DEHYDRATED: „Smrť, mŕtvoly, krv, bolesť, cintorín…“

DEHYDRATED - After The Funeral

Legendárna death metalová skupina DEHYDRATED z ničoho nič prichádza s novým albumom, kde sa doslova reže mäso, drvia vražedné riffy a je nasiaknutý krvilačnou atmosférou. Nahrávka nesie meno „After The Funeral“ a vyšla pod českým vydavateľom Bizarre Leprous Production. O všetkom som hodil reč priamo s Braňom.

DEHYDRATED

DEHYDRATED

Do sveta ste vypustili nový album „After The Funeral“ – čiže „Po pohrebe“. Prečo práve takýto názov? Čo je po pohrebe?

Ide o vynikajúcu detektívku z pera legendárnej Agathy Christie. Keď bohatý podnikateľ Richard Abernethie náhle zomrie, jeho sestra Cora Lansquenetová je presvedčená, že nezomrel prirodzenou smrťou. A keď sa vzápätí sama stane obeťou brutálnej vraždy, nevhodná poznámka, ktorú utrúsila pred príbuznými v deň pohrebu svojho brata, odrazu nadobudne zlovestný význam. Počas čítania Richardovho závetu totiž všetci jasne počuli, ako Cora povedala: „Ututlalo sa to veľmi šikovne, však?… Veď ho predsa zavraždili, či nie?“

Možno som sa nechal inšpirovať týmto príbehom, ďalšia vec je, že titulná pieseň na albume nesie tento názov, a nakoniec veľmi sa mi ten názov pre album pozdával.

Po vypočutí albumu sa mi zdá, že ste pritvrdili a viac sa hupli do brutal death metalu. Či už po hudobnej ale aj po vokálnej stránke. Mám pravdu?

To si vôbec nemyslím, veď máme kopec pomalých riffov, stredne rýchle tempá a minimum klepačiek, od brutal death metalu sme veľmi ďaleko sme. Spev je trocha brutálnejší, zahuhlanejší ako na predošlých nahrávkach, ale to je asi tak všetko.

Tretia skladba „Sccatering Ashes“ má zaujímavé intro a následne príde na rad dosť brutálny vokál, dokonca som podobný u vás ešte nepočul. Odkiaľ pochádza konverzácia z intra? Pochádza vokál priamo z Draganového hrdla (myslím tým aj ostatné skladby)?

Intro je autentická spoveď sériového vraha, ktorá popisuje akým spôsobom vraždil dievčatá.

Všetky skladby spieva Dragan, okrem poslednej OSTEOPLASTIC SARKOM kde hosťoval Maťo Benkovský (IMMORALITY, ŽRIEBÄDLO).

Zároveň je to najdlhšia skladba ma albume. Má až sedem minút. Nemyslíte si, že je to pre tento žáner ťažko stráviteľné? Prečo ste zvolili takúto dlhú stopáž pri tejto skladbe?

Nejak som sa nad tým nezamýšľal, proste sa to tak vyvinulo pri tvorení samotnej pesničky, snáď to nebude také hrozné a pre fanúšikov nestráviteľné. Pri najhoršom to zapijú to pivom.

DEHYDRATED - After The Funeral

DEHYDRATED – After The Funeral

Z vášho zvuku cítiť doslova krvavé mäso. Kde ste boli nahrávať a kto sa vám staral o zvuk? Aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Nahrávali sme opäť v štúdiu PIANO v Trenčíne pod dozorom a taktovkou skvelého zvukára Majka Fera. Myslím, že naša predstava o zvuku sa nám podarila aj zrealizovať na tomto albume, chceli sme drsný, trocha chrchlavý a popri tom všetkom zrozumiteľný sound a tak sa aj stalo.

O čom vraví lyrická stránka albumu?

Netreba moc rozoberať, klasika pre death metal kapelu – smrť, mŕtvoly, krv, bolesť, cintorín…

Album vyšiel u českého vydavateľa – Bizarre Leprous. Ako došlo k tejto spolupráci?

Rozposielali sme promo CD po rôznych labeloch prevažne v Európe, no všetci dobre vieme aká je teraz situácia ohľadne tej skurvenej vražednej chrípky a toto má žiaľ negatívny vplyv na všetko, nie len na hudbu, ľudia sú znechutení, niekomu z toho úplne jebe, a boja sa čo bude. Chalani z BLP prejavili záujem o vydanie nášho albumu, dohodli sme podmienky a šup je to vonku. A musím podotknúť že naša vzájomná spolupráca je na parádu, super!

V akom formáte vyšla nahrávka?

Zatiaľ len formou CD, ale je tu aj plán spraviť vinylovú verziu.

Cover albumu zdobí zaujímavý obrázok. Vyzerá to ako hudobný nástroj vytvorený z mŕtvoly a drží ho záhadná temná entita. Mám pravdu alebo to zobrazuje niečo úplne iné?

Máš pravdu, je to obraz od Petr „GODOTHOR“ Vašíček, skvelý umelec a človek, ktorý tiež spolupracoval dosť aj s ROOT, alebo napr. aj CRADLE OF FILTH.

Plánujete vyjsť v blízkej dobe na pódia?

Radi by sme, ale kedy to bude to nevie nikto…

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/dehydratedsk
https://bizarreleprous.bandcamp.com/album/after-the-funeral

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.