FAT: „Veľkolepá megalománia spočívajúca v tučných riffoch a veľkom zvuku!“

FAT - Granum

Bahno, alebo keď chcete sludge, nie je na našom území zrovna populárny žáner. Ťaživé riffy zachutili chalanom na východnom Slovensku. Hudobnému telesu dali názov FAT a nedávno vydali debut s názvom „Granum“. Celé na to priblíži samotná kapela.

FAT - Granum

FAT – Granum

Aký je začiatok príbehu FAT?

Začiatkom roku 2016 Vlado a Jozef K z GRINDING JESUS BROTHERS začali uvažovať o založení stoner-doom projektu. U Jožka, čo by dlhoročného fanúšika kapiel ako Electric Wizard, Red Fang, Bison BC to bol logický krok. Pre Vlada nastal zlomový moment na koncerte Primitive Man v Colloseu. Zhodou okolností mali chalani po ruke ďalšieho stonerhead-a, Radixa, s ktorým si občas chodili zašantiť do skúšobne. V tomto zložení začali písať prvé tučné riffy. Tuk („fat“) sa stal spoločným menovateľom ich tvorby a názov projektu bol na svete. Po jednom odohratom koncerte a určitom čase sa im podarilo zviesť na bahnitú cestu ďalšieho gitaristu – Matúša z Roxoru. Udialo sa to konkrétne na spiatočnej ceste z koncertu Neurosis vo Viedni, ktorý spolu s Jozefom K absolvovali. V tomto zložení doplnili set o ďalšie songy, ďalšie decibely, ďalšie hektolitre bahna, a odohrali sériu koncertov v rôznych mestách východu republiky. Osud však Matúša zavial mimo Slovenska a jeho miesto zaujala nemenej známa postavička slovenskej UG scény – Prasiak. S príchodom Prasiaka sa kapela posunula na ďalšiu úroveň, pribudol záhrobno-démonický vokál a existencialistické texty. V tejto zostave FAT šíri svoje bahnité posolstvo už aj za hranicami prešovsko-košického regiónu.

Kedy a kde ste boli nahrávať „Granum“?

V marci 2019 na krátko sa kapela zatvára do štúdia Tetradrot vo Vranove nad Topľou, aby svoj odkaz rozmenili na jednotky a nuly a následne vypustil do sveta v podobe debutu „Granum“. O zvuk sa postaral Peťo Tatarka, odviedol fakt kus dobrej roboty a srdečne ho touto cestou pozdravujeme.

Aký je význam názvu vášho albumu?

GRANUM je termín, ktorý v biológii označuje častice, z ktorých sú tvorené chloroplasty v rastlinách, teda sú základnými jednotkami, v ktorých prebieha fotosyntéza. A teda vzniká pre nás dýchateľný vzduch, život.

O čom vravia texty?

Ústredným konceptom albumu je strom. K obrazu tohto starého, pokrúteného a desivého stromu sme sa snažili pripodobniť kadejaké naše vlastnosti (pohodlnosť, narcizmus, bezcitnosť..), ktorými oplýva takmer každý jedinec a na ktoré (nie) sme pyšní. Takže klasika, texty sú osobnou spoveďou vyjadrenou skrz metaforu stromu.

Kto vám robil cover/logo a prečo je také minimalistické?

Cover a logo pochádzajú od známeho fotografa/grafika slovenského podzemia – Daniel Goliáš alias Déé X Géé. Naša hudba, resp. väčšina sludge/doom muziky sa dá vnímať dvojmo – monotónny minimalizmus postavený na jednoduchých riffoch alebo ako veľkolepá megalománia spočívajúca v tučných riffoch, veľkom zvuku a celkovo v tom pocite mohutnosti, ktorý vie v človeku taká muzika vyvolať. Tak isto sa dá pozrieť na náš cover – jednoduchý design, ktorého hlavným prvkom je naše logo, v ktorom vidíme istú majestnátnosť. Capnúť si na obal siluetu stromu by síce vyzeralo dobre, no v roku 2019 by to bolo už trochu klišé.

Aké máte plány na blízku budúcnosť?

Čo sa týka plánov do budúcna, najvyššou prioritou je pre nás vydať album na fyzických nosičoch (LP, CD). S týmto sa ešte trochu pasujeme. A samozrejme, odohrať toľko koncertov, koľko nám naše osobné i profesné životy dovolia.

Linky:
https://www.facebook.com/fat4sludge/
https://fatsludge.bandcamp.com/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.