HROBÁR: „Musí to dunieť a trhať uši!“

Hrobár

HROBÁR – to ti je ale poriadny metalový názov! Kto sa za tým skrýva a čo je to za metal? Na otázky odpovedal Kopáč Lukáš.

Hrobár

Hrobár

Kto tvorí kapelu?

Kapelu tvoríme momentálne traja. Basa a spev, gitara, bicie. Klasika. Basa má distortion, lebo tak nás to naučili silné trojky ako Motorhead, Sodom, Venom, Destruction atď. Ostatne je Hrobár bežná kapela crossover/thrashu, ktorý nechceme nechať klesnúť na úroveň pod 200 bpm. Nie sme nijakí hudobníci, o muziku sa delíme ja a basák a texty píšem poväčšine ja (bubeník).

Prezraď viac k histórii.

História je taká, že z trosiek kapely Pox Vobiscum povstal Hrobár. Ako nápad hlivel v našej mysli už nejaký piatok, ale nebolo času ho riešiť. Okolo leta 2015 sa to nejako pohlo a nahrali sa prvé škreky.

Prečo názov Hrobár?

To bude taká malá lifestory, tak pardon za sentimentálne žvásty mimo tému. Môj tata vlastnil pohrebné služby v Banskej Štiavnici, tak som to mal od malička také iné. Namiesto formúl bola čierna Škoda 1203 a v nej nebožtík s ktorým sme šli do márnice a ja som bol mimo z chladničiek a dreveného stolca, na ktorom sa prezliekalo a líčilo, ak bolo treba. O rakvy bol boj, vždy sme sa dohadovali, kto by akú chcel. Kríže, kvety, pohreby. Avšak, aby sme sa vyhli nedorozumeniu, hrobár nie je pohrebník. Hrobár len kope a pľuje, kľaje, lebo zem je kamenistá a bolia ho kríže, keď sa musí zhrbiť po stehenné kosti a zlaté zuby. Taká tematika, ktorá je vhodná do metalu podľa mňa. Historky nosičov, kopáčov, ohliadačov sú veľmi pestré, ak má človek správny nadhľad. Téma, podobne ako klientela je v podstate nevyčerpateľná.

Čo hráte?

Je to primitívna vec, nepíšeme nič extra originálne. Ide len o to aby to dunelo, trhalo uši a kde-tu bola nejaká melódia, pri ktorej má človek čas napiť sa piva/džúsiku a chytiť pohľadnú kočku/fešáka za prdel (nerobíme rozdiely v preferenciách aj keď všetci traja osobne máme radšej tie ženské) a dostať buď facku, alebo po koncerte friend request na FB. Sóla sú všetky podľa jednej stupnice, ktorú sa v roku 2007 naučil gitarista a nechcelo sa mu viac. Neviem presne ako sa volá, ale nájdete ju na Kill ‚Em All od Metallicy. Keďže nikto z nás nie je hudobník tak posúdenie hudby nechám na odborníkov.

O čom sú texty?

Texty sú väčšinou príbehy, ktoré začínajú: “Počuj, spravme song o tom, ako dostal hrobár veľkú mŕtvolu a musel jej odkrojiť nohy, aby sa zmestila do rakvy.” Hrobár je recesia, ktorá je pre ľudí buď trapas alebo ppči. My, skromní kopáči sme radi, že sa to ľuďom páči a snažíme sa trénovať a koncertovať, hlavne nech sa ľudia bavia. Beztak máme setlist so všetkými 20-timi pesničkami tak na 30 minút. Bohužiaľ nie sme taká tá hardkór vybíjaná partia s textami o napalme, radiácii, skaze a vojnách. Nie sme ani temné temnoty, ktoré kvília o epickosti večerného chladu a nihilizme bytia so svietnikom v lese. Nie sme ani muzikanti so skrytými odkazmi na UG kapely na tričkách, ktorí sa chcú podeliť so svojími blogovými príspevkami o hlade a hĺbavých sociálnych tematikách, environmentálných problémoch a väzenia duše jedinca v okovách spoločnosti. Aby nás svet náhodou nechcel znenávidieť, všetci v kapele máme radi aj také kapely, ľudí a texty, ale ja osobne radšej píšem o čomsi úsmevnom, inak povedané primitívnom a blbom. Lebo hrobár nemá čas riešiť vážne veci, keď je jednou nohou v hrobe a v zemine je veľa koreňov od stromov a kriakov. A aby samozrejme nepípali kontrolky, extrémizmus nenávidíme a odsudzujeme navždy. Navždy.

Ako to u vás momentálne vyzerá a čo plánujete?

Momentálne skúšame ako draci, lebo sme skompletizovali zostavu a pribrali nového majstra gitaristu. Snažíme sa získať nejaké koncertné termíny a ak pánboh dá a hrobári našporia tak aj nejaké oficiálne demo alebo album by sme chceli. Baví nás hrať, čiže hráme kdekoľvek, kde ctené obecenstvo strpí hluk. Uvidíme kam to dokopeme. Zatiaľ sa záujemci môžu pozrieť na náš bandzone alebo facebook profil. Pesničky si posťahujte a bavte sa. Aj nejaké tričká a blbôstky máme, ale robí nám ich 4. člen ručne, takže čakacia doba je dlhá.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
http://bandzone.cz/hrobar
https://www.facebook.com/thetruehrobar

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.