FUNUS: Na svet sa vynoril práchnivý death metal!

FUNUS - Demo 2020

Dnes sa mi do uší dostalo debutové demo novej slovenskej kapely FUNUS. Death metal ako z hnilobnej a krvavej učebnice! Aj keď ide o demo, tak tam cítim závan vražedného potenciálu. Musel som okamžite kontaktovať speváka – Roxora, aby nám kapelu priblížil.

FUNUS

FUNUSVynorili ste sa na svet ako zombie z práchnivého hrobu. Povedz nám ako ste sa dali dokopy a kto sa skrýva za kapelou FUNUS?

Minulý rok na jar som sa pridal ku kapele, kde hrával môj starý komplic Šuhaj. Prebehli u nich nejaké personálne zmeny – nemali speváka. Práve so Šuhajom sme kedysi založili našu prvú reálnu kapelu „Undertaker“ z ktorej sa neskôr vyvinula kapela „Cryos“. Takže, keď pri pive padlo slovo, že sa nevedia nejako odpichnúť a chceli by, či neskúsim, tak som kývol. Zostava sa preorganizovala, Magnus prešiel z basy naspäť gitaru, pribrali sme Peťu na basu a začali pilovať songy na demo.

Keď som zbadal váš názov, hneď ma napadla fráza – „je po funuse“. Má to s tým niečo spoločné?

Nie. Funus je starý význam slova pre pohreb, a keďže to tak nejako k tej našej metalovej komunite patrí, že hľadáš trefný temný názov, ideálne taký, ktorý ešte nikto nemá, zvolili sme práve Funus. Viem, že existujú kapely tohto mena, ale s tým už moc nenarobíš, aspoň nie sú zo Slovenska a hrajú odlišný štýl.

Vaše logo vyzerá riadne archaicky – tvorilo sa „old schoolovo“ ručne? Či hneď od začiatku sa tvorilo v digitálnom priestore?

Autorom našeho loga ako aj grafiky obalu dema je bubeník Šuhaj. Je nesmierne nadaný v tomto smere a všetko kreslí poctivo ručne. Vytvoril už viacero grafík pre nahrávky alebo aj logá rôznych kapiel, napr. kamošom “Radiation” alebo logo mojej druhej kapely “Cynthoryn”.

Hráte až práchnivý „old school“ death metal. Prečo práve tento štýl?

V kapele každý člen počúva rôzne štýly, ale samozrejme sa v tom death metale viac menej zhodneme všetci. Old school nálepka nie je to, o čo sme sa snažili, ale proste to tak jednoducho vyšlo. Veď ja si sakra pamätám, že to čo sa dnes označuje za “starú školu” boli novinky, keď som chodil do školy, haha. Ten práchnivý zvuk, ktorý spomínaš, vyšiel počas nahrávania prekvapivo na povrch. Priznám sa úprimne, pred samotným nahrávaním som netušil ako to celé vypáli. Predstava bola, ale všetci vieme ako strašne sa vedia predstavy líšiť od reality.

FUNUS - Demo 2020

FUNUS – Demo 2020

Na svet ste vypustili prvé demo. V akom formáte vyšlo a pod kým?

Demo je zatial voľne k dispozícii v digitálnej forme na portáloch bandcamp alebo youtube. Na fyzickom nosiči makáme, v pláne je určite MC kazeta, ktorá vyjde ešte tento rok v limitovanom počte 100 kusov. Čo bude ďalej, sa uvidí. Nebránime sa ani splitku s nejakou inou kapelou, predsa len material má 15 minút a na CD alebo vinyl sa samostatne až tak nehodí. Ak sa nájde vydavateľ ochotný demo vydať aj inak, my to len uvítame.

Zvukovo demo nemá „demový zvuk“, ale znie surovo, ostro a rezavo, proste kvalitne. Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnúť?

Celé si to vzal na svoje bedrá náš gitarista Magnus. Je nadaný v tomto smere a nahrávanie ho baví. Nakúpil a zapožičal si vybavenie na to určené. Nahrávali sme u nás v skúšobni, mixovalo sa u neho doma v obývačke, haha. Mastering sme posunuli externe do rúk Mira Speváka. Ako som spomínal vyššie, predstava o zvuku určite nejaká bola a postupne sa z toho vykľulo to čo máte možnosť počuť na nahrávke.

Piesne máte v slovenskom jazyku, pre tento žáner celkom netypické. Prečo ste ostali v rodnom jazyku a nenechali ste sa zlákať angličtinou?

Poviem to jednoducho, v tom mori kapiel, čo spievajú v angličtine, by sme pravdepodobne zapadli. Nie sme naivní, že by si nás zajtra vyhliadol napr. Nuclear Blast, alebo že vyhráme Grammy. Nie že by sme nechceli, ale to sa už dnes nestáva tak ľahko, haha. Takto si k nám možno nájde cestu nejaký domáci fanúšik, ktorý ocení fakt, že kapele rozumie. Texty skladám vždy až na hotovú skladbu a nechám sa intuitívne inšpirovať riffom alebo melódiou a v materčine sa mi skladá dobre. V angličtine by som sa nedokázal tak odviazať a užiť si to. Takisto mám rád keď nejaká kapela použije svoju materčinu, miesto obligátnej angličtiny. Je to osvieženie, zo skúsenosti viem, že u metal fans, nie je jazyk prekážkou. Keď ťa kapela baví je jedno či je to napr. po čínsky.

Keď sme pri textoch. O čom vraví vaša lyrika?

Ako napovedajú názvy je to rôzne. “Bratovrah” je napr. song o chlapíkovi, ktorý v amoku zamorduje svojho brata a následne si uvedomí čo spáchal. V skladbe “Ohňom a mečom” som vyjadril znechutenie nad náboženskými fanatikmi, ktorí majú takzvanú vieru v boha ako zásterku na svoje podlé činy. “Príchod zla” je zase klasický hororový scenár, o starej kliatbe z útrob pyramídy atď. Všetky texty sú k dispozícii na bandcampe. Nie je to žiadna ružová knižnica, ale tak asi každý chápe, že death metal si pýta niečo iné, haha.

Obal zdobí parádny obrázok – smrť, ktorá na seba pozerá v zrkadle. Priblížil som sa aspoň kúsok k pochopeniu coveru? Kto je jeho autorom?

Ako som spomínal vyššie, autorom je náš bubeník Šuhaj. K názvu Funus patrí poriadna záhrobná tematika. A zubatá ktorá sa nad hrobom pozerá na svoju zubatú s kosou je pekne znepokojujúca, no nie?

Teraz je síce naprd situácia, ale rozmýšlali ste, žeby ste do budúcna vyšli aj na pódia?

Určite nad tým rozmýšľame, a keď bude na to priestor a čas, a obmedzenia to dovolia, radi si niekde zahráme. Čas ukáže, zatiaľ budeme makať na nových veciach, veď čo už iné sa dá aj robiť. Vďaka za priestor a zdravím fanúšikov Hlukoskopu. Stay Metal!

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Link na kapelu:
https://funus.bandcamp.com/album/demo-2020

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.