„DWARD som nazval Experimental Metal, lebo chcem experimentovať.“

DWARD - Dark Age

Dnes sa pozrieme do experimentálnych vôd západného Slovenska. Na programe je projekt DWARD, ktorý koketuje s elektronikou a nebojí sa pridať do hudby rôzne nástroje ako gajdy či akordeón alebo zapojiť aj chorály. Ide o zaujímavú porciu hudby na ktorú som sa rovno popýtal samotného tvorcu Edvarda.

DWARD

DWARD

Ako to začalo s tvojim novým projektom DWARD?

Nakoľko máme v skupine SIGHISOARA pauzu, nechcel som len tak nečinne sedieť. Hudba ma baví a chcel som hrať ďalej, len som chcel vyskúšať niečo iné a trochu experimentovať. Mohol som robiť skladby do Sighisoari, ale už by to bolo niečo iné. Preto som si založil DWARD, kde si všetku hudbu skladám sám a aj nahrávam, tým pádom môžem viac experimentovať. Trvalo to zhruba rok, kým som dal skladby do kopy. Už mi chýbal len spev. Hľadal som speváka s growlom, ale dákeho neznámeho. Náhodou som natrafil na Agaresa Baphometta zo skupiny AGARES. Oslovil som ho a súhlasil so spoluprácou. Medzitým sa mi ozval aj Riddick u ktorého som zase využil doprovodný spev. Poslal som im skladby a naspievali spevy u seba. A aká pikoška je môj projekt? Nikdy sme sa osobne nestretli. Ja bývam v Senci, Agares v Sokolove v Čechách a Riddick v Topoľčanoch. Všetko sme riešili mailom.

V tvojom projekte nájdeme kopec rôznych zvukov – cez klávesy, rôzne nástroje, tanečnú elektroniku, zbory, industrial. Všetko si riešiš sám cez programy?

Áno, všetko som riešil cez programy, ktoré mám. Preto som DWARD nazval Experimental Metal, lebo chcem experimentovať. Počúvam rôznu hudbu – doom, gothic, black, industrial, elektroniku, keltskú hudbu… je toho viac. Preto skúšam do svojich skladieb pridať aj rôzne iné nástroje, nech to je pestré. Nechcem sa držať len jedného štýlu. Preto som nahral do skladby gajdy, do ďalšej akordeón, ďalších zbory, chorály… je tam tých nástrojov veľa. Možno druhý album bude bez takýchto experimentov, ktovie. Len momentálne ma baví do metalu pridávať ďalšie nástroje, sample, efekty…

Čo znamená názov DWARD?

Je to veľmi jednoduché volám sa Eduard, občas mi hovoria Edvard a z toho vznikol názov DWARD. Tým že je to môj projekt, tak som chcel, nech aj názov projektu mi je blízky.

Kto ti naspieval piesne?

Piesne naspieval Agares Baphomette zo skupiny AGARES, ktorý má na starosť growl, čistý spev a Riddick – doprovodný spev. Riddick napísal texty ku skladbám „Dark Age“ a „Waiting in Silence“. V týchto skladbách pridal text aj Agares Baphomette a v týchto dvoch skladbách aj obaja spievajú. Ostatné skladby otextoval a naspieval Agares Baphomette.

DWARD - Dark Age

DWARD – Dark Age

Kedy vyjde album a ako sa bude volať?

Dúfam, že album vyjde čím skôr. Momentálne sa skladby mastrujú, len toho času je málo, tak to chvíľu ešte potrvá. Album sa bude volať „Dark Age“.

Koľko nájdeme na ňom piesní?

Na albume bude 10 skladieb. Mám hotových viacej skladieb, ale vybral som týchto 10.

1. The Pilgrim’s Story
2. Arrival of death (Sanctus dei)
3. Full Moon
4. Sound of the old instruments
5. Dark Age
6. Ragnarok
7. Satan’s child
8. Funeral song
9. Son of death
10. Carpathians

O čom vravia texty?

Texty sú väčšinou o satanizme, smútku, antikresťanstve, Drakulovi, myslím, že bežné témy metalových kapiel.

Chcem sa Ti poďakovať za rozhovor a ponúknutý priestor v mene DWARD. Dúfam, že sa album bude páčiť. Prajem všetko dobré.

Linky na projekt:
https://www.facebook.com/dwardband/
https://bandzone.cz/dward

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.