GLOOM: „Nič viac, nič menej. Len osobná výpoveď.“

Gloom

Prešovčania, ktorí obľubujú gothickejšiu a pesničkovejšiu podobu rockovej a metalovej hudby sa opäť hlásia o slovo. Do sveta vypustili čerstvú skladbu s názvom „Everything Ends“, ktorá predstavuje chystaný album „Awaken“. Nadišiel čas sa o ňom porozprávať.

Gloom

Gloom

Album ste nazvali – „Awaken“, čiže prebudiť sa, čo sa má prebudiť?

Nazdar, slovíčko awaken sa dá tiež voľne preložiť ako „precitnúť“. Prebudenie alebo precitnutie u nás zohrávalo v poslednom období veľkú úlohu. Osobné životy každého z nás sa v poslednom období dynamicky menili a nie vždy to bolo príjemné a ľahké. Tento album je akýmsi obrazom tohto obdobia, sú v ňom všetky emócie, ktoré sme v tomto období prežívali. Potrebovali sme ich dostať von, precitli sme, a to nás istým spôsobom prebudilo k ďalšiemu životu. Nič viac, nič menej. Len osobná výpoveď.

V čom bude nový album po hudobnej stránke iný oproti predchodcovi?

Je ťažké to hodnotiť, predsa len nemám od toho až taký odstup, pretože som sa podieľal na jeho tvorení a považujem ho za svoje „dieťa“ rovnako ako „Catharsis“. No už keď ich mám porovnať, tak „Awaken“ mi príde viac rôznorodý, je tam oveľa viac hudobných kontrastov, a z osobnej perspektívy som do neho dal oveľa viac emócií ako na albume „Catharsis“.

Kde ste boli nahrávať a kto sa Vám staral o zvuk?

Nahrávali sme v štúdiu Martina Migaša v Prešove. Z predchádzajúcej spolupráce sme boli nadmieru spokojní a to sa nám maximálne potvrdilo aj teraz. Martin nám robil celkový zvuk, od nahrávania, cez mixáž až po mastering. Je to neskutočný profík a mňa osobne vo vnímaní muziky veľmi inšpiroval.

Mali ste konkrétnu predstavu o zvuku? Podarilo sa ju naplniť?

Áno, mali. My sme stále vychádzali zo škandinávskeho zvuku, ktorý považujeme za hutný, pričom každý nástroj v ňom dostane svoj priestor a je zrozumiteľný. Myslím si, že sa nám to podarilo za čo sme neskutočne radi.

O čom vravia jednotlivé texty piesní?

Texty piesní, ako to už u nás býva zvykom sú o temnejších stránkach ľudského života, jeho vnútorných pocitoch a nenaplnenej láske. Mnohokrát sú v nich abstraktne vyjadrené symboly, ale vyjadrujú aj konkrétne pocity, ktoré človek prežíva.

Album bude obsahovať 9 skladieb z toho jednu coverziu od kapely SENTENCED. Celková dĺžka bude cca 44 minút. Názvy skladieb:

1. Feel The Pain
2. Everything Ends
3. Bleed In My Arms (cover)
4. Fragments Of Life
5. Broken
6. Hollow
7. Lovecry
8. Epilogue
9. Noose


V akom formáte vyjde album a kto ho vydá?

Čo sa týka fyzického formátu, album „Awaken“ vyjde či už na klasických cd nosičoch, alebo aj vo formáte digipack. Samozrejme album chceme distribuovať aj v digitálnej forme, kde ho poskytneme používateľom Spofity, YouTube a rôznych iných streamovaních služieb. Na jeho vydaní sme sa dohodli s labelom Slovak Metal Army. Vydaný bude 8. 4. 2020.

Budete mať aj krst?

Samozrejme, chceme ho aj pokrstiť. Krst je naplánovaný o niečo skôr ako oficiálne vydanie, ale na ňom už budú dostupné fyzické nosiče spolu s ostatným merchom. Prebehne v prešovskom klube Stromoradie 28. 3. 2020. Tešíme sa na všetkých, ktorí s nami chcú prežiť tento pre nás špeciálny večer.

FB event: https://www.facebook.com/events/508788113356929/

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/gloomslovakia/
http://www.gloom.sk/sk/novinky/

Linky na vydavateľstvo:
www.slovakmetalarmy.sk
www.facebok.com/slovakmetalarmy/
www.immortalsouls.sk
https://www.facebook.com/ImmortalSoulsProductions/
https://slovakmetalarmy.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.