Do uší sa dostane nová AGRESIA!

Agresia - EXIL

Thrash metalisti zo Žiliny, AGRESIA, čoskoro vypustia do sveta nový album „EXIL“. Kde boli nahrávať, kedy vyjde a aké skrýva myšlienky? Všetko sme prebrali s Peťom.

Agresia - EXIL

Agresia – EXIL

Kde ste boli nahrávať a kto sa postaral o zvuk?

„EXIL“ je naša tretia nahrávka, ktorú sme si už tradične egoisticky realizovali celú sami, vrátane nahrávania, mixovania aj masteringu. Ja (Peter – gitara/vokál), ale aj Ľubomír (bubeník) sme študovali na rovnakej katedre, ktorá sa venuje okrem iného aj spracovaniu zvuku. Pre nás má teda samostatné realizovanie nahrávky, aj keď je s tým mnoho práce, omnoho väčšiu pridanú hodnotu ako platiť tisíce eur za pár skladieb niekomu v zahraničí, kto stlačí preset a výsledná zvuková kvalita je porovnateľná alebo častokrát horšia než tá naša. Pre kapely, ktoré fungujú na našej báze a našej úrovni je to scestné.

Kto robil cover a čo je jeho myšlienka?

Ako už iste tušíte, cover sme si vytvorili tiež svojpomocne. Okrem iného sa rekreačne venujem aj fotografovaniu, takže som si zobral na starosti naaranžovanie, fotenie aj grafické úpravy pre album. Hlavné krédo artworku sme chceli prispôsobiť názvu albumu a tématike textov. Nádoba s ostnatými drôtmi predstavuje svet v ktorom žijeme a ktorý je viazaný veľkým množstvom prekážok, pravidiel a dogiem, ktoré sme si sami vytvorili. Keď sa vymykáme týmto zaužívaným normám ako panáčikovia, čo sa snažia dostať von, dostávame sa do exilu a teda do vyhnanstva. Barani na horných krajoch sú entity v pozadí, ktoré produkujú zo svojej papule ostnatý drôt, ktorý nás zväzuje a chromatická aberácia na okrajoch evokuje optický klam pohybu.

Čím sa zaoberá lyrická stránka albumu?

Album obsahuje deväť skladieb a ako som už spomínal, textová idea koreluje so samotným názvom albumu „EXIL“ a jeho artworkom. Prevažne sa venujú osobným pocitom zo zápolenia so životnými prekážkami, ale nájde aj sociálna kritika spoločnosti ako takej, vo väčšine prípadov v inotajoch, ktoré nech si každý vykladá po svojom.

Názvy piesní:
OUROBOROS
KOREŇ ZLA
MIZANTROPIA
NARKOMÁNIA
MŔTVY LES
PANOPTIKUM
SVORKA VLKOV
PERSONA NON GRATA
DNO

Ešte by som podotkol, že drvivá väčšina textov je po slovensky. Rozhodli sme sa ísť touto cestou, aj keď je zložitejšia na frázovanie ako angličtina. Prednosť však je v lepšom vyjadrení myšlienok v materinskom jazyku a do budúcna by sme chceli vždy aspoň väčšinu textov koncipovať podobne.

Kto sa postará o vydanie?

Vydá to komunikačná sieť nazývaná internet. Nalejme si čistého vína. Čo môžu ponúknuť undergroundové vydavateľstvá undergroundovej kapele, ktorá funguje ako my? Distribúciu na iTunes, Spotify a podobné streamovacie služby si môže každý za pár minút spraviť sám. Investície na merch alebo lisovanie si často aj tak pýtajú od kapiel, a čo viem tak sa tým niektoré kapely zadlžia. Áno, vydavateľ môže mať kontakty a mohol by posunúť kapelu ďalej na lepšie koncerty, starať sa o ňu etc., ale je to priamo úmerné tomu, ako k tomu pristupuje kapela a aké sú jej ambície. A tu sa dostávame k tomu, že náš súkromný a profesijný život nám nedovoľuje brázdiť koncerty každý týždeň a trepať so sebou všade merch pod nejakou hlavičkou, aj keď čo sa týka produkovania novej hudby sme celkom aktívni. Koniec koncov za necelých 9 rokov fungovania máme von už tretiu nahrávku. Neviem čo prinesie budúcnosť tak nehovorím, že sa to nikdy nestane, ale v tomto momente by museli byť medzi nami a vydavateľstvom špecifické podmienky spolupráce, aby bola spokojnosť na oboch stranách.

Kedy sa dostane vonku a v akom formáte?

Dostupnosť albumu sme stanovili na dátum 24.11.2018, kedy budeme krstiť na domácej akcii MINOR UG DAY vol.8 v Žiline aj so spriaznenou kapelou MINOR, ktorá taktiež krstí album „Hidden God“. „EXIL“ bude k dispozícii hlavne v digitálnej forme cez streamovacie služby ale podľa záujmu aj vo fyzickej CD podobe, ktorá bude prvýkrát dostupná na spomínanom krste. Všetkých teda pozývame na tento už kultový koncert, ktorý bude už tradične plný mnohých pamätných situácii. Ako ochutnávku albumu sme už vypustili animované lyric video na pieseň „OUROBOROS“, ktorú si môžete vypočuť na našom YT kanály. Album EXIL sa dá predobjednať cez bandcamp alebo nám stačí napísať mail, prípadne správu na FB stránku. Ak nás chcete podporiť a sledovať novinky okolo albumu, nižšie prikladáme odkazy.

Ďakujem pekne za priblíženie novinky, máš nejaké slová na záver?

Ďakujeme chalanom z Hlukoskopu za promo k albumu a snáď sa vidíme na koncertoch!

Odkazy na kapelu:
FB stránka: https://www.facebook.com/agresiaOfficial
Bandcamp: https://agresia.bandcamp.com
Instagram: https://www.instagram.com/agresiaofficial
Bandzone: http://bandzone.cz/agresia
YT kanál: https://www.youtube.com/channel/UCf9cfee1vsfbIgh-aXFn-vw?view_as=subscriber

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.