ENEMY a ich heavy metalová nálož

ENEMY - Fear

Heavy metalové srdcia zaplesajú ak sa pustia do počúvania nového albumu kapely ENEMY s názvom „Fear“. Spolu s Braňom sme do neho nahliadli.

ENEMY - Fear

ENEMY – Fear

Ako vznikla kapela ENEMY a aký jej príbeh do dnešných dní?

Kapela vznikla v roku 1991 pod názvom DARKLAND. Zakladajúci členovia Bollonto – bicie a Bruno Papcun – basgitara a spev. Hneď od začiatku sme inklinovali k vlastnej tvorbe. Ani si nespomínam, či sme hrali nejaké prebrané veci od iných kapiel na skúškach. Ak áno, tak toho moc nebolo… Pod týmto názvom sme nahrali tri štúdiové demá. Na druhom sme požiadali kamaráta MR. JJ SHADOWa o nahratie sólových pasáží do troch skladieb (predtým hral a spieval v kultovej piešťanskej kapele Notorica)…prišiel, naladil si gitaru a jednoducho to dal bez akejkoľvek dlhej prípravy. Bolo to naozaj jedinečné. To bol rok 1993 a What’s Going On. Odvtedy ostal s nami… V 1994 sme nahrali album „Lost Secrets“ v už celkom stálej zostave. V 1997 sme mali pripravený nový materiál do štúdia, no bol trochu iný ako všetky dovtedy, tak sme si zmenili názov kapely na ENEMY, pod ktorým hráme dodnes. Album „Everywhere“ bol v tej dobe po zvukovej aj obsahovej stránke jedinečný. Veľmi dobré ohlasy zo zahraničia a zopár rozhovorov napr. z Brazílie, Chile, Japonska a Nového Zélandu nás potešili. Skladba „Dance of the Dead“ bola dokonca zaradená na prvej európskej mega kompilácii od nemeckého vydavateľstva Earth A. D. s názvom Deathophobia (42 zúčastnených kapiel z Európy). Samozrejme aj u nás bolo viac gitaristov, ktorí sa u nás dlho neohriali, no nech boli ich dôvody na odchod akékoľvek, vždy nás ich prítomnosť niekam posunula. Ďalšia nahrávka „Life is a Dream“ z roku 2003 bola na dlhšiu dobu posledná. Ja s Bollontom sme hrali aj v tomto hluchom medziobdobí, čo sa týka nových nahrávok. MR. JJ SHADOW ma kontaktoval v 2017, že by sme mohli znovu oprášiť našu spoluprácu a ísť do toho. Bol som nesmierne nadšený, takže sme začali dávať dokopy pomaly nový album „Fear“. Posila vo forme druhého gitaristu Vlad-a Martinkoviča na seba nenechala dlho čakať, takže sa musel doladiť trochu do nášho štýlu a myslím, že teraz sme konečne vo veľmi dobrej forme.

Kedy a kde ste nahrávali nový album?

„Fear“ sme nahrávali od 29.5.-31.5.2019, konečný mix bol potom dokončený 2.júla 2019 v trnavskom štúdiu J.

O čom vravia texty?

Skladby po textovej stránke sú každý o niečom inom. „Touch of Eternity“ je o uväznenom dievčati v pivnici, ktoré zneužíva a trápi naoko normálny chlap. „Fear That Gives Men Wings“ je o napadnutí našich domovov nenávistnými a neprispôsobivými osobami. V ďalšej skladbe „Great Reward“ som chcel poukázať na nezmyselnosť a stupídne slepé nasledovanie náboženských cieľov (nielen moslimských). „Mad Tricks“ je zas o bližšom pohľade do myšlienok samovraha, „Alone“ je moja obľúbená, má riadne gule. Tá rozpráva príbeh o obliehanom meste a dievča, ktoré uniklo a ukrylo sa v starom rozpadnutom dome v hustom lese, sa snaží prežiť tak, že si orezáva svoje vlastné končatiny, aby sa najedlo. No a celý album je ukončený skladbou „Scared“, ktorá je o tom, ako je v dnešnom svete dôležité vedieť si oddýchnuť a na všetko okolo sa aspoň na chvíľu vykašľať.

Prečo názov „Fear“ – strach?

Ako vidíš tento veľmi krátky výcuc z textov (odpoveď na predchádzajúcu otázku), všetky spája jedna nepríjemná emócia a pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla – STRACH (FEAR).

V akom formáte vyšiel?

Zatiaľ len digitálne, ale onedlho bude prvý náklad fyzických lisovaných CD v predaji aj na SK a ČR.

Chystáte koncerty na prezentáciu nového albumu?

Veľmi radi budeme prezentovať naživo na koncertoch náš nový album „Fear“ a aj niečo z minulých, pokiaľ sa organizátori podujatí nebudú báť nás zavolať na koncerty.
9.11.o 19:00 u Čiernej Pani v Piešťanoch vás všetkých pozývame na náš koncert.

Linky na kapelu:
https://bandzone.cz/enemy
https://open.spotify.com/album/5N2XV9pIyWKDVpjh0AsXNW
https://music.apple.com/sk/album/fear-ep/1477000447?app=itunes&ign-mpt=uo%3D4

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.