HEGRID: „Old school black metal ide zo mňa prirodzene.“

HEGRID - Odium

Spomínate si na HEGRIDa, ktorý naspieval druhý album „Pillory“ od BRUTE a taktiež drvil čierny kov v kapele SWORDOKULT? Je späť aj so svojím vlastným projektom! Nebude to prekvapivá správa, ale usídlil sa v old school black metale a svoje prvé EP nazval „Odium“. Ako u mňa býva zvykom, hneď som s ním hodil reč.

HEGRID

HEGRID

Svoj projekt si pomenoval podľa svoje prezývky – HEGRID. Pomenovali ťa podľa postavy zo série Harry Potter?

Áno, je to tak. Podľa Hegrida z Harry Potter. Všetko to vzniklo veľmi dávno a mala to byť ako urážka, lebo som bol vlasatý s riadnou postavou, no ale mne sa to začalo páčiť a znie to drsne (smiech). Dík bráško za takú prezývku.

Od čias pôsobenia v BRUTE a v SWORDOKULT ubehlo pár rokov, kde si sa skrýval?

Je to už pár rokov, som v Čechách, prišiel som tu samozrejme za prácou. Kedže nie som veľmi internetový, tak som nebol v kontakte ani s BRUTE ani so SWORDOKULTom, len keď som prišiel na dovolenku, tak som navštívil párkrát Blekosha. Chalani z kapiel a koncertovanie mi strašne chýba a mám ich stále v srdci, aj keď nie sme v kontakte.

Kedy prišiel moment, že si si povedal – chcem sa vrátiť späť na scénu?

Behalo mi to v hlave už strašne dlho. Chcel som spraviť niečo svoje. Som srdcom blekáč, takže som chcel spraviť svoj black metal. Stalo sa. Motivovala ma stretávka so Zeusom (IRIA, MERGED IN ABYSS, atď.) v Košiciach, keď som bol navštíviť kamarátku Beatku. Tam som sa aj so Zeusom zoznámil. Videl som, že je tak zažratý do black metalu ako ja. Keď začala tá karanténa, tak som sa aj do toho pustil. Ozval som sa Lukašovi (Zeusovi), že potrebujem pomoc s bicímí.

Logo tvojho projektu má zvláštny feeling, kto ho robil a čo ukrýva?

Logo som robil ja s malinkými úpravami, ktoré spravil Zeus. Taktiež aj obal na EP som si namaľoval a malinko som si to upravil do takého štylu. Hmmmm a čo skrýva? Veľké temno, kamaráde (smiech).

Na pomoc si si zavolal Zeusa za bicie (IRIA, SORDID MALICE, MERGED IN ABYSS), prečo padla voľba práve na neho?

Veľmi ma prekvapil, čo spravil na tomto EP. Je veľký multiinštrumentalista. Spravil bicie a veci okolo. Zároveň viem, že je aj výborný gitarista a vocalista. Veľmi mu ďakujem za všetko, čo spravil!

Dalo by sa povedať, že hráš 90-tkový black metal. Prečo práve táto podoba čierneho kovu?

Už dlho počúvam black metal a hlavne hlavne tie kapely, ktoré to rozbehli. Inšpiroval som sa mojimi srdcovkami GORGOROTH a MAYHEM. Nechcem ich kopírovať, ale old school ide zo mňa prirodzene.

Momentálne čerstvé EP si nazval „Odium“, čiže odpor alebo opovrhnutie. Prečo si takto pomenoval svoje dielo?

Je to skôr odpor. Nie som satanista ani nič podobné, ale od začiatku, ako som začal počuvať black metal, tak ma fascinovali témy v textoch a samotný image. Áno, je to Antichrist EP s temnými textami!

Na coveri albumu vidím akúsi spútanú príšeru a horiaci kostol. Trafil som? Aká je myšlienka tohto diela? Kto je jeho autorom?

Autorom coveru som ja. Veľa ľudí vie, že sa venujem maľovaniu a aj som vyštudoval grafiku.Takže všetko si robím sám, čo sa týka grafiky, logá a pod. Trafil si dobre. Je tam horiaci kostol a tá príšera to je skôr nejaký človek, ktorý trpí. Cover EP, si myslím, dobre vystihuje text piesne „V temnote nenávisť narastá“.

HEGRID - Odium

HEGRID – Odium

O čom pojednáva lyrická stránka albumu?

V black metale by podľa mňa malí byť temné, pekelné a niekedy antikresťanské texty. A o tom spievam. Ale to neznamená, že som aj taký človek.

Kde si bol nahrávať a kto sa ti postaral o zvuk?

Gitary som nahrával doma. Spev som robil u kamaráta, ktorý ma nato veľmi dobre vybavenie a o finálny zvuk (mastering) a bicie sa postaral Zeus. Ako som spomenul Zeus spravil strašne veľa na tomto projekte a veľmi si to vážim.

Posledná pieseň „Spev netopierov“ začína a končí s úryvkom z nejakého filmu. O aký film ide?

Je to zo starého filmu Dracula. Veľmi mi sedí tento úryvok k piesni „Spev netopierov“.

Album vyšiel zatiaľ digitálne, môžeme čakať, že príde na rad aj fyzická podoba albumu?

Začal som s týmto EP. Na začiatok to stačí, aby sa ľudia oboznámili s hudbou, ktorú chcem robiť.

Môžeme očakávať, že časom prídeš aj s plnohodnotným albumom?

Určite, s black metalom neskončím, nápady stále sú, takže sa može stať, že čoskoro by som začal skladať nové veci.

Nebehá ti hlavou myšlienka, žeby si projekt dostal do podoby regulárnej kapely?

Takáto myšlienka mi behá hlavou od kedy sme so Zeusom spravili takéto démonické EP (smiech). A určite s ním, lebo vidím, že máme rovnaký štýl radi. Takže sa može stať, že sa vrátim do rodného mesta.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/hegridbm
https://hegridofficial.bandcamp.com/releases

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.