ENTOMBED A.D., ABORTED a BAEST rozprášili pódium v Randali

ENTOMBED A.D.

ENTOMBED A.D., ABORTED, BAEST, 22. október 2019, Randal, Bratislava

Tento report bude aj zároveň porovnaním ako sa darí európskej death metalovej hudbe v čase. Zoberme si ako vzorku dnešnú trojicu kapiel, ktorá by sa dala označiť aj ako trojgeneračná. ENTOMBED hrajú už roku 1989, aj keď s príponou „A.D.“ od roku 2014, ABORTED začali o 6 rokov pozdejšie a najmladší BAEST drtia od roku 2015. Ako to teda vidím?

BAEST

BAEST

Chalani BAEST pochádzajú z dosť netradičnej krajiny pre death metal – Dánsko. Okrem kapiel ILLDISPOSED a DAWN OF DEMISE ma nenapadá žiadna death metalová kapela z tejto krajiny. Chalani však čerpajú úplne z iných vôd. Najväčším zdrojom inšpirácie je pre nich DEATH a Chuckové riffy. Avšak, nie sú zďaleka taká verná interpretácia ako GRUESOME, idú na to viac svojským spôsobom a miešajú do toho aj švédsky „zvuk“ a anglický tlak. To bolo k ich hudbe. Ako im to šlo naživo? Nestačil som sa čudovať, ale od prvých tónov to začalo rezať na plné obrátky. Energia bola priam hmatateľná a masa smrtiacich riffov sa do nás valila ako dobre nabrúsená cirkulár. Vokalista pôsobil veľmi sympatickým dojmom a jeho growling bol riadne hrubý. Statický prejav je pre neho neznámy pojem a po pódiu pobehoval ako lev vypustený z klietky. Už dávno ma žiadna „neznáma support“ kapela natoľko neprekvapila. Veľmi príjemný začiatok večera.

ABORTED

ABORTED

Belgičanov ABORTED som s posledným albumom „Terrorvision“ videl už 2x (Uherské Hradište a Brutal Assault), takže by sa dalo povedať, že viem do čoho idem. Chalani si na pódium postavili obrovské banneri a dve vitríny s mŕtvolami, už som si aj myslel, že sa tam kapela nezmestí. Nestalo sa tak a kapela vybehla na pódium načas a okamžite do nás začala valiť svoju podobu death metalu. Prvá skladba mi prišla ešte zvukovo chaotická, kde sa všetko strácalo do seba, no od druhej skladby to už šlo ako malo. Belgičania miesia death metal s modernejšími prvkami, rôznymi „breakdownami“ a štipkou grindu a celé to pôsobí ako keby proti vám začal strieľať guľomet na plné obrátky. Z pódia vychádzal mimoriadny tlak a publikum to dalo pocítiť veľkou odozvou v kotli. Nezabudli využívať aj dymové výstrely, už som mal dojem, že každú chvíľu prídu aj ohne. Pri tejto kapele som mal pocit, že im je Randal primalý. Avšak sa stále neviem zbaviť dojmu, že sa na nich síce pozerá dobre a hrajú až adrenalínovo energicky, no po tým všetkým sa skrýva hudobná vata, ktorá mi nemá čo ponúknuť. Zrejme je to len môj osobný problém, pretože ľudia sa na nich mimoriadne bavili.

ENTOMBED A.D.

ENTOMBED A.D.

Na záver sa presunieme do Švédska a to rovno ku cípu. ENTOMBED, ako som spomenul v úvode, sa rozdelil v roku 2014 na dve kapely. Pôvodný názov si ponechala trojica – Uffe, Hellid a Andersson (ktorý doposiaľ nevydali ani jeden nový tón) a prívlastok „A.D.“, čiže dokopy ENTOMBED A.D., si dal na svoje tričko LG Petrov. Síce bol neustále bombardovaný, aké je to hovädo a alkoholik, no on už má na konte tri albumy a oni ani jednu pieseň. Nie je to čudné? Ako je pravda, že Lars nepohrdne alkoholom, nebolo tomu ani tentokrát inak, počas setu rúbol nejaký poldecák a pivo a pôsobil, že je v nálade (keď si vyťahoval vlas z hrdla alebo nevedel, aký je vlastne deň), no na jeho výkone to nebolo odzrkadlené. Jeho hrdlo rozhodne patrí k tým najmocnejším aké death metal má vo svojom arzenáli. Neskutočná hrúbka a totálne sila – to sú atribúty jeho vokálu, ako keby sa otvorili pekelné dvere a prehovoril k nám samotný Satan. Paradoxne, keď sa neho pozriete, tak pôsobí mimoriadne sympaticky, ako malý a vysmiaty trol zo severskej jaskyne. Zvuk gitár bol povestná „pílka“, ktorá narezala toľko tónov, že som nemohol ostať nespokojný. Setlist postavili jednak na novom albume, ale nezabudli ani na klasiky, ktoré každý death metalista musí milovať, ako „Wolverine Blues“, „Lef Hand Path“ či „Revel In Flesh“. Od podlahy zahratý death metal, ktorý sa s ničím nepára, ale rovno Vám všetko nabúcha do hlavy. Parádny zážitok a jasný vrchol večera.

Čo z toho vyplýva? Dokopy nič, keďže naša vzorka nie je objektívne veľká, no môžem smelo potvrdiť, že death metalu sa stále darí a či ho už hrajú starí ujovia, alebo mladí chalani, vie nám nakopať rite!

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.