DEHYDRATED pokrstili EP krvilačnou akciou

DEHYDRATED - krst

DEHYDRATED, CRANIOTOMY, SCABBARD, ENEMY, 14. február 2020, klub Lúč, Trenčín

DEHYDRATED - krst

DEHYDRATED – krst

Poznáte kapely, ktoré sa stali legendami už pred 20 rokmi, no vy ste sa k nim dostali len nedávno a máte pocit, že ich tvorba začala kvitnúť až teraz? Ja mám presne taký pocit pri kapele DEHYDRATED. Ku kapele som sa dostal len cca. 5 rokov dozadu, „Ideas“ som poznal ako veľmi kvalitnú „oldschoolovku“, no až keď som sa dostal k prvým tónom chystaného albumu „Resurrection“, povedal som si, že toto je prvotriedna death metalová mašinéria. Môj pozitívny vzťah upevnili koncerty, ktoré pridávajú ich hudbe ťažkotonážny náklad. V decembri prišlo EP s dvoma skladbami (článok si môžeš prečítať TU), kde im drvivý tlak na bránu stále nechýba a keď som sa dozvedel, že sa chystá krst v ich rodnom meste – v Trenčíne, neváhal som a rozhodol som sa, že sa zúčastním.

ENEMY

ENEMY

Pôvodne mala mať akcia úplne iný line-up. Choroba nepustí a tak svoju účasť museli zrušiť MINCING FURY a SECTESY. Ako náhradu sa chalanom podarilo zohnať heavy metalových ENEMY, ktorí síce žánrovo na akciu nepasovali, no o to viac vynikli. Piešťančania rovno otvorili akciu a hneď na nás spustili ťažobné riffy. Musím povedať, že keby som mal definovať heavy metal na Slovensku jednou kapelou, asi by som si vybral práve ENEMY. Ich riffy boli doslova ťažké a drvivé, vokál náramne ladil (to zafarbenie!) a aj vysoké tóny padali na úrodnú pôdu. Pamätám si, že v októbri som písal článok o ich novom albume (môžete si ho prečítať TU), už vtedy som si vravel, že je to kvalitná práca. Ich živé vystúpenie tomu pridalo ešte vyšší level. Skladbu „Fear That Gives Men Wings“ by som s kľudným svedomím označil ako prvotriedny heavíkový hit (dokonca mi hrá aj v tejto chvíli, keď píšem tieto riadky) a naživo to bola čistá vypalovačka, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani IRON MAIDEN. Na to, že žánrovo boli chalani na 100 kilometrov od zvyšku line-up-u, ukázali, že im to reže tiež a zároveň vďaka žánrovej odlišnosti doslova vynikli.

SCABBARD

SCABBARD

Česká legenda SCABBARD sa na dlhší čas odmlčala zo scény, no teraz zdvihla ruku a hlási sa opäť o slovo s chystaným novým albumom. Niečo mi vraví, že skončí v stajni Juraja Haríňa (náklonnosť na pódiu neskrývali). Pódiový prejav berú veľmi vážne – postavili dva totemy (jeden s lebkou a druhý s roztrhanou strigou, ktorej viseli črevá, alebo to bol nejaký strigôň?), na stojan od mikrofónu si zavesili odtrhnutú hlavu, ktorá povinne musela udržiavať očný kontakt s publikom (pomáhali jej k tomu háky, ktoré držali viečka) a celé to zahmlievali veľkou dávkou dymu, čo si myslím, že bolo v určitých momentoch kontraproduktívne, keďže zo začiatku koncertu sme toho veľa na pódiu nevideli. Chalani drtia death metal postavených na dravých riffoch v kombinácii s thrashovými nájazdami, ktoré mali riadnu šťavu. Hrali nám (podľa ich slov) čisto veci z ich chystaného albumu a musím uznať, že pôjde o riadne vražednú nahrávku.

DEHYDRATED

DEHYDRATED

Hlavná hviezda večera, DEHYDRATED, si ponechala totem s lebkou, dlho sa nemaznala s prípravami a rovno do nás naservírovala dve najnovšie skladby („…And Death Shall Have No Dominion“ a „Cold And Bleeding“) z ich čerstvého EP „…And Death Shall Have No Dominion“. Riffy a tlak ako zo švédskej školy a k tomu ich melodika – veľmi ľúbivá kombinácia, ktorá pri živých koncertoch doslova reže uši. Následne prišiel čas aj na krst, na pódium bola pozvaná rovno dvojica – Adriana Dvorská (spoluautorka textov na albume „Resurrection“ a prekladateľka do angličtiny) a Špatko z DEPRESY. Dievča zaprialo všetko dobré novému EP a Špatko sa zamýšľal nad spojením názvov ich kapiel (DEHYDRATED+DEPRESY=DEHYPRESY?), keďže niektorí členovia kapiel sa vystriedali v obidvoch kapelách. Následne vyhlásil, že DEHYDRATED sú topka slovenskej death metalovej scény (nie týmito slovami) a polial CDčko. Koncert pokračoval ďalej. Vrhli sa do skladieb z ich predošlého albumu. Songy stále nestarnú, ale naopak – zrejmú a furt pôsobia ako zhudobnené buldozéry. Na záver Dragan predáva mikrofón Maťovi (IMMORALITY a ŽRIEBÄDLO), ktorý používa ostrejšie hĺbky a odpálil s chalanmi posledný song koncertu.

CRANIOTOMY

CRANIOTOMY

Na záver, ako klinec do rakvy, prichádzajú ukončiť akciu brutalisti z CRANIOTOMY. Od kedy sa do kapely vrátil Pygo, je to opäť tá prvotriedna mäsiarčina. Niežeby bol Aďo zlý vokalista, to rozhodne nie, len Pygo má v sebe niečo viac, môžeme to volať charizmou, osobným vyžarovaním, rešpektom, čo sa dá získať len rokmi pôsobením na pódiu. Nebolo moc čas na prípravy a tak chalani na nás spustili prvotriednu jazdu brutálneho death metalu. Práve ich kombinácia agresívneho BDM a slammingových pasáži je niečo viac v tomto žánri a spolu to vytvára krvilačnú mašinériu, ktorá drtí všetko pod pódiom. Ako Dragana považujem za najlepšieho death metalového vokalistu, tak práve Pygo má u mňa prvenstvo v oddelení brutal death metalu. Šampón zostal verný svojej povesti a skočil si medzi ľudí, aby roztočil circle-pit, škoda, že asi tretina ľudí sa po sete DEHYDRATED vyparila. Neviem, či kvôli tomu alebo už bolo veľa hodín, ale prišlo mi, že Hlohovčania odohrali veľmi krátky set, ešteže teraz v piatok ich uvidím znovu na Slaughter Farm (článok o koncerte TU) v Bratislave.

Krst sa vydaril! Line-up sa síce pomenil, ale to na kvalite neubralo, práveže sme získali jedno netradičné vystúpenie (čo sa týka jednožánrových akcií) a zvyšok už rezal do živého. Ľudí sa nazbieralo až 120 a musím uznať, že death metalové akcie v Trenčíne stoja za to!

Autor: Lukáš Polák
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.