Kresťanstvo, to je už diagnóza sama o sebe. Veď tá banda kreténov si tú jednu knihu, na ktorej založili tento mega podvod, nevedia poriadne prečítať a ani si to vyložiť. Odborníci na fiktívnu postavu si vedia vybudovať kariéru na tom. V našom štáte áno. Opilci. To je tiež divné na charaktere tohto národa, že alkohol je veľakrát ospravedlnenie na všetky činy a za pár gramov trávy ideš na 12 rokov sedieť. Biomatky, to je tiež fenomén doby. Zase počúvame šarlatánov a šašov.

V kapele ste stále len dvaja s Mirom Raučinom. Nerozmýšľal si nad doplnením?

Lepra: Až by sme zbuchli dokopy niečo na koncert, tak určite ešte jednu basu. Dve basy čo roztrhajú repráky.

Čo je nové v ABORTION?

Lepra: Začíname už skúšať, nejaké koncerty už máme potvrdené, tak len čakáme, ako sa to vyvinie. Teraz nám vyšla vinylová verzia albumu „No Lives Matter“ a hádam sa už zase všetko rozbehne a zase zapadneme do starých koľají.

Link na kapelu: https://infectedwords.bandcamp.com/releases

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.