GRINDING JESUS BROTHERS: „Poriadny grind zo Slovenska!“


Grinding Jesus Brothers

Grinding Jesus Brothers

Na ďalekom východe začína vytŕčať grindové rožky spolok GRINDING JESUS BROTHERS. Nedávno vypustili EP “Reign Of Evil“, ktoré zastrašilo české vydavateľstvo Bizarre Leprous Production. Ako sa dostali k tejto spolupráci, čo ich berie na grinde a ako vidia našu scénu? Všetko si postupne rozoberieme v ich celkovo debutovom rozhovore.

Cawte, GRINDING JESUS BROTHERS, veľa informácii som k vám nenašiel, mohli by ste popísať vašu históriu, od vzniku až do dnešného dňa?

Nazdar všetci! Vznik kapely sa datujeme k roku 2009, v zostave ja – Vlado, brat Marek – bicie a Oči – basa z kapely KILLERFACE, v ktorej sme spolu hrali. Začalo to death/grindom a postupne sa to formovalo do tejto podoby. Asi v roku 2012 Očiho nahradil Jozef a takto fungujeme dodnes. Máme odohratých zopár desiatok fajnových koncertov, prevažne tu na východe napr. s GORE AND CARNAGE z Mexika, FREDAG DEN 13:E zo Švedska, EPITOME z Poľska, HEAVING EARTH z Čiech, s našimi ABORTION, MIZAR, BRUTE, THORWALD, KILLCHAIN…

GRINDING JESUS BROTHERS – veľmi zaujímavé meno pre grind kapelu, ako ste k nemu dospeli?

S názvom je to tak, že GRINDING nám sedel k štýlu, aký sa snažíme hrať, BROTHERS je tam kvôli tomu, že kapelku som založil ja s bratom a JESUS je tam kvôli obrazu, ktorý nám visí v skúšobni nad bicími, keďže skúšame v dome starých rodičov. Tak sme si povedali, prečo ho tam nedať.

Grinding Jesus Brothers - Jozef

Grinding Jesus Brothers – Jozef

Ako by ste zhodnotili našu východoslovenskú scénu? Upadá to tu, či vidíš v nej potenciál?

Podľa nás je naša scéna zaujímavá a pestrá, je tu kopec kvalitných kapiel ako THORWALD, KILLCHAIN, BRUTE, HUMAN HUMUS, PERVERSITY…. Mohol by som menovať kopec ďalších, ktorých to po rokoch neomrzelo a držia náš underground pokope a nahrávajú kvalitne albumy s dobrým zvukom aj tu na ďalekom východe. Všetkých týmto zdravím.

Hráte grindcore, skôr klasickejšieho rázu. Prečo práve takáto cesta? Čo vás berie na tomto žánri?

Prečo grindcore? Lebo sa ho nedá nemať rád! Je to práve taká zmes štýlov, ktoré sú nášmu srdcu najbližšie a môžete si v ňom namiešať koktail podľa vlastnej chuti. Asi tá voľnosť nás na tom berie.

Vydali ste teraz EP – „Reign Of Evil“ – čo sa skrýva za touto metaforou?

Za touto metaforou sa skrýva „nadvláda zla“ čiže obraz našej doby. Spraviť sa s tým nedá nič, môžeme o tom aspoň hovoriť.

Grinding Jesus Brothers - Marek

Grinding Jesus Brothers – Marek

EP vám vydali Bizarre Leprous Production, ako ste sa dostali k takejto spolupráci? Ste s nimi spokojní? Plánujete pokračovať v spolupráci aj v budúcnosti?

K spolupráci s Bizarre Leprous Production sme prišli tak, že náš kamoš Bezo, ktorého týmto pozdravujeme, spomenul Romanovi z Bizarre, že máme nahratých zopár veci a hľadáme vydavateľa. Odkázal nám, že mu to máme poslať, že sa na to pozrie. Poslali sme a odpoveď znela: „konečne pořádnej grind ze Slovenska“. Spolupráca bola hladká, bezproblémová a rýchla. Presne taká, aká by mala byť. O ďalšej nahrávke teraz neuvažujeme, chceme sa venovať tejto a dostať ju, čo najviac do povedomia. Čakáme na Mareka, kým sa vráti z Nemecka a chceme si konečne zahrať nejaké tie koncerty. V budúcnosti o tejto spolupráci budeme určite uvažovať.

Vaše gitary majú až taký crustový zvuk, bolo cieľom dosiahnuť niečo také? Kde ste boli nahrávať a ako ste spokojní?

Nahrávali sme vo Vranove v štúdiu Tretradrot u chalanov zo SYSTEMIC DAMAGE. So zvukom sme spokojní, lebo sa nám podarilo zachytiť to, čo sme chceli. Niektorí ľudia riešia to, že vokál je potichu. Chceli sme, aby bol vokál, ako ďalší rovnocenný hudobný nastroj. Neznášam nahrávky, kde dominuje spev a prehlušuje celú hudbu. Bol to zároveň pohodový víkend s fajn ľuďmi, plný rumu.

Texty máte niektoré v slovenskom jazyku, iné v anglickom. Prečo práve táto rozpoltenosť? Čo vám ju hudobne bližšie, slovenský či anglický jazyk? Ktorému sa budete venovať v budúcnosti?

Grinding Jesus Brothers - Vlado

Grinding Jesus Brothers – Vlado

Texty sú rozpoltené z jednoduchého dôvodu – bol to pokus. Pokus, kde sa budeme cítiť lepšie. Napísal nám ich kamoš Bubo (nazdar), keďže my sme textovo nespôsobilí. Prišiel som na to, že hudobne mi je bližší anglický jazyk, lepšie sa frázuje a neriešite či vám niekto rozumie.

EP zdobí dosť priamy a jasný cover, kto je jeho autorom? Mali ste jasnú predstavu od začiatku, ako bude vyzerať, či všetko je výplodom mysle autora?

Robil ho Martin Koniar podľa nasej predstavy. Presne sme vedeli, čo tam chceme, aby to vystihlo aj obsah na CD.

V titulnej piesni „Reign of Evil“ započujeme aj vokálne vybočenie až do „upískaných“ pasáží, skôr typické pre brutal death metal, alebo rôzne goregrindy. Kto sa o to postaral? Aká je myšlienka tohto ozvláštnenia?

O prasačiny v piesni „Reign of Evil“ sa postaral náš spevák Vlado, ktorý je odchovaný práve na týchto brutal death metaloch a goregrindoch. Táto pesnička si to proste pýtala, keďže nie je čisto grindová, chceli sme ju takzvane „zbrutálniť“.

 

Keď je vonku EP, vždy prichádza otázka – kedy sa dočkáme plnohodnotného albumu?

To netušíme ani my, už vyššie som spomínal, že teraz čakáme na bubeníka Mareka a chceme sa trochu povenovať tejto nahrávke a zahrať si zopár koncertov. Keď príde ten správny čas, určíte plnohodnotný album bude.

Vždy ma zaujímalo, čo si klasické grindové kapely myslia o rôznych prasacích goregrindov alebo cybergrindov. Aký máte názor na toto odvetvie? Nepríde Vám to, ako hanobenie myšlienok grindu?

Proti gustu žiaden dišputát. Tam im nejde o žiadne myšlienky grindu, tam ide hlavne o zábavu. Nech si každý robí, čo chce a čo ho napĺňa.

Ďakujem pekne za váš čas, nech vám grindové struny vibrujú! Chcete niečo dodať na záver?

My ďakujeme za podporu a za rozhovor. Dúfame, že sa vám „Reign of Evil“ vryje pod kožu. Grindu zdar!

Odkazy na kapelu:
https://www.facebook.com/GrindingJesusBrothers/
http://bandzone.cz/grindingjesusbrothers

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.