Festival zvrátených tónov – FLESH PARTY sa uskutočnil v Randali. Ako bolo?

CRANIOTOMY

PUTRID PILE, SPASM, ANIME TORMENT, CRANIOTOMY, POTHEAD, SPERM OF MANKIND, 14. september 2019, Randal, Bratislava

SPERM OF MANKIND

SPERM OF MANKIND

Nie som až taký historik Flesh Party, ale moje prvé stretnutie s týmto festivalom (myslím indoor verziu) bolo v kine v Leopoldove. Išiel som na výpravu z východu s kapelou BRUTE. Na hornom poschodí, pred začatím, prebehla skúška v starej zostave, čiže Pišta, Rado, Sead, Robo a Pafo (aby ste mali predstavu, že to bolo celkom dávno). Po skončení sme zase na tom mieste spali aj s kopou fanúšikov, v pamäti si spomínam na veľkú časť liptovskej družiny. Malo to svoje čaro. Niekoľko rokov potom sa akcia presunula do kulturáku v Seredi. Opäť netradično-tradičný priestor pre túto akciu. Už som tam síce nespal na stoličkách alebo v nejakej miestnosti na zemi, no stále to malo svoje čaro. Nedávna Flesh-ka sa presunula do Randalu a tým pádom sa z nej stal „obyčajný“ koncert. Čaro „festivalu“ opadlo. Na druhú stranu zase priláka ľudí, ktorí to teraz už majú na skok a nemusia vymýšľať na ktorej stoličke ostanem spať do rána, alebo kto nebude piť a bude šoférovať (to bol môj prípad). Ako to teda prebiehalo?

Na obed pre akciou som samotných SPERM OF MANKIND navštívil priamo v ich skúšobni, teda garáži. Tentokrát bez Pala. Kameru sme si požičali a natočili sme rozhovor. Čoskoro ho nájdete na našej stránke. Doma som ešte povaril a do klubu prichádzam načas. Kapela mala tiež dobre nastavené hodinky, takže drtiť sa začalo načas. Oproti tone iných goregrindových kapiel majú chalani až dve gitary (niekedy je úspech, keď tam nejaká gitara vôbec je), čím nadobúdajú o veľa mohutnejší zvuk a znejú viac „metalovo“. Efektami sa na vokáloch nešetrí, čiže o poriadnu prasačinu bolo postarané. Na to, že šlo o prvú kapelu, tak sa pred pódiom strhla mela, ktorú mohli závidieť i pozdejšie kapely. Začiatok bol vydarený a chalani už pečú nové…dozviete sa v rozhovore.

POTHEAD

POTHEAD

Tesne pred akciou mi neustále nabehajú nové fotky Jara Stanka z Ameriky. O ich krásne nie je pochýb, ale nesedelo mi to, keďže vystúpenie jeho druhej kapely POTHEAD (prvú myslím CONGENITAL ANOMALIES) sa malo konať na blížiacej fleshke. Najhoršie obavy sa potvrdili a chalani vystúpili bez neho, iba s jedným vokalistom. Hudobne miešajú goregrind so hip-hopovými prvkami a beatmi. Imidž majú tiež k tomu prispôsobený – všade marihuana a Jamajka, kde sa len pozrieš, dredy, šiltovky, vyťahaný dres a všetko čo vonia po americkom hip-hope. Pre mňa kombinácia, ktorú ťažko trávim. To, že to má grády, sa im nedá uprieť, ľudí už mali síce menej ako domáca kapela (čo je logické), no na mňa ich vystúpenie moc nezapôsobilo.

CRANIOTOMY

CRANIOTOMY

Náladu mi zlepšili hneď organizátori. Ako isto už viete, do ich radov sa opätovne vrátil Pygo. Nemám nič proti Aďovi, jeho vokál je dobrý kanál, no CRANIOTOMY boli vždy pre mňa s Pygom za vokálom. Jeho hnilobný a nesmierne hlboký vokál ničí všetko vôkol. Dav sa opäť začínal rozhýbavať čomu dopomohol aj Šampón, ktorý, ako býva zvykom, skočil do davu a sám vytváral kotol. Ľudia sa nechali hneď strhnúť a očividne ho to bavilo, keďže dole ostal dve skladby. Chalani tiež už pečú nové skladby a ukážku sme mohli počuť aj naživo. Čo vám to budem tajiť, bude to opätovne devastujúci slamming brutal death metal!

 

SPASM

SPASM

Kto nevidel SPASM naživo nech zdvihne ruku. Žiadnu nevidím. Nečudo, oni hrajú tak aktívne a často, že aj keď nechceš, musel si ich na niektorom koncerte zahliadnuť. Mne sa to podarilo toľkokrát, že to ani na obidvoch rukách nespočítam. Čo majú nové? Hudobne sa nepohli ani o mikrón, no predsa došlo k jednej zmene. Miesto Ruda za bicím zasadol Mr. Mordus. Veľa umenia sa v tomto žánri nedá predviesť, čiže výrazný rozdiel tam nebolo poznať. Show a nasadenie im stále nechýba. Idú naplno a ľudia sú ako posadnutí. Výskajú, skáču a nájde sa aj niekto, kto nie len odhodí zábrany ale aj všetky šaty. Prečo to je stále muž a nikdy nie žena?

PUTRID PILE

PUTRID PILE

Na headlinera akcie som bol mimoriadne zvedavý. Neviem, či to všetci viete, ale PUTRID PILE je vlastne len jeden človek. Volá sa Shaun LaCanne a musím uznať, že je to frajer. Takýto tlak sa veľakrát nepodarí vytvoriť ani päťčlennej kapele, nie to jednému človeku. Bicie pustil zo samplov, ujal gitary a mikrofónu a už to fičalo v mimoriadne drastickom tempe. Teda, až na začiatočné technické problémy, ktoré sa behom dvoch/troch minút vyriešili. Hudobne tu máme dočinenie s brutálny a technickým death metalom čistokrvnej americkej školy. Ťah na bránu, brutalita a nekonečná rada tónov. Predstavte si plne nabitý guľomet a vojaka, ktorý má palec prišitý ku kohútiku. Kým nevystrieľa posledný náboj, dovtedy sa budú guľky zarývať do davu ľudí. Presne takýto bol jeho koncert. Čistokrvná zverina brutálneho death metalu.

ANIME TORMENT

ANIME TORMENT

Záver večera patril, paradoxne najjemnejšej kapele večera, ANIME TORMENT. Ak ste fanúšikmi moderne znejúceho death metalu ala THE BLACK DAHLIA MURDER tak Vám by chalani z Česka zahrali na nôtu. Čiže občas sme narazili na melódiu či povoľnejšie tempo alebo sekaný „core“, no koncertu dominovala veľká dávka energie a dravosti. Vysoký spevák Ondra má charizmu a prednesom pripomína nášho Petra Hiju (kde si človeče, už dlho nebolo o tebe počuť). Kričal do nás, čo mu sily stačili. Pár ľudí ešte nestratilo na duchu a kotol stále fičal na plné obrátky. Aj keď povoľnejšie, no o to lepšie, sa skončila tohtoročná indoor FLESH PARTY. Vidíme sa opäť na letnej! Či bude ešte aj zimná?

 

 

 

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.