FOUL LIGHT: „Keď sú veci zaobalené do tajomstva – javia sa charizmatickejšie.“

FOUL LIGHT

Black metalové podzemie privítalo nové meno – FOUL LIGHT. Projekt jedného človeka s black metalom surovým, ničivým a nekompromisným. V týchto dňoch vypustil do sveta prvé demo „Blood Of Venomous Curses a ja som sa pokúsil odhaliť, čo sa skrýva pod touto temnotou.

FOUL LIGHT

FOUL LIGHT

Ako to celé začalo s projektom FOUL LIGHT?

Je to projekt, ktorý som vždycky chcel nejakým spôsobom zrealizovať. Je to pre mňa niečo, kde môžem byť skutočne úprimný, kde sa nemusím nikomu prispôsobovať. Limitáciou a stavaním hraníc v kreatívnom procese by som si iba uberal, a preto som všetkému nechal voľný priebeh a počúval podnety, ktoré išli z vnútra.

FOUL LIGHT – môže byť odporné/mizerné alebo skazené svetlo. Aká je interpretácia názvu?

Nemyslím si, že by som to mal vysvetľovať. Je to niečo nad čím by mal poslucháč uvažovať a neuspokojiť sa s mojou odpoveďou. Chápem, že niekto chce vedieť moju interpretáciu, ale mám pocit, že by som iba uškodil vlastnému projektu. Verím, že každý dokáže prísť s vlastným záverom, a ak nie a ostane názov nepochopený, tak aj to vnímam ako pozitívne. Keď sú veci zaobalené do tajomstva – javia sa charizmatickejšie.

Jedná sa o kapelu, či všetko je dielom jedného človeka?

Všetko robím sám, od hudby po artwork. Chcem aby to tak zostalo.

Demo nesie názov „Blood Of Venomous Curses“ – Krv jedovatých kliatb. Dobre som preložil názov albumu?

Je to niečo, čo má ostať hniť na dne mozgu a nikdy sa z tade nedostať. Je to časť teba, ktorá v tebe žije aj keď to nechceš, aj keď tam nepatrí. Je to jed, o ktorom sa presvedčíš, že je pre teba biogénny. Je to ochota obetovať aj samého seba len preto, aby si si mohol viacej ublížiť, aj keď si myslíš, že si pomáhaš. Nie je to žiadna metafora na opojné látky alebo niečo také, je to skôr psychická vec. To je najviac, čo o tom môžem povedať.

Názvy skladieb sú označené rímskymi číslicami od I až po IV. Ide teda o koncepčné dielo? O čom vraví lyrika albumu?

Nechcel som skladby nazývať nijak, ale bola by blbosť ich všetky pomenovať „untitled“. Sú to skladby, v ktorých nejde ani tak o texty než o tú hudbu, pre každého to môže znamenať niečo iné a preto to nechcem limitovať svojim názvom. Textovo sú to veci, ktoré skrátka idú z vnútra. Sú to ašpirácie k vyšším cieľom, ktoré sú nesplniteľné a následná frustrácia z danej skutočnosti. Je to pocit, ktorý môže byť miestami až priostrý, a tento pocit intuitívne vkladám aj do hudby. Je to len pomenovanie podnetov, ktoré dostávam z vnútra a nachádzanie pre ne spoločného menovateľa, čo v tomto prípade je FOUL LIGHT.

FOUL LIGHT

FOUL LIGHT

Zvuk je riadne práchnivý ako z plesnivých pivníc pod vypáleným kostolom. Ako sa dá dosiahnuť takýto zvuk? Je na to špeciálny efekt alebo sa to nahráva na „burzum“ spôsob, čiže na najlacnejšie nástroje na magneťák?

Chcel som zvuk, ktorý je sám o sebe zaujímavý. Prišlo mi vhodné, aby pre takúto hudbu bol čo najsurovejší, rovnako ako hudba. Všetko išlo plynulo. Nahrávanie prebiehalo najprimitívnejším spôsobom, akým je len možné nahrávať.

Občas mám pocit, že pri skladbách počujem až ambient/elektroniku. Všetky melodické a harmonické linky sú tvorené gitarami? Koľko vrstiev je použitých? Napr. uprostred skladby „II“ mám pocit, že počúvam tri vrstvy zároveň.

V priebehu nahrávania som sa nechcel nijak obmedzovať. Na konci druhej skladby sú tri gitary, občas sa na nahrávke objaví chór alebo organ, ale sú pochované v hluku z gitár. Kto sa pozorne započúva tak to tam nájde. Nebaví ma hudba, pri ktorej potrebujem iba jedno počutie na to, aby som objavil všetko, čo ponúka. Nepoužíval som, ale žiadne noise steny, pretože zvuk ako taký je dosť hlučný. Všetko je tvorené gitarami.

Demo vyšlo vo formáte čiernej kazety. Prečo takýto formát? V čom je jeho výhoda oproti CD?

Kazety majú tiež svoju atmosféru, ktorá si myslím, že je vhodnejšia pre demo než CD. Navyše kazety mám omnoho radšej než CD.

Nahrávka vyšla pod španielskym vydavateľstvom Esfinge Records. Čo si myslím, že je celkom úspech. Ako sa ti to podarilo? Chcel si to vydať výlučne v zahraničnom vydavateľstve?

Vydavateľstvo sa mi ozvalo ešte v ten večer kedy som vydal prvú pesničku na Bandcamp. Esfinge De La Calavera bolo veľmi za to, aby vydali demo, ktoré chystám. Tak som si povedal – prečo nie. Zároveň som videl, že na základe ich katalógu je to vhodné vydavateľstvo. Starali sa o to, aby mi vyšli v ústrety vo všetkom, čo sa týka prezentácie dema. Rešpektovali moju víziu a dbali na to, aby neurobili nič s čím by som nesúhlasil. Nebol zámer vydať to zahranične, bola to príležitosť, ktorú som využil, to je celé. Vydavateľstvo je ochotné so mnou spolupracovať naďalej a zatiaľ nevidím dôvod prečo pri vydavateľstve neostať.

Foul light - Blood of Venomous Curses

Foul light – Blood of Venomous Curses

Cover dema znázorňuje tajuplný oltár v červenej ostrej farbe. Čo to symbolizuje?

Cover albumu je moja fotka, ktorá sa esteticky hodila pre demo, červená kvôli názvu dema: „Blood of Venomous Curses“. Vyšší zmysel v tom nie je.

Momentálne nebude mať táto otázka zmysel, ale nerozmýšľal si nad tým, že by si svoju hudbu preniesol aj na klubové pódia?

Naživo by FOUL LIGHT musel mať zvuk, ktorý je aj na nahrávke. Uvažoval som nad tým, ale nechávam to otvorené. Na jednej strane viem, že sú podobné projekty, ktoré si chcem vychutnávať iba doma, čisto z dôvodu, že atmosféra, ktorú vytvorili na nahrávke, nemusí byť dosiahnuteľná naživo. Na druhej strane by som chcel hrať naživo s FOUL LIGHT, pretože je to silná hudba, ktorá by mohla s ľuďmi pohnúť aj naživo. Uvidím časom, všetko nechávam otvorené.

Demo má za sebou, môžeme sa tešiť na full album?

Mám už nápady na pár nových skladieb, ale ešte by som nešiel hneď do albumu. Aj materiál k tomuto demu prišiel prirodzene čiže nechávam tomu čas a voľnú ruku.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Foul-Light-110519970572326
https://foullight.bandcamp.com/releases

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.