FIRE´S BURNING FESTIVAL I. – v Randali sa kul čierny kov!

MALOKARPATAN

Koncertov na našom území máme neúrekom. Človek si musí vyberať kam pôjde a čo si môže dovoliť. Občas je to až na hranici toho, aby si spravil časový harmonogram pre jednotlivé obdobie. Fanúšikovia čierneho kovu si akciu s názvom FIRE´S BURNING FESTIVAL museli zaradiť do svojich kalendárov už od minulého roka. Black metal v UG podobe a to od piatej poobede pomaly do rána druhého dňa. Sliny mi stekali už dlhú dobu. Chtíč na temnú dávku hudby stúpal. Až prišiel osudný deň, brány do Randalu sa otvorili,…

GOATCRAFT

GOATCRAFT

…pódium sa zahalilo temnou parou, rituálnymi sviečkami či lebkami a začali z neho vychádzať tajuplné tóny. GOATCRAFT začali z ostra a rovno na nás nasekali dravú jazdu naprieč death/black metalom. Agresia bola prítomná hneď od začiatku a atmosféra hustla. Predstavenie malo silu a neskutočné grády. Totálny parný valec z pekla, ktorý valcuje obrovský dav prosiacich ľudí o milosť. Vodič sa pritom len usmieva a pridáva plyn. Tak to vyzeralo aj počas tohto vystúpenia. Nemilosrdné vystúpenie a neskutočne nadupaný začiatok tejto akcie.

Počas zvukovej skúšky som si myslel, že je na pódiu black metalová podoba BEATLES (hlavne kvôli účesom). Keď však vybehli na ostro, tak som celkom čumel. Hlavný protagonista z kapely HAGZISSA mal na sebe čierne historické šaty (pripadali mi skôr ženské)s kapucňou a sukienkou a tvár mal natretú na bielo. Vyzeral ako stredová temná víla a to nie len výzorom, ale aj pohybom, pretože počas celého vystúpenia neprestajne blúdil po pódiu alebo sa triasol na zemi. Hudobne mixovali severské black metalové tóny s rock´n´rollovými pachuťami, až výsledkom bola temná hudba rokov minulých. Takto by vyzeral black metal, kebyže majú elektriku v stredoveku.

THE DEAD CREED

THE DEAD CREED

Vedeli by ste si predstaviť black metal hrať akusticky? Ja tiež veľmi nie. Čo tak temný akustický koncert? To už áno? Niečoho podobného sme boli svedkami. Grék pod názvom THE DEAD CREED si pripravil barovú stoličku, vedľa stolík, kde si dal sviečku a rôzne bylinky, ktoré počas vystúpenia pálil. Do ruky si zobral gitaru a vokály si upravil tak, aby to znelo ako z tajuplného chrámu (ako chorál). Pôsobilo to veľmi netradičným spôsobom a malo to atmosféru. Po tretej piesni som si však uvedomil, že ma to až tak nebaví a celé sa mi to zlieva dokopy. Rozhodne chválim nápad zakomponovať do line-up(u) aj niečo netradičné. Toto vystúpenie rozhodne túto akciu ozvláštnilo.

Nasledovalo najvýnimočnejšie vystúpenie večera. KROLOK sledujem už dlhšie, ich album „Flying Above Ancient Ruins“ mám na skvostnom vinyle, no nikdy som nedúfal, že zahrajú naživo. Keď ich ohlásili na túto akciu, tak som si riadne pretieral oči, a pýtal som sa seba, či dobre vidím. Ono sa to stalo skutočnosťou. Na výpomoc si zobrali Aldarona z ALGOR, ten sa doma musí riadne nudiť, keďže sa pridal aj ku MALOKARPATAN. „Netopiere“, ako ich niektorí fanúšikovia volajú, spustili svoj set v atmosferickom duchu. Zvuk zo začiatku bol rozhádzaný, ale časom sa ustálil a my sme si mohli vychutnať old schoolový black metal. HV od začiatku pôsobil ako vampír, či už s jeho špecifickým vokálom, ale aj očami, ktoré neustále špúlil a vyvolával pocit, že pred sebou vidíme starobylého vampíra, ktorému zachutil čierny kov. Vystúpenie malo šťavu a strašidelnú atmosféru, ako ju poznáme z albumu. Výnimočný zážitok, dúfam, že som ich nevidel naposledy.

Organizátori black metalových akcií, ako je aj táto, majú jednu výhodu. Vedia pozbierať veľa rôznych kapiel a pritom neutratia veľa za ubytovanie či catering, keďže v UG býva zvykom, že jeden človek hrá vo viacerých kapelách naraz. Podobne na tom sú aj Rakúšania KRINGA. Oni sú personálne prepojení s HAGZISSA v podobe dvoch členov. Hudobne sa však výrazne líšia. Prví menovaní idú na to atmosferickejšou cestou s dôrazom na dlhé harmónie so zlovestnou silou. Práve tá sila miestami vystriedala atmosferické pasáže, zatlačila plyn k podlahe a vytvorila dravý hudobný buldozér. Až pripomenula severské tóny rokov 90-tych. Išlo síce o vydarené vystúpenie, no oproti zvyšným kapelám som mal pocit, že mierne zaostávalo.

MALOKARPATAN

MALOKARPATAN

K personálnym zmenám došlo aj v tábore MALOKARPATAN. Spevák Temnohor sa rozhodol odísť a na jeho poste ho vystriedal HV, ktorý presedlal z gitary. Na pozíciu druhého gitaristu zavolali Aldarona. Zoberme si, že turné – MALOKARPATAN, KROLOK, ALGOR a ešte by oprášili REMMIRATH by vôbec nemuselo byť náročné, stačila by aj malá dodávka. Poďme k veci. Keď si pri hudbe MALOKARPATAN odmyslíme vokály, tak tu máme čistokrvný 80´s heavy metal, mne až pripomínajúci legendu MANILLA ROAD. Najsilnejšou zbraňou sú u riffy. Neustále sa zarežú do hlavy a vy máte chuť vyskočiť z kože. Zrejme som to necítil iba ja, keďže sa pod pódiom strhol najvýraznejší kotol večera. Ľudia skákali, točili sa a vrieskali. Fakt, úplná paráda. Zaujímalo by ma, ako vyzerajú ich koncerty v zahraničí. Či black metalisti dokážu zahodiť na kúsok temné pohľady a vypustiť paru. Po ukončení setu si fanúšikovia pýtali viac a chalani ich nenechali dlho čakať. Na post speváka však nevyšiel HV, ale ich pôvodný spevák Temnohor. Silný moment a musím sa priznať, že mi aj viac sedí ku kapele. Jeho vokály sú viac nespútané, HV-ho stále ťahá k black metalu. To je už len otázka chuti, kvalita je na rovnakej úrovni.

DOOMBRINGER

DOOMBRINGER

Najväčšia temnota tento večer dorazila z Poľska. DOOMBRINGER majú vo svojich radách aj členov z CULTES DES GHOULES (to by som veľmi rád pozrel naživo a týmto dávam prosbu smerom k organizátorom) a BESTIAL RAIDS. Už to je záruka toho, že pôjde o mimoriadne temnú dávku hudby. Tak tomu aj veru bolo. Hotová prílivová vlna lebiek sa nás spustila s pachuťou starých INCANTATION. Evil music, nie len po hudobnej stránke, kde každú chvíľu na nás skočil krvilačný riff, ale aj po energickej stránke, ktorá doslova ničila všetko vôkol. Vokalista si obliekol bielu košeľu a za opasok a na krk si zavesil veľkú porciu kostí, čím získal status diplomatického vyslanca pekla. Pre mňa rozhodne vrchol večera a mimoriadne intenzívny zážitok.

Keďže sa už čas sa výrazne posunul, tak mi energia neostala na poslednú kapelu, no odchádzal som s pocitom, že nič lepšie neuvidím. Azda som sa nemýlil. Skláňam týmto hold organizátorom, že sa pustili do takejto výnimočnej akcie. Takýto UG black metalový minifestival sa široko-ďaleko nevidí. Bola by škoda, keby to bola len jednorázová akcia. Randal bol celkom plný, tak dúfam, že nešlo o posledný ročník.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.