IN MEMORIAM: „Podstatné je podporiť domáce kapely!“

In Memoriam V.

Čo chvíľa sa v Seredi uskutoční festival IN MEMORIAM, konkrétne v dátume – od 29.6. do 1.7. 2018. Festival hlavne podporuje našu scénu a preto si svoje miesto zaslúži aj u nás. S organizátorkou Luckou sme prebrali ako to celé začalo, kde to chce dostať, ako si vyberá kapely a ako celé vlastne prebieha.

In Memoriam V.

In Memoriam V.

Ako vznikla myšlienka zrodu festivalu IN MEMORIAM?

01.07.2013 zomrel (pre mňa osobne najlepší) kamarát, ktorého Sereďania a okolie poznali pod prezývkou Maco. Blížilo sa výročie jeho úmrtia a ja som chcela spraviť na jeho pamiatku nejakú akciu. Najprv to mala byť opekačka pre kamarátov, kde by sme na neho zaspomínali, ale nakoniec kamarátka Nat prišla s myšlienkou spraviť koncert. Napadlo ma, že by sme to mohli využiť na dobrú vec a pomôcť rodine. Tak sme vyhlásili dobrovoľnú zbierku na pomník. Stretli sme sa s Tomášom (bubeníkom zo Žriebädla), ktorému sa nápad páčil, pomohol s kapelami a spolu sme to zorganizovali. Vďaka príspevkom kamarátov a ľudí, ktorí Maca poznali sa nám podarilo vyzbierať podstatnú čiastku a vybavila som postavenie pomníka. Tak vznikol prvý ročník tejto akcie.

Vyberáš tam prevažne slovenské kapely, je to cieľom?

Určite áno. Sme malý štát a možností zahrať si niekde mimo našej krajiny nie je až tak veľa. Pre mňa osobne je podstatné podporiť slovenské kapely, či už známejšie alebo menej známe. Na tomto festivale dávam kapelám možnosť, aby predviedli čo vedia a návštevníkom, aby spoznali niečo nové, prišli pozrieť svoje obľúbené kapely a tým podporili slovenskú scénu.

Čo vravíš na slovenskú scénu? Máme tu kvalitné kapely?

Osobne si myslím, že nato aká sme malá krajina tak je tu veľa kvalitných kapiel. Smutné je, že tieto kapely nemajú možnosť sa dostať do povedomia väčšieho množstva obyvateľov, pretože väčšina médií preferuje komerciu nad undergroundom. Takže, ak sa chcú kapely zviditeľniť, tak si musia buď zorganizovať koncerty samy, alebo sa snažiť zohnať čo najviac kontaktov, či už na iných kapelníkov alebo na podniky, kde sa koncerty robia, aby sa ich šance zvýšili. Veľakrát je to o peniazoch, pretože kto dá viac, ten je uprednostnený.

Podľa čoho si vyberáš kapely na festival? Záleží aj na žánri, či je ti to jedno?

Už v minulosti sme s Tomášom chceli, aby bolo zastúpených viacero hudobných štýlov. Nechceli sme aby si niekto zaškatuľkoval túto akciu ako čisto black metalovú a podobne. Je to spomienková akcia, kde sa majú stretnúť kamaráti, zaspomínať si a zabaviť sa. A keďže každý z nás preferuje iný štýl hudby, tak sme chceli, aby si tam každý nejakú tú kapelku našiel.

Chodia ti aj ponuky, ktoré musíš odmietať?

Žiaľ sú aj také. Sú to väčšinou ponuky, ktoré sú pre mňa finančne nesplniteľné. Je ťažké organizovať akciu bez sponzora, ktorý by prispel vyššou čiastkou. Tých pár eur, ktoré sa podarí zohnať na niektoré kapely jednoducho nestačí. Automaticky známejšia kapela má vyšší honorár. Tento rok mala prísť hrať jedna známejšia kapela, ale ich finančné podmienky boli také, že by ostatné kapely museli prísť hrať úplne zadarmo, čiže by som im nemohla prispieť ani na cestovné.

Čo je najťažšia vec pri organizovaní festivalu?

Tých vecí je viacero. Podstatná a veľmi náročná vec je zosúladiť organizovanie so súkromným životom. Organizovanie zaberie veľa času, takže to ochudobňuje súkromný život. Pri prvých dvoch ročníkoch, ktoré boli jednodňové sa to zvládalo, ale pri tých festivaloch je to skutočne ťažké. Potom sú tie klasické problémy ako: zohnať sponzorov, dať dokopy dobrý tím, ktorý je ochotný prísť pomáhať na akciu. Veľakrát je zložený z ľudí, ktorí vôbec takúto hudbu nepočúvajú, takže o to viac si vážim ich ochotu pomôcť. Samozrejme je podstatné zohnať zaujímavé kapely, o ktoré majú ľudia záujem. Tých vecí, ktoré je potrebné vybaviť je nekonečný zoznam. Človek, ktorý nikdy nič väčšie neorganizoval si ani nevie predstaviť čo všetko to obnáša.

Festival sa koná v rovnakých priestoroch ako Flesh Party, v čom je iný tvoj festival?

Je ťažké porovnávať Flesh-ku s Memoriálom, pretože každá tá akcia má inú podstatu. Flesh-ka je festival, na ktorý sa ľudia prídu zabaviť a vypočuť si kapely, ktoré na iných slovenských festivaloch nevystupujú. Tam je menší problém s výberom kapiel, pretože ľudia sú ochotní za ne zaplatiť. Memoriál je spomienkový festival. Pôvodne sme ho chceli s Tomášom zaviesť bez vstupného, ale rýchlo sme zistili, že bez toho to jednoducho nejde, pretože finančná situácia ani jedného z nás nám to nedovoľovala. Preto sme sa snažili, aby vstupné bolo čo najmenšie sa dá a možno aj to prilákalo ľudí sa prísť pozrieť na túto akciu.

Plánuješ na rovnakom mieste pokračovať aj budúce roky?

Momentálne neviem povedať či vôbec ďalší ročník tejto akcie bude. To záleží od viacerých faktorov a samozrejme aj od toho ako sa bude súkromný život vyvíjať. Bola by som rada keby mala táto akcia tradíciu…ale to ukáže čas. A odpoveď na tvoju otázku je ÁNO. Nepoznám vhodnejšie miesto na túto akciu.

Aké máš ambície s týmto festivalom? Chcela by si ho aj zväčšiť prípadne, kde je tvoj strop?

Bola by som rada keby sa Memoriál dostal do povedomia viac ľudí. Táto akcia sa každoročne vyvíja, prichádzajú sem ľudia z väčších diaľok, pretože sú zvedaví, čo je to za akciu. Samozrejme je potrebné stáť nohami na zemi a nedávať si zbytočne prehnane vysoké ciele. Neplánujem z toho spraviť festival o veľkosti Pohoda, alebo český Brutal Assault. Budem rada, ak naši návštevníci povedia, že sa im páčilo a že sa tešia na ďalší ročník. Vtedy má pre mňa význam to organizovať.

Aké novinky plánuješ na festivale oproti minulému roku?

Vzhľadom k tomu, že tento ročník sa začal plánovať o niekoľko mesiacov neskôr ako predchádzajúce ročníky, keďže Tomáš s organizovaním skončil a ja som nevedela či do toho ísť, tak nebol priestor na nejaké novinky. Ale nikdy nevieš…možno príde kúzelník.

Stíhaš si aj nejakú kapelu kuknúť počas festivalu?

Aby som bola úprimná, tak každý rok si poviem, že budem hlavne pozerať kapely, ale ani jeden ročník sa nestalo, že by nato bol čas. Som rada, keď sa mi z nich niekoľko vidieť podarí. Možno tento rok budem vidieť všetky.

Aká kapela ťa najviac oslovila na festivale?

Tých je viacero. Veľmi sa mi páčilo napríklad vystúpenie českej kapely Carpatia Castle, pretože to bolo niečo úplne iné oproti tomu na čo sme boli zvyknutí. Spravili perfektnú atmosféru a ich vizáž bola neskutočná. Takisto sa mi páčila kapela Armada z Mexica, pretože energia v tých 150-tich centimetroch, ktoré páni merali, bola neuhasínajúca. Takisto aj česká kapela The Entropies vedela so svojimi huslami a violončelom spraviť perfektnú atmosféru a bavili sa na nich aj ľudia, ktorí taký štýl hudby vôbec nepočúvajú. Zo slovenských kapiel zbožňujem kapelu Immorality. Síce nevydávajú stále nové CD, ale pri nich je jedno či sa práve zobudia alebo sú po týždňovej hýričke. Oni jednoducho zvládnu vystúpenie vždy bravúrne. Každá kapela má niečo do seba a prinesie niečo nové – iné. Je super sledovať tú rôznorodosť.

Ktorá ťa sklamala?

Za prvé štyri ročníky sa mi nestalo, že by nejaká kapela vyslovene sklamala. Sú tam kapely, ktoré nehrajú presne to čo preferujem. Ale táto akcia nie je o mne a o tom čo sa páči mne. Podstatné je, že sa ľudia zabávajú a páči sa im.

Ďakujem pekne za tvoj čas, máš nejaké slová na záver?

Ďakujem za možnosť priblížiť túto akciu ľuďom, ktorí ju nepoznajú. Hlukoskopu prajem veľa zaujímavých článkov, rozhovorov a veľa poslucháčov undergroundovej hudby.

FB event: https://www.facebook.com/events/253868438474026/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.