IMPERIUM opäť povstáva!

Imperium singel

Black metalový spolok IMPERIUM dáva o sebe vedieť prostredníctvom nového singlu „Keď smrť tiahne krajom“. Čas sa podozvedať ako to u nich celé začalo a čo nás všetko čaká.

Imperium singel

Imperium singel

Ako začínala kapela IMPERIUM?

Kapela Imperium vznikla v roku 2006 v silnej (to znamená 5-člennej) zostave: Namtar, Nox, Torden, Black Ghost a Togg. Roku 2008 sme svojpomocne nahrali demo „Preludium“. O 4 roky neskôr sme vydali debutový album „Tam, kde len vietor a hviezdy vedia cestu“ u Eastside Records. V tom období sme mali odohraných pár koncertov od Mojšu (Žiliny) po Košice. Následne sa zostava začala rozpadať – prvý odišiel Namtar, ktorému nevyhovoval prístup niektorých členov. Jeden čas figuroval v AEON WINDS a neskôr založil vlastnú kapelu KRAJINY HMLY. Bubeník zas skúsil šťastie v death metale – dnes už asi neexistujúci THE INFINITE WITHIN. Black Ghost sa vzdal hudobnej „kariéry“ úplne, a tak sme ostali dvaja: Nox prevzal po Namtarovi „bremeno“ hlavného skladateľa hudby a obsluhuje gitary a basu. Togg ostal pri vokáloch a po Namtarovi prevzal úlohu textára.

Kedy ste začali dávať dokopy nové veci?

Nový materiál začal vznikať v podstate hneď po tom dramatickom otrasení sa Imperia. Keďže sme chceli ostať verní ideálu DIY, nahrali sme tri piesne (ktoré sú súčasťou nového albumu) svojpomocne a miesto bubeníka sme použili automat. Výsledok mal formu limitovanej edície (50 kusov) digipackového CD-R EP „Znamenie vlka“, ktoré sme chceli použiť ako promo, pre potenciálnu spoluprácu s nejakým externým bubeníkom, prípadne aj s vydavateľom.

Ako prebiehala cesta k novému albumu?

EP trpelo neduhmi samovzdelávacej postprodukcie, no napriek tomu nás kontaktovalo pár bubeníkov a najlepší aj najzapálenejší bol Egypťan Tariq Zulficar. Ten sa pustil do nahrávania liniek pre album. Nox neskôr zakúpil nový aparát a rozhodol sa nahrať gitary odznova na novom zosilovači, pretože s odstupom času sme usúdili, že zvuk prvých nahrávok nestál za veľa. Tým sme sa presunuli už do súčasnosti, pretože snaha prekomponovať gitarové linky pri príležitosti znovunahrávania, v kombinácii s časovou vyťaženosťou v pracovnom a osobnom živote, viedla k predĺženiu celého procesu na roky. Takže pôvodná hudobná náplň albumu bola v rôznej miere pozmenená a prekomponovaná – v podstate skoro nedotknuté ostali len basa a texty.

Togg sa počas toho času venoval postprodukcii – samovzdelávaniu sa v tejto oblasti a priebežnému „hľadaniu zvuku“. Viacero aspektov nás viedlo k tomu, aby sme zverejnili jednu pieseň ako singel – z časti ako určitú satisfakciu dlhoročného úsilia, zároveň ako znamenie toho, že ešte stále fungujeme a pracujeme na albume. Spomínanou piesňou je „Keď smrť tiahne krajom“, ku ktorej vznikol aj jednoduchý „lyrics“ videoklip.

IMPERIUM erb

IMPERIUM erb

V akom stave je nový album?

Album je stále v procese nahrávania – no našťastie vo finálnej fáze, to znamená, že základná matrica pre mix a mastering je už hotová a je potrebné nahrať už iba vokály. V postprodukčnej fáze sme zvolili nemoderný spôsob panningu, kde stereo dialóg nie je medzi lead a rhytm gitarou, ale medzi rhytm a basou. Aj v masteringu sme mali zámer skúsiť nasledovať starý rockový prístup a nechať nástroje vyznieť čo najprirodzenejšie, v uspokojivom pomere kompresie a dynamického rozsahu. Predpokladáme, že veľa ľudí odradí takýto nedostatočne agresívny a úderný, teda nemoderný zvuk, no nechceli sme sa viezť na vlne „loudness war“ a všetko stlačiť do ohlušujúceho DR 5. DIY prístup uplatňujeme aj v otázke coveru a celkovej grafiky našich nahrávok, takže aj na novom albume bude všetká grafika v našej réžii. Koncept už je stanovený, čaká nás ešte finálna realizácia.

Budete hľadať aj vydavateľa?

Ako je vidno z predošlých statí, ešte máme pred sebou kus práce, takže sme zatiaľ žiadneho vydavateľa neoslovovali. Nechceme sľubovať niečo, čo ešte nie je hotové a ani nevieme povedať, kedy presne bude. No boli by sme radi, ak by sa nám podarilo osloviť slovenského (prípadne českého) vydavateľa a dať takto fyzickú formu našej doterajšej snahe.

Čím sa bude zaoberať lyrika?

Čo sa týka textového obsahu, album je koncepčný. Nejde však o nejaký konkrétny príbeh alebo historickú udalosť. V jemne archaizujúcom poetickom štýle používa black metalové cliché pojmy ako v našej subkultúre bežne zrozumiteľné komunikačné heslá, k vytvoreniu akejsi nadčasovej apokalyptickej kvázi legendy, ktorá prostredníctvom jednotlivých metaforických obrazov (piesní) sprostredkúva súbor názorov a postojov voči ľudstvu a spoločnosti ako takej (bez historických konotácií a lokalizácie).

Plánujete aj koncerty?

Keďže sme dvaja, tak už dlhšie nekoncertujeme – na Slovensku je núdza hlavne o spoľahlivých bubeníkov. Tí dobrí už hrajú v dvoch-troch kapelách. Ak by sa nám podarilo dať dokopy koncertnú zostavu, tak určite by sme pár koncertov odohrali, no v najbližšej dobe to nevyzerá reálne.

Link na kapelu: https://imperiumhorde.bandcamp.com/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.